Joriy yilning 20-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari tomonidan tasdiqlangan, yoshlarning qiziqish va xohish-istaklarini ro‘yobga chiqarishga qaratilgan yangi tashabbuslar hamda innovatsion g‘oyalarni o‘z ichiga olgan kompleks chora-tadbirlar dasturining 75-bandiga muvofiq “O‘zbekiston bag‘rikeng diyor” mavzusida keng qamrovli ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi. Mazkur tadbirning bosh maqsadi — talaba-yoshlarni milliy qadriyatlarga hurmat, bag‘rikenglik, millatlararo totuvlik, diniy sabr-toqat va yurtga sadoqat ruhida tarbiyalash, ularning ijtimoiy faolligini oshirish hamda mustaqil fikrlaydigan, Vatan taqdiriga daxldorlik tuyg‘usi bilan yashaydigan barkamol avlodni shakllantirishdan iborat bo’ldi. Tadbirda mehmon sifatida jamiyatimizda munosib o‘ringa ega bo‘lgan ziyolilar ishtirok etdilar. Jumladan, O. Bekmurodova – shoira, jurnalist, O‘zbekiston Yozuvchilari uyushmasi a’zosi, Yashnobod tumani hokimi maslahatchisi. U kishi o‘z chiqishlarida ma’naviyat, ayol siymosi, yoshlar tarbiyasi va milliy qadriyatlarning badiiy talqini haqida so‘z yuritdi. I. Xayitov – tarix fanlari doktori, professor, Respublika Ma’naviyat targ‘ibotchilar jamiyati a’zosi. Professor tomonidan O‘zbekiston hududida qadimdan shakllangan bag‘rikenglik an’analari, turli millat va elatlar o‘rtasidagi totuvlikning tarixiy ildizlari hamda uning bugungi taraqqiyotdagi o‘rnini yoritib berdi. Tadbir doirasida ochiq muloqot, savol-javoblar, ma’naviy-ma’rifiy chiqishlar hamda yoshlarning fikr-mulohazalari tinglandi. Bu esa talabalarning erkin fikr bildirish, o‘z qarashlarini asoslash va jamiyatdagi muhim jarayonlarga nisbatan faol pozitsiya shakllantirishiga xizmat qildi.
Joriy yilning 18-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Rossiya Federatsiyasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi Aleksey Yerxovning professor-o‘qituvchilar tarkibi va talabalar bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Rossiya diplomatik missiyasi rahbari “O‘zbekiston va Rossiyaning zamonaviy dunyodagi strategik sherikligi” mavzusida ma’ruza qildi. Uchrashuvni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev ochib berdi. U universitetda ekspertlar muloqotining ahamiyatini alohida ta’kidlab, ikki tomonlama munosabatlar dinamikasini chuqur anglash bo‘lajak xalqaro munosabatlar mutaxassislarini tayyorlashda hal qiluvchi ahamiyat kasb etishini qayd etdi. Aleksey Yerxov ma’ruza davomida uchta asosiy mavzuga to‘xtalib o‘tdi: ikki mamlakatning siyosiy hamkorligi; iqtisodiyot va energetika sohalaridagi qo‘shma loyihalar; ta’lim sohasidagi hamkorlik. Ma’ruzadan so‘ng savol-javoblar sessiyasi bo‘lib o‘tdi. JIDU talabalari Rossiyaning Markaziy Osiyodagi mintaqaviy xavfsizlik masalalariga oid pozitsiyasi, transport yo‘laklarini rivojlantirish istiqbollari hamda xalqlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashda yoshlar diplomatiyasining o‘rni bilan qiziqdilar. Aleksey Yerxov savollarga javob berar ekan, Moskva va Toshkent o‘rtasidagi munosabatlar Markaziy Osiyoda barqarorlikni ta’minlashda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi. Uchrashuv yakunida tomonlar kelgusida qo‘shma seminarlar va ma’ruzalar o‘tkazishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro huquq” fakulteti 2-bosqich kurs koordinatorlari S.Nosirova, A.Ikromov hamda universitet profilaktika noziri Sh.Boymatov hamkorligida 2-kurs “Koordinatorlik soati” doirasida “Huquqbuzarlik, ekstremizm, giyohvandlik va kiberjinoyatlarga qarshi profilaktika: yoshlar xavfsizligi va huquqiy ong” mavzusida targ‘ibot tadbiri o‘tkazildi. Mazkur tadbirda mutasaddi tashkilotlar vakillari hamda soha mas’ul xodimlari ishtirok etib, yoshlar