JIDUda intellektual mulk huquqining milliy huquq tizimidagi o‘rni muhokama qilindi
Joriy yilning 19 fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Kontrafaktsiz oy” oyligi doirasida “Intellektual mulk huquqining milliy huquq tizimidagi o‘rni” mavzusida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi.
Mahorat darsida O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Intellektual mulk departamenti xodimlari Kamoliddin Zaribov va Shahriyor Olimov, “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi professor-o‘qituvchilari hamda “Xalqaro huquq” fakulteti “Biznes huquq” yo`nalishi magistrantlari ishtirok etishdi.
Mahorat darsi davomida Departament xodimlari tomonidan Oʻzbekiston Respublikasining intellektual mulk huquqi tizimi, sanoat mulki va mualliflik huquqi obyektlarini huquqiy muhofaza qilish, sanoat mulki obyektlariga guvohnoma olish tartibi, shuningdek, intellektual mulk toʻgʻrisidagi qonun hujjatlarini buzganlik uchun aybdor shaxslarni fuqarolik, maʼmuriy va jinoiy javobgarlikka tortish tartibi batafsil koʻrib chiqildi.

В УМЭД обсудили роль права интеллектуальной собственности в национальной системе права
19 февраля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии в рамках месяца «Без контрафакта» был проведен мастер-класс на тему «Роль права интеллектуальной собственности в национальной системе права».
На мастер-классе приняли участие сотрудники Департамента интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции Республики Узбекистан Камолиддин Зарибов и Шахриёр Олимов, профессорско-преподавательский состав кафедры «Гражданское право и международные частно-правовые дисциплины», а также магистранты направления «Бизнес право» факультета «Международное право».
В ходе проведения мастер-класса сотрудниками Департамента были детально рассмотрены система права интеллектуальной собственности Республики Узбекистан, правовая охрана объектов промышленной собственности и авторского права, порядок получения свидетельства на объекты промышленной собственности, а также порядок привлечения виновных лиц за нарушение законодательства об интеллектуальной собственности к гражданской, административной и уголовной ответственности.
В заключении, были обсуждены актуальные вопросы совершенствования основных институтов права интеллектуальной собственности в Республике Узбекистан.