A practical lesson for students of the UWED was held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan
On March 24 of this year, at the initiative of the senior lecturer of the Department of International Law and Public Legal Disciplines D. Soliev and the tutor of the faculty A. Nasimzhonov, a practical lesson was organized for students of the Faculty of International Law of the University of World Economy and Diplomacy in accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan "On Education" and the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 28, 2022 No. PF-257 "On the introduction of a qualitatively new system for training qualified personnel in the field of crime investigation" in order to strengthen the theoretical knowledge of students and develop their practical skills, familiarize themselves with the activities of the existing investigative training ground and forensic laboratory at the Law Enforcement Academy and familiarize themselves with the ongoing reforms in the field of forensic science.
Practical classes were conducted by employees of the Department of Forensic Science and Forensic Expertise of the Law Enforcement Academy G. Nabiyev and I. Karimov. During the training, the experts gave students practical knowledge and understanding, starting with the concept of "Forensic Science", including the investigation process, the correct organization of the investigation process, the involvement of additional experts depending on the type of case, the search and receipt of acceptable evidence and traces through the correct work with investigation and examination materials, as well as the types of examinations used in various types of cases. Practical training of students was carried out in an interesting and high-level manner on the basis of the investigative and forensic testing ground and the forensic laboratory of the Law Enforcement Academy.
At the end of the training, employees of the Department of Forensic Science and Forensic Expertise of the Law Enforcement Academy G. Nabiyev and I. Karimov gave comprehensive explanations to the questions of interest to students regarding the investigation process and forensic activities. Plans for continuing scientific and practical cooperation between UWED and the Law Enforcement Academy in the future were also discussed.