Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti
Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Oʻzbekistondagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) qoshidagi mustaqil, notijorat xalqaro va fanlararo tadqiqot instituti hisoblanadi. 2022-yil 23-iyulda tashkil etilgan IXTI xalqaro tadqiqotlarning turli muammolari bo‘yicha izlanishlarni rivojlantirish uchun ochilgan. Biz mustaqil fikr yuritish, innovatsion va tanqidiy fikrlash, fanlararo stipendiya, ilm-fanga hissa qo'shish, professionallik, halollik va shaffoflik kabi alohida qadriyatlarga amal qilamiz. IXTIning bosh provardida jiddiy va mulohazali tadqiqotlar o'tkazish maqsadi yotadi. IXTI tadqiqotchilari fanlararo izlanishlari, tahlillari va tavsiyalariga o'zlarining akademik mukammalligi, siyosat tajribasi, mulohazalari va mustahkam tarmoqlarini olib keladi. IXTI siyosatchilar, olimlar va manfaatdor jamoatchilik bilan dolzarb siyosat masalalari bo'yicha bilim, axborot va omma e'tiborni oshirishga qaratilgan nashrlar, ma'ruzalar, konferensiyalar va ommaviy axborot vositalarida chiqishlar tashkil qiladi.
IXTI mukammallikka sodiq qolgan holda quyidagilarga katta e'tibor qaratadi:
- Fanlararo tadqiqot
IXTI Afgʻoniston va Janubiy Osiyo, Osiyo-Tinch okeani mintaqasi, Yevropa va Amerika tadqiqotlari, joriy global taraqqiyot, energetika geopolitikasi, iqtisodiy diplomatiya, xalqaro huquq, barqaror rivojlanish muammolari, antropologiya va konflikt tadqiqotlari boʻyicha fundamental va amaliy tadqiqotlar olib boradi. - Muhim muammolar bo'yicha tavsiyalar
IXTI xalqaro munosabatlar, jahon iqtisodiyoti, xalqaro huquq va mintaqaviy tadqiqotlarning dolzarb va real muammolarini oʻrganishga qaratilgan. - Ilmiy qat'iylik bilan tahlil qilish
IAIS xalqaro tadqiqotlarning real so'z muammolarining ilmiy-uslubiy va axborot-tahliliy jihatlarini tizimli ravishda taqdim etish majburiyatini oladi. Shuningdek, u siyosatchilar va manfaatdor jamoatchilik uchun axborot-tahliliy va prognozlash hujjatlari hamda tavsiyalarni tayyorlaydi.

Институт перспективных международных исследований
Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) – это независимый некоммерческий международный и междисциплинарный исследовательский институт при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) в Узбекистане. ИПМИ, основанный 23 июля 2022 года, занимается созданием пространства для развития исследований по различным проблемам международных исследований. Мы руководствуемся четким набором ценностей: независимое мышление, инновационное и критическое мышление, междисциплинарные исследования, вклад в науку, профессионализм, честность и прозрачность. Ценности ИПМИ работают согласованно для проведения существенных и наводящих на размышления исследований. Исследователи ИПМИ привносят свои академические достижения, политический опыт, суждения и надежные сети в свои междисциплинарные исследования, анализы и рекомендации. ИПМИ организует публикации, лекции, конференции и выступления в средствах массовой информации с целью повышения уровня знаний, осведомленности и значимости актуальных вопросов политики среди политиков, ученых и заинтересованной общественности.
ИПМИ стремится к совершенству и влиянию, сосредоточившись на:
• Междисциплинарных исследованиях
ИПМИ проводит фундаментальные и прикладные исследования по Афганистану и Южной Азии, Азиатско-Тихоокеанскому региону, европейским и американским исследованиям, текущему глобальному развитию, энергетической геополитике, экономической дипломатии, международному праву, проблемам устойчивого развития, а также антропологии и конфликтологии.
• Рекомендации по критическим вызовам
ИПМИ стремится изучать текущие реальные проблемы международных отношений, мировой экономики, международного права и региональных исследований.
• Анализ с научной строгостью
ИПМИ обязуется систематически предоставлять научно-методические и информационно-аналитические аспекты реальных задач международных исследований. Также институт готовит информационно-аналитические и прогнозные документы и рекомендации для политиков и заинтересованной общественности.