Normativ-huquqiy hujjatlar
O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi JIDU faoliyatini tartibga soluvchi huquqiy hujjatlar ro'yxati:
1. Davlat darajasidagi normativ-huquqiy hujjatlar
- O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 11-fevraldagi PQ-4171-son qarori "Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vazirligining Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti (Universiteti)" federal davlat avtonom oliy ta'lim muassasasining Toshkent shahridagi filiali faoliyatini tashkil etish to'g'risida"
- O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 29.01.2019 yildagi PQ-4139-son Farmoni «Siyosiy fanlar sohasida kadrlar tayyorlash, fundamental va amaliy tadqiqotlar samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to'g'risida».
- O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 21.06.18 yildagi PQ-3795-son Farmoni. "Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida".
- O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 05.06.2018 yildagi "Oliy ta'lim muassasalarida ta'lim sifatini oshirish va ularning mamlakatda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlarda faol ishtirokini ta'minlashga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi PQ-3775-son Farmoni.
- O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Sanoat va iqtisodiyotga innovatsiyalarni joriy etish mexanizmlarini takomillashtirishga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi 07.05.2018 yildagi PQ-3698-son Farmoni.
- O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tizimini tubdan takomillashtirish hamda tashqi siyosat va tashqi iqtisodiy faoliyatning ustuvor yo'nalishlarini amalga oshirishda uning mas'uliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi 04.05.2018 yildagi PF-5400-son Farmoni.
- O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 05.04.2018 y "Respublika oliy ta'lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari xodimlarining mehnatiga haq to'lash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi PQ-3655-son.
- O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Oliy ma'lumotli mutaxassislar tayyorlash sifatini oshirishda iqtisodiyot tarmoqlari va tarmoqlarining ishtirokini yanada kengaytirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi PQ-3151-son Farmoni 27.07.2017 y.
- O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Oliy ta'lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi PQ-2909-son Farmoni 20.04.2017 y.
- O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tashkil qilish to'g'risida" 1992-yil 23-sentyabirdagi PF-474-son Farmoni
- O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 28 iyuldagi 594-son qarori. "Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining bakalavriat va magistratura yo'nalishlariga o'qishga qabul qilish tartibi to'g'risidagi nizomni tasdiqlash haqida".
- O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining "Oliy ta'lim muassasalariga o'qishga qabul qilish tartibini yanada takomillashtirish to'g'risida"gi 2018-yil 4-yangi 261-son qarori.
- Doktorantlarga ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish va ularning mehnat faoliyatini yanada rag'batlantirish uchun moddiy sharoitlar yaratish tartibi to'g'risidagi nizom (O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 17 oktyabrdagi 839-son qaroriga 1-ilova)
- O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining "Oliy ta'lim muassasalariga talabalarni o'qishga qabul qilish, ko'chirish, tiklash va o'qishdan chetlashtirish tartibi to'g'risidagi nizomni tasdiqlash haqida"gi 20.06.2017 yildagi 393-son qarori.
- O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 22.05.2017 yildagi "Oliy o'quv yurtidan keyingi ta'lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi 304-son qarori.
- O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 1998-yil 22-maydagi "Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi 225-son qarori.
- O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, O'zbekiston Respublikasi Oliy sudi, O'zbekiston Respublikasi Oliy xo'jalik sudi, O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, O'zbekiston Respublikasi Moliya vazirligining qarori, O'zbekiston Respublikasi Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligining "Talabalarning yuridik ta'lim muassasalariga (harbiy, maxsus oliy ta'lim muassasalari bundan mustasno) tanishuv va malaka amaliyotini, shuningdek, amaliyot o'tash tartibi to'g'risidagi nizomni tasdiqlash haqida". (O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2013-yil 31-dekabrda 2548-son bilan ro'yxatga olingan).
- O'zbekiston Respublikasi Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi tomonidan tasdiqlangan "Oliy ta'lim muassasasining odob-axloq qoidalari".
