JIDUda Growy AI kompaniyasining asoschisi va bosh direktori ma’ruza qildi
2026-yil 17-fevralda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Raqamli tadbirkorlik: raqamli iqtisodiyotda global startaplar yaratish” mavzusida maruza o‘tkazildi, unda Growy AI kompaniyasining asoschisi va bosh direktori Nadejda Ni ishtirok etdi. Maruzada global startaplarni yaratish va ularni raqamli iqtisodiyotda kengaytirishning asosiy jihatlari haqida so‘z bordi. Talabalarga tez qaror qabul qilish, moslashuvchanlik va natijaga e'tibor qaratishning ahamiyati tushuntirildi, ayniqsa tez rivojlanayotgan biznes muhitida. Sessiya davomida raqamli dunyoda imkoniyatlarni topish strategiyalari va global tarmoqlarda muvaffaqiyatli startaplarni boshqarishning ahamiyati haqida gapirildi. Suhbat davomida talabalar o‘z karyeralarini rivojlantirish, samarali muloqot qilish va raqamli tadbirkorlikda muvaffaqiyatga erishish uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalar haqida amaliy maslahatlar oldilar. Maruzada kuchli biznes aloqalarini yaratish, o‘zgarishlarga moslashish va global bozorlarda raqobatbardosh bo‘lish uchun kerakli ko‘nikmalar muhokama qilindi. Shuningdek, sessiyada madaniyatlararo muloqotning ahamiyati va global tarmoqlarning muvaffaqiyatli startaplarni yaratishdagi roli haqida so‘z bordi. Talabalar xalqaro biznes muhitida muvaffaqiyatli ishlash uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarni o‘rgandilar, shuningdek diplomatik tajriba va ko‘p madaniyatli muhittan qanday foydalanish kerakligi haqida ma’lumot olishdi.
JIDU rektori Xavfsizlik bo‘yicha Myunxen konferensiyasi doirasida nutq so‘zladi
Joriy yilning 14-fevral kuni Myunxen shahrida (Germaniya) 62-Myunxen xavfsizlik konferensiyasi doirasida Nizomiy Ganjaviy xalqaro markazi (Ozarbayjon) tomonidan tashkil etilgan «Global tartibning bo‘lingan sharoitida ko‘p tomonlamalik» mavzusidagi munozara bo‘lib o‘tdi. Sessiyalarning asosiy ma’ruzachilari va ishtirokchilari sifatida Saudiya Arabistoni Qirolligi Islom tadqiqotlari markazi direktorlar kengashi raisi Turki Al-Faysal bin Abdulaziz Al-Saud, BMT Bosh kotibi o‘rinbosari Migel Anxel Moratinos, YUNKTAD Bosh kotibi Rebeka Grinspan, Avstriya sobiq federal kansleri Sebastyan Kurs, Yevropa tinchlik instituti prezidenti Xelga Shmid, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduards Striprays va boshqalar ishtirok etishdi. O‘zbekiston delegatsiyasi nomidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev hamda Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori E.Aripov qatnashdi. Munozara 2026-yilgi Myunxen xavfsizlik hisoboti e’lon qilinishi fonida bo‘lib o‘tdi, unda dunyo «halokat holatida» deb ta’riflangan. Bu borada Sodiq Safoyev Markaziy Osiyo mutlaqo boshqacha tendensiyani namoyish etayotganini ta’kidladi. «Global tizimda ko‘p tomonlama mexanizmlarning tarqoqligi va falajligi haqida tobora ko‘proq eshitayotgan bo‘lsak, bugun mintaqamizda ishonch, o‘zaro bog‘liqlik va umumiy kelajakka ishonch muhiti mustahkamlanmoqda», — dedi u. Uning so‘zlariga ko‘ra, bo‘lingan dunyo sharoitida aynan mintaqalar ko‘p tomonlamalikning yangi drayverlariga aylanishi