Uzbekistan collaborates with Turkiye in the training and retraining of diplomatic personnel
The Director of the Diplomatic Academy under the University of World Economy and Diplomacy (UWED) Abdusamat Khaydarov, visited Turkiye.
The visit was organized with the aim of discussing prospects for strengthening cooperation with the Turkish side in the field of training and enhancing the qualifications of diplomatic personnel.
During the visit, the Director of the Diplomatic Academy held talks with the Head of the Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs of Turkiye, Mesut Özcan. The Turkish side expressed interest in further expanding ties with Uzbekistan and implementing joint projects.
The parties agreed to develop and adopt a "roadmap" of activities to be implemented by the diplomatic academies of both countries.
The Director of the Diplomatic Academy of Uzbekistan also held a meeting with professors, diplomats, and students of the Turkish Academy. Participants were provided with information on Uzbekistan's foreign policy, priorities in international and regional cooperation, and positive outcomes achieved under the leadership of the country.
Furthermore, Abdusamat Khaydarov held discussions with the heads of leading Turkish analytical centers.
During the negotiations, an agreement was reached to establish cooperation between the Diplomatic Academy under UWED and Turkish analytical centers, conduct joint research on relevant topics, and enhance the potential and qualifications of young analysts.