orasida uchrashi mumkin bo‘lgan huquqbuzarlik va jinoyatchilik, diniy ekstremizm, ma’naviy tahdidlar, giyohvandlik va psixotrop moddalar zarari, shuningdek kiberjinoyatlar va ulardan saqlanish yo‘llari yuzasidan batafsil tushuntirishlar berildi. Tadbir davomida talabalar dolzarb masalalar yuzasidan zarur tavsiyalar olib, o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar. Uchrashuv yoshlar o‘rtasida huquqiy ongni yuksaltirish, ma’naviy immunitetni mustahkamlash hamda zamonaviy tahdidlarga nisbatan ogohlikni oshirishga xizmat qildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-noyabrdagi «Aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlik va narkojinoyatlardan samarali himoya qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PF-207-sonli Farmonida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi hamda Mirzo Ulug‘bek tumani Ichki ishlar boshqarmasi bilan hamkorlikda “Giyohvandlik — umr zavoli” mavzusida targ‘ibot tadbiri tashkil etildi. Tadbir yoshlar, xususan talaba-yoshlar o‘rtasida giyohvandlik va psixotrop moddalarning tarqalishining oldini olish, ularning sog‘lig‘i va ma’naviy kamolotiga salbiy ta’siri haqida ogohlikni oshirish hamda huquqbuzarliklarning barvaqt profilaktikasini ta’minlashga qaratildi. Unda Mirzo Ulug‘bek tumani Ichki ishlar boshqarmasi boshlig‘i, podpolkovnik Rashidov Iskandarbek Rashidovich boshchiligidagi soha xodimlari, professor-o‘qituvchilar va talaba-yoshlar ishtirok etdi. Mutaxassislar tomonidan giyohvandlikning sabablari, uning inson salomatligi va jamiyat hayotiga salbiy ta’siri, shuningdek, noqonuniy muomalasi uchun belgilangan javobgarlik choralari haqida tushuntirishlar berildi. Tadbir davomida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, bo‘sh vaqtni mazmunli tashkil etish va zararli odatlardan yiroq bo‘lish muhimligi ta’kidlandi. Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislardan batafsil javob oldilar. Tadbir yakunida bunday profilaktik uchrashuvlarni muntazam o‘tkazish hamda yoshlarni turli zararli illatlardan asrash borasidagi hamkorlikni yanada kuchaytirish zarurligi qayd etildi.
Joriy yilning 18-fevral kuni JIDU qoshidagi akademik litseyda “Ayollar ilm-fanda: kecha, bugun va ertaga” mavzusida mentorlik ilmiy seminari tashkil etildi. Mazkur tadbir xotin-qizlarning ilmiy salohiyatini qo‘llab-quvvatlash, yosh avlodni ilmiy izlanishlarga rag‘batlantirish hamda jamiyat taraqqiyotida ayollarning o‘rni va rolini keng yoritishga qaratilgani bilan ahamiyatli bo‘ldi. Seminar doirasida ilm-fan sohasida faoliyat yuritayotgan mutaxassislar, pedagoglar, ilmiy tadqiqotchilar va iqtidorli o‘quvchi-yoshlar jam bo‘lib, dolzarb mavzular yuzasidan o‘zaro fikr almashdilar. Seminarda JIDU Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha maslahat kengashi raisi E. Sultanova o‘z ma’ruzasi bilan qatnashib, ayollarning ilm-fandagi yetakchilik salohiyati, zamonaviy ta’lim tizimida gender tenglikni ta’minlash masalalari hamda ilmiy muhitda muvaffaqiyatga erishishning muhim omillari haqida mazmunli fikrlar bildirdi. U o‘z nutqida ilm olishda qat’iyat, izlanishdan to‘xtamaslik va o‘z ustida muntazam ishlash muvaffaqiyatning asosiy kaliti ekanini alohida ta’kidladi. Tadbirda ilmiy sohada muvaffaqiyat qozongan ayollarning tajribasi, ularning kasbiy shakllanish yo‘li, zamonaviy ilm-fan taraqqiyotida xotin-qizlar ishtirokining ortib borayotgani, shuningdek, yoshlar uchun yaratilayotgan imkoniyat va sharoitlar haqida atroflicha so‘z yuritildi. Ishtirokchilarga ilmiy faoliyatni to‘g‘ri rejalashtirish, tadqiqot olib borish metodologiyasi, grant va loyihalarda qatnashish tartibi hamda xalqaro ilmiy hamkorlik imkoniyatlari haqida ham amaliy tavsiyalar berildi.
