“Zakovat” intellectual game held at UWED as part of the “Yashil Makon” nationwide project
On March 15 of this year, the university stage of the “Zakovat” intellectual game was held at the University of World Economy and Diplomacy as part of the "Yashil Makon" nationwide project.
The event was opened by the head of the Center for Five Important Initiatives Sh. Shakirova, who wished all the participants good luck and success.
More than 100 students participated in this exciting and intense competition. The teams’ enthusiasm and unity drove them toward victory in a highly competitive environment. Their performance was evaluated based on speed, ingenuity, and logical thinking.During the game, various teams tested their knowledge by completing interesting tasks.
According to the results, team "202" secured first place, "Major Prida" came in second, and "Turkiston" took third place.
The event contributed not only to the intellectual growth of the participants but also to strengthening friendship and team spirit.
At the end of the intellectual game, the winners and prize-winners were awarded diplomas and commemorative gifts.