- VMQ 578-son qaror (Oliy ta‘lim tashkilotlariga o‘qishga qabul qilish jarayonlarini tartibga solish)
- Davlat ta’lim standartlari (DTS)
- VMQ 824-son qaror (Kredit-modul tizimi)
- Magistratura Davlat ta’lim standartlari
- PF–5812-son Farmon (Professional ta’lim tizimi)
- VMQ 106-son qarori
Qonunlar
- "Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to'g'risida"gi Qonun
- O‘zbekiston Respublikasining “Ta’lim to‘g‘risida”gi Qonuni (O‘RQ–637)
2. Universitetning ichki me'yoriy hujjatlari
Ustav, nizomlar va siyosatlar
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Ustavi (2022)
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Ichki tartib-qoidalari (ichki mehnat tartibi qoidalari) (2022)
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Odob-axloq kodeksi (2022)
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining odob-axloq komissiyasi to'g'risidagi Nizom (2022)
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining "Onalikni qo'llab-quvvatlash to'g'risida" to'g'risidagi Nizomi (2024)
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti xotin-qizlar uchun mentorlik dasturi (2024)
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining "Barqaror xaridlar siyosati" (2024)
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining "Barqaror investitsiyalar siyosati" (2024)
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining "Zamonaviy qullikka qarshi bandlik siyosati" to'g'risidagi Nizomi (2024)
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining "Diskriminatsiyaga qarshi bandlik siyosati" Nizomi (2024)
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti "Bandlikda maosh miqdorining tengligi siyosati" to'g'risidagi Nizomi (2024)
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining "Bandlik amaliyotida teng huquqlar autsorsingi" Nizomi (2024)
- JIDU Iqlim va Barqarorlik Siyosati
- JIDU Barqaror Rivojlanish va Iqlim Harakati Qo‘mitasi A’zolari
- JIDU professor-o‘qituvchilarini tanlov asosida ishga qabul qilish va lavozimidan ozod etish tartibi to‘g‘risida Nizom (2026)
- 1-ilova. Talabalar tomonidan kurs mazmuni va professor-o‘qituvchilarning o‘qitish sifatini baholash so‘rovnomasi
- JIDU Ichki mehnat tartibi qoidalari (2025).pdf
- JIDU jamoa shartnomasi (2025–2028)
- JIDU Odob-axloq kodeksi (2025)
Tarkibiy bo‘linmalar (ofislar) to‘g‘risidagi nizomlar
- Rektor ofisi nizomi
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xalqaro akademik hamkorlik ofisi to‘g‘risidagi Nizom (2025)
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Talabalarni qabul qilish va rasmiylashtirish ofisi to‘g‘risida NIZOM (2025)
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Yoshlar ishlari ofisi to‘g‘risidagi Nizom (2025)
- “Akademik va o‘qituvchilar ishlari ofisi” to‘g‘risidagi Nizom
- “Transformatsiya va strategik rivojlanish ofisi to‘g‘risidagi" Nizom
- JIDU Akademik sifatni ta’minlash va standartlashtirish ofisi to‘g‘risidagi Nizom (2025)
- JIDU Oliy ta’limdan keyingi ta’lim ofisi to‘g‘risidagi NIZOM (2025)
- JIDU Sharq tillari kafedrasi NIZOMI (2025)
- JIDU O‘zbek va rus tillari kafedrasi NIZOMI (2025)
- JIDU Siyosatshunoslik kafedrasi NIZOMI (2025)
- JIDU Tizimli tahlil va matematik modellashtirish kafedrasi NIZOMI (2025)
- JIDU Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari kafedrasi NIZOMI (2025)
- JIDU Xalqaro iqtisodiyot kafedrasi NIZOMI (2025)
- JIDU Ingliz tili kafedrasi NIZOMI (2025)
- JIDU Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari kafedrasi NIZOMI (2025)
- JIDU Xalqaro moliya va investitsiyalar kafedrasi NIZOMI (2025)
- JIDU Inson resurslari ofisi nizomi
- “Roman-german tillari” kafedrasi to‘g‘risidagi Nizomi 2025
- Raqamli transformatsiya markazi nizomi
- Besh muhim tashabbus markazi nizomi
3. Akademik faoliyat bo'yicha hujjatlar
O'quv jarayoni (ta'lim, baholash, imtihon, akademik halollik)
Qabul va o'qishga qabul qilish tartiblari
- O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 04.06.2018 y PQ-3769-son "2018/2019 o'quv yilida O'zbekiston Respublikasi oliy ta'lim muassasalariga qabul to'g'risida"gi.
- O'quv mashg'ulotlarini o'tkazish uchun soatlik ish haqi (Adliya vazirligi tomonidan 18.01.2018 yil 2965-son bilan ro'yxatga olingan MNO N 1-mx va MZTO N 2-k / k, 01.08.2018 № 1-2018-sonli MHSSE qaroriga ilova).