2026-yil 17-fevralda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Raqamli tadbirkorlik: raqamli iqtisodiyotda global startaplar yaratish” mavzusida maruza o‘tkazildi, unda Growy AI kompaniyasining asoschisi va bosh direktori Nadejda Ni ishtirok etdi. Maruzada global startaplarni yaratish va ularni raqamli iqtisodiyotda kengaytirishning asosiy jihatlari haqida so‘z bordi. Talabalarga tez qaror qabul qilish, moslashuvchanlik va natijaga e'tibor qaratishning ahamiyati tushuntirildi, ayniqsa tez rivojlanayotgan biznes muhitida. Sessiya davomida raqamli dunyoda imkoniyatlarni topish strategiyalari va global tarmoqlarda muvaffaqiyatli startaplarni boshqarishning ahamiyati haqida gapirildi. Suhbat davomida talabalar o‘z karyeralarini rivojlantirish, samarali muloqot qilish va raqamli tadbirkorlikda muvaffaqiyatga erishish uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalar haqida amaliy maslahatlar oldilar. Maruzada kuchli biznes aloqalarini yaratish, o‘zgarishlarga moslashish va global bozorlarda raqobatbardosh bo‘lish uchun kerakli ko‘nikmalar muhokama qilindi. Shuningdek, sessiyada madaniyatlararo muloqotning ahamiyati va global tarmoqlarning muvaffaqiyatli startaplarni yaratishdagi roli haqida so‘z bordi. Talabalar xalqaro biznes muhitida muvaffaqiyatli ishlash uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarni o‘rgandilar, shuningdek diplomatik tajriba va ko‘p madaniyatli muhittan qanday foydalanish kerakligi haqida ma’lumot olishdi.
Joriy yilning 17-fevral kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Xorvatiya parlamenti Konstitutsiya, reglament va siyosiy tizim qo‘mitasi raisi Ivan Malenitsa bilan uchrashdi. Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Xorvatiya o‘rtasidagi parlamentlararo hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Tomonlar qonunchilik faoliyati, parlamentlararo muloqotni, qo‘mitalar o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish hamda delegatsiyalar almashinuvini faollashtirish masalalariga alohida eʼtibor qaratdi. Muzokaralar davomida ta’lim va ilmiy hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar Xorvatiyaning yetakchi universitetlari o‘rtasida akademik almashinuvlar va hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish istiqbollarini muhokama qildilar. Bu esa ikki tomonlama munosabatlarni yangi sifat darajasiga ko‘tarish imkonini beradi. Muzokaralarda savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, xususan farmatsevtika, tibbiy texnologiyalar, sanoat uskunalari, to‘qimachilik, agroqayta ishlash hamda transport-logistika sohalarida qo‘shma loyihalarni rivojlantirish masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.
Joriy yilning 17-fevral kuni Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasida Respublika Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi bilan hamkorlikda hazrat Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludlari munosabati bilan navbatdagi “Kitobxon onalar” dasturi doirasida “Navoiy va Bobur ijodida ayol, ona, oila” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbirda JIDU Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi, siyosiy fanlar doktori, professor Sultanova E’tibor Siddikovna hamda ushbu kengashning “Xalqaro huquq” fakulteti xotin-qizlar masalalari bo‘yicha dekan maslahatchisi, yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori Mirhamidova Mahinnora Nurullayevna ishtirok etdilar. Davra suhbatida siyosiy fanlar doktori, professor E’tibor Sultanova ma’ruza qildi. Ma’ruzada Navoiy va Bobur asarlarida ayolga bo‘lgan yuksak ehtirom, sadoqat, ma’naviy poklik va oila muqaddasligi masalalari ilmiy-nazariy jihatdan tahlil qilindi. Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad — mumtoz adabiyot namoyandalari ijodida ayol obrazi, onalik ulug‘vorligi va oilaviy qadriyatlarning badiiy-estetik talqinini yoritish, milliy-ma’naviy merosni targ‘ib etish hamda yosh avlod qalbida kitobxonlik madaniyatini mustahkamlashdan iborat bo‘ldi.