UWED contributes to the national project "Yashil Makon"
The University of World Economy and Diplomacy is carrying out large-scale work within the framework of the national project "Yashil Makon".
These spring days, various fruit and ornamental trees are planted on the territory of the university, green areas are expanded. Faculty, staff and students take an active part in these events, demonstrating in practice their attention and care for nature.
In addition, in connection with the national holiday of Navruz, the UWED staff is cleaning and landscaping the territory of the university.
These initiatives serve not only to further improve the environment, but also to strengthen the cohesion of the university team. By participating in the expansion and improvement of green areas at the university, students and staff become more aware of their environmental responsibilities.