mumkin. «Bog‘liqlik endi shunchaki iqtisodiy toifa emas. Bu xavfsizlik aktivi», — deya ta’kidlagan S. Safoyev transport, energetika va gumanitar aloqalar mojaroli holatlarni kamaytirib, barqaror hamkorlik muhitini shakllantirayotganini qayd etdi. U mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash Markaziy Osiyo uchun strategik tanlov ekanligini ta’kidladi. Mintaqa rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli ishonchsizlik va yashirin raqobat tendensiyasi chegaralarni delimitatsiya qilishdan tortib, suv va energetika sohasidagi hamkorlikka qadar bo‘lgan dolzarb muammolarni birgalikda hal qilishga tayyorlik bilan almashtirildi. S.Safoyev «yangicha siyosiy tafakkur va raqobatdan sheriklikka o‘tish timsoliga aylangan» Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari rolini alohida ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mintaqa «yangi, tarixiy ahamiyatga ega bosqichga — real birdamlik bosqichiga qadam qo‘ymoqda». Ozarbayjon Maslahat uchrashuvlariga qo‘shilishi orqali mintaqaviy formatning kengayishiga alohida e’tibor qaratildi. «Bu vaqtinchalik qaror emas, balki paydo bo‘layotgan yangi geosiyosiy voqelikning aksidir», deb ta’kidladi senator. Shuningdek, O‘zbekistonning Qozog‘iston va Ozarbayjon bilan strategik hamkorligi mustahkamlanayotganini qayd etdi. Senat raisi o‘rinbosari rivojlanishning aniq ko‘rsatkichlarini keltirdi. Xususan, O‘rta yo‘lak texnik loyihadan Osiyo va Yevropani bog‘lovchi strategik muhim yo‘nalishga aylandi. O‘zbekistonning tashqi savdo yuk tashish hajmi so‘nggi besh yil ichida ikki barobar ko‘payib, 2025-yil oxiriga kelib 1,2 million tonnaga yetdi. O‘rta yo‘lak orqali Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga jo‘natilayotgan yuklar ulushi 2021-yildagi 12 foizdan 2025-yilda 28 foizgacha oshdi. S. Safoyev yo‘nalish salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarish uchun investitsiya ehtiyojlari masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki baholashiga ko‘ra, Transkaspiy yo‘nalishini modernizatsiya qilish uchun taxminan 18,5 milliard yevro talab etiladi. Bu mablag‘lar temir yo‘l va avtomobil yo‘llarini qayta tiklash, harakatlanuvchi tarkibni kengaytirish, port quvvatlarini oshirish, chegara o‘tish punktlarini zamonaviylashtirish hamda butun Markaziy Osiyo bo‘ylab multimodal logistika markazlarini barpo etish uchun zarur. JIDU rektori, shuningdek, dengizga chiqish imkoniyati bo‘lmagan mamlakat sifatida O‘zbekiston uchun samarali transport yo‘laklaridan foydalanish transport xarajatlariga, eksportning raqobatbardoshligiga va savdo hamkorlarini diversifikatsiya qilish imkoniyatlariga bevosita ta’sir ko‘rsatishini ta’kidladi. «Bu tanlov emas, balki strategik zarurat,» deya ta’kidladi u. So‘zining yakunida S.Safoyev Markaziy Osiyo umumiy manfaatlar va qadriyatlarga asoslangan o‘zining mintaqaviy o‘ziga xosligini shakllantirayotganini ta’kidladi. «Markaziy Osiyo bo‘linish emas, balki muloqot maydoni — ko‘prik bo‘lishi mumkin va bo‘lishi kerak», — deya xulosa qildi senator va mintaqa aynan aloqa va hamkorlik orqali yanada barqaror xalqaro tartibni mustahkamlashga hissa qo‘shishini ta’kidladi.
