The UWED held the campaign “Plant a tree - give good”
In Uzbekistan, 2025 has been declared the Year of Environmental Protection and “green” economy. Green economy is an important area aimed at protecting the environment and ensuring balanced economic development.
At the initiative of the Department of Oriental Languages of the University of World Economy and Diplomacy, on March 19 of this year, within the framework of the national project “Yashil Makon”, an environmental campaign called “Plant a tree - give good” was held. The event was attended by teachers of the department, UWED students, as well as representatives of the public.
The main goal of the event was to improve the state of the environment and promote the preservation of environmental cleanliness. The participants of the campaign planted trees on the territory of the university, thereby contributing to greening and creating a healthier environmental environment.
This initiative emphasizes the importance of joint efforts in the fight against environmental problems and forms a responsible attitude towards the environment in students.