JIDUda yurak-qon tomir kasalliklari profilaktikasiga bag‘ishlangan keng qamrovli seminar tashkil etildi
Joriy yilning 13-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetda yurak-qon tomir hamda serebrovaskulyar kasalliklarning oldini olish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish va aholi o‘rtasida tibbiy savodxonlikni oshirish maqsadida profilaktik seminar tashkil etildi. Mazkur seminarda — tibbiyot fanlari doktori, professor, oliy toifali shifokor Nurullayeva Nargiza Muxtarxanovna “Yurak-qon tomir kasalliklarini rivojlanishida xavfli omillar roli va tushunchasi. Profilaktika tamoyillari” mavzusida ishtirok etib atroflicha ma’ruza qildi. Ma’ruza davomida yurak-qon tomir kasalliklarining kelib chiqish sabablari, ularning rivojlanishiga ta’sir etuvchi asosiy xavf omillari — noto‘g‘ri ovqatlanish, kamharakat turmush tarzi, stress holatlari, zararli odatlar hamda arterial bosim va qandli diabetning salbiy oqibatlari haqida batafsil tushuntirishlar berildi. Shuningdek, kasalliklarning oldini olishda sog‘lom turmush tarziga rioya qilish, jismoniy faollikni oshirish, to‘g‘ri ovqatlanish, muntazam tibbiy ko‘rikdan o‘tish va erta profilaktikaning muhim ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi. Seminar davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassis tomonidan batafsil javoblar olishdi. Mazkur tadbir ta’lim tashkilotida sog‘lom hayot tarzini shakllantirish, yurak-qon tomir kasalliklarining erta oldini olish va sog‘lom jamiyatni rivojlantirishga xizmat qiladi.
JIDU professori Xalqaro ilm-fan kuni doirasida bir nechta nufuzli tadbirlarda ma’ruza qildi
11-fevral “Xalqaro ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar kuni” munosabati bilan O‘zbekistonda o‘tkazilgan ilmiy-amaliy tadbirlarda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professori, “Olima” ayollar uyushmasi raisi E’tibor Sultonova faol ishtirok etdi. Professor E.Sultonova bir nechta nufuzli ilmiy maydonlarda ma’ruza qilib, o‘zbek olima ayollarining xalqaro va milliy ilmiy hamjamiyatdagi yetakchi o‘rnini namoyon etdi. Jumladan, O‘zbekiston xalqaro Islomshunoslik akademiyasida tashkil etilgan davra suhbatida professor E’tibor Sultonova “Yangi O‘zbekistonda olima ayollarning davlat strategiyasidagi o‘rni” mavzusida ma’ruza qildi. Ma’ruzada O‘zbekistonning so‘nggi yillarda ilm-fan va gender tenglik siyosatida erishgan yutuqlari, davlat dasturlarida ayol olimlarning o‘rni hamda ularning strategik tashabbuslari tahlil qilindi. Bundan tashqari, professor E.Sultonova Toshkent Davlat sharqshunoslik universitetida bo‘lib o‘tgan “Gender tenglik madaniyatini rivojlantirish: oilaviy qadriyatlar, ta’lim siyosati va ijtimoiy ong transformatsiyasi” nomli VI xalqaro konferensiyada ham ma’ruza bilan qatnashdi. Ushbu nufuzli anjumanda professor tomonidan ilgari surilgan g‘oyalar xalqaro miqyosdagi mutaxassislar tomonidan katta qiziqish bilan qabul qilindi. Shuningdek,  E’tibor Sultonova Renessans universitetida O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Toshkent shahar bo‘linmasi hamkorligida tashkil etilgan “Yangi O‘zbekiston taraqqiyotida olima ayollarning o‘rni: innovatsiya, ta’lim va istiqbollar” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminarda bosh ma’ruzachi sifatida ishtirok etib, gender tenglik madaniyatini shakllantirishda me’yoriy-huquqiy hujjatlarning ahamiyati, shuningdek, o‘zining hayotiy va ilmiy tajribasi asosida muhim fikr-mulohazalarini bildirdi.
JIDUda “Ikki buyuk siymo adabiy merosi” shiori ostida “Navoiy va Boburni bilasizmi?” nomli fakultetlararo bellashuv o‘tkazildi
So‘z mulkining sultoni, mutafakkir Alisher Navoiy hamda shoh va shoir, davlat arbobi Zahiriddin Muhammad Bobur tavallud ayyomlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida o‘zgacha shukuh va ko‘tarinki ruhda nishonlandi. Alisher Navoiy tavalludining 585 yilligi va Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 543 yilligi munosabati bilan universitetda “Ikki buyuk siymo adabiy merosi” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy oylik tashkil etildi, ushbu oylik davomida bir qator tanlov va tadbirlar, ilmiy maqolalar hamda “Zahiriddin Muhammad Bobur ijodida diplomatiyaga oid qarashlar” mavzularida esselar tanlovi, “Nazm bo‘stonida” mavzusida “Eng faol g‘azalxon” bellashuvi o‘tkazildi. 2026-yil 11-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida professor-o‘qituvchilar, talabalar, JIDU akademik litseyi hamda Abdulla Qodiriy nomidagi ijod maktabi o‘quvchilari, shuningdek, Mirzo Ulug‘bek tumanining “Olmachi”, “Yangi Olmachi”, “Elobod” MFY faollari hamda yoshlari ishtirokida “Ikki buyuk siymo adabiy merosi” shiori ostida adabiy-badiiy tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbirda talabalar “Navoiy va Boburni bilasizmi?” mavzusida o‘zaro bellashdilar. Bellashuvining kirish qismida “Ikki buyuk siymo adabiy merosi” shiori ostida o‘tkazilgan ma’naviy-ma’rifiy oylik doirasida g‘olib bo‘lgan ishtirokchilar O‘zbek va rus tillari kafedrasi mudiri Mehribon Abduraxmanova va Yoshlar ishlari ofisi bosh mutaxassisi Sayyora Tillaxodjayeva tomonidan diplom va esdalik sovg ‘alar bilan taqdirlandilar. “O‘zbek mumtoz adabiyoti – millat ma’naviy xazinasi”, “Navoiy va Bobur ijodida insonparvarlik g‘oyalari” kabi dolzarb mavzularda yozilgan esselar tanlovida ijodiy yondashuvi bilan ajralib turgani uchun XM fakulteti, 2-kurs talabasi Shoimov Quvonchbek 1-darajali diplom bilan, XIM fakulteti,1-kurs talabasi Sattorova Shahrinoz 2-darajali diplom bilan, XIM fakulteti,1-kurs talabasi Ergashev Botirjon 3-darajali diplom bilan taqdirlandi. “Eng faol g‘azalxon” she’riy bellashuvida XM fakulteti, 1-kurs talabasi Abdubasirov Mashhurbek, XM fakulteti, 1-kurs talabasi Narkulova Malika, JIDU qoshidagi akademik litsey o‘quvchisi Izzatova Malika g‘olib deb topildi. Tadbir keyingi qismi – fakultetlararo bellashuvida talabalar buyuk ajdodlarimiz merosini qay darajada bilishlarini hamda ijodiy salohiyatlarini namoyish etib, o‘z bilim va salohiyatlarini sinovdan o‘tkazdilar. Bellashuv “Adolat”, “Navoiy va Bobur vorislari”, “Ikki daho avlodi” va “Tafakkur” jamoalarining o ‘zlarini tanishtiruvi  bilan  boshlandi. Tanishitiruvdan so‘ng jamoalar g‘azal-u ruboiylar bilimdoni ekanliklarini namoyish etib, Navoiy va Bobur she’riyatidan namunlar keltirib, bahri bayt shartini bajardilar. Hakamlar hay’ati bahri bayt shartini baholagunlariga qadar tomoshabinlar bilan mumtoz adabiyotning topishmoq janri – chiston mavzusida viktorina o‘tkazildi. Jamoalar tomonidan tayyorlangan, Hazrat Navoiyning yuksak insoniy fazilatlarini aks ettiruvchi hamda Vatan sog‘inchi tufayli iztirob chekkan Bobur siymosini yorituvchi sahna ko‘rinishlari tadbir ishtirokchilariga ko‘tarinki kayfiyat bag‘ishladi. Sahna ko‘rinishlaridan so‘ng “Navoiy va Bobur ijodi bilimdonlari” sharti asosnosida har bir jamoaning buyuk siymolarimiz hayoti, ijodi va tarixiy merosini qay darajada bilishi sinovdan o‘tkazildi. Ushbu shartga ko‘ra, jamoalar Navoiy va Boburning hayoti, ijodi, asarlari hamda ijtimoiy-siyosiy faoliyati bilan bog‘liq 5 tadan savolga javob berdilar. Tadbir yakunida so‘zga chiqqan hakamlar hay’ati a’zolari bu kabi bellashuvlar talaba-yoshlarning intellektual salohiyatini oshirishda muhim poydevor bo‘lib xizmat qilishini alohida ta’kidladilar. Shundan so‘ng ishtirokchilarning yakuniy natijalari e’lon qilinib, Xalqaro munosabatlar fakultetining “Adolat” jamoasi g‘olib  deb topildi. Tadbir bayramona ruhda, xush kayfiyatda o‘tdi.