- O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi yuridik texnikumlarining yo‘llanma berilgan bitiruvchilarini hujjatlarini qabul qilish
- Yuridik texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilar hujjatlarini topshirish tartibi
- Yuridik texnikum bitiruvchilarini Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Yurisprudensiya (faoliyat turlari bo‘yicha)” ta’lim yo‘nalishiga о‘qishga qabul qilishda suhbat о‘tkazish tartibi va baholash mezonlari
- - Yuridik texnikum bitiruvchilarini universitetga qabul qilish bo‘yicha imtihon(suhbat) savollari ro‘yxati 2024
- Ko‘zi ojiz abituriyentlarni 2024/2025 o‘quv yili uchun Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga o‘qishga qabul qilish tartibi
- Xorijiy fuqarolarni qabul qilish tartibi
- Ko‘zi ojiz abituriyentlar uchun qabul tartibi (2024/2025)
O'quv jarayoniga oid boshqa tartiblar (amaliyot va grant)
- Universitet taʼlim dasturlarini xalqaro akkreditatsiyadan oʻtkazishga tayyorgarlik koʻrish maqsadida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti attestatsiyasining maxsus mezonlari. (O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 1999-yil 20-yanvarda ro'yxatga olingan, ro'yxat raqami 606).
- Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining davlat grantlari bo'yicha tahsil olgan bitiruvchilarini tanlov asosida tanlab olish tartibi. (O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 1999-yil 20-yanvarda ro'yxatga olingan, ro'yxat raqami 605).
- JIDU Malakaviy amaliyot dasturi 2025–2026
- Malakaviy amaliyot kundaligi - 2025-2026
4. Ilmiy faoliyat va dissertatsiya jarayonlari
- O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 17-oktyabrdagi 839-son qarori — “Doktorantlarga ilmiy-tadqiqot ishlarini bajarishlari uchun moddiy sharoitlar yaratish va ularning mehnat faoliyatini yanada rag‘batlantirish to‘g‘risida”
- Doktorantlarga ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish va ularning mehnat faoliyatini yanada rag‘batlantirish uchun moddiy sharoitlar yaratish tartibi to‘g‘risidagi nizom (VM 2017-yil 17-oktyabrdagi 839-son qaroriga 1-ilova)
- O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 22-maydagi 304-son qarori — “Oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”
5. Ma’muriy boshqaruv va ichki protseduralar
Xorijga amalga oshiriladigan safarlar
- Xorijga amalga oshiriladigan safarlar bo‘yicha ariza-so‘rovnoma (anketa) shakli — Xodimlar uchun
- Xorijga amalga oshiriladigan safarlar bo‘yicha ariza-so‘rovnoma (anketa) shakli — Professor-o‘qituvchilar uchun
- Xorijga amalga oshiriladigan safarlar bo‘yicha ariza-so‘rovnoma (anketa) shakli — Magistr va doktorantlar uchun
- Xorijga amalga oshiriladigan safarlar bo‘yicha ariza-so‘rovnoma (anketa) shakli — Bakalavr talabalar uchun

Нормативно-правовые акты
Перечень нормативно-правовых документов, регламентирующих деятельность УМЭД при МИД Республики Узбекистан
• Устав Университете мировой экономики и дипломатии (2022)
• Правила внутреннего распорядка (правила внутреннего трудового распорядка) Университета мировой экономики и дипломатии (2022)
• Кодекс Университета мировой экономики и дипломатии: Этические нормы (2022)
• Академический устав Университет мировой экономики и дипломатии (2024)
• Стратегия «О политике академической свободы Университета мировой экономики и дипломатии» (2022)
• Положение о «Политике занятости против современного рабства» Университета мировой экономики и дипломатии
• Положение Университета мировой экономики и дипломатии о «Политике занятости и справедливости в оплате труда»
• Положение Университета мировой экономики и дипломатии об Аутсорсинге равных прав в сфере трудоустройства
• Положение о «Политике антидискриминационной занятости» Университета мировой экономики и дипломатии
• Положение Университета мировой экономики и дипломатии «О поддержке материнства» (2024)
• «Политика устойчивых закупок» Университета мировой экономики и дипломатии (2024)
• «Политика устойчивых инвестиций» Университета мировой экономики и дипломатии (2024)
• Указ Президента Республики Узбекистан №PQ-4171 от 11 февраля 2019 года об организации филиала федерального государственного автономного высшего учебного заведения «Московский государственный институт международных отношений (Университет) Министерства иностранных дел РФ" в Ташкенте".
• Постановление Президента Республики Узбекистан от 29 января 2019 года № ПП-4139 «О мерах по повышению эффективности подготовки кадров, фундаментальных и прикладных исследований в области политической науки».
• Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28 июля 2018 года № 594. «Об утверждении положения о порядке приема на программы бакалавриата и магистратуры Университета мировой экономики и дипломатии».
• Указ Президента Республики Узбекистан от 21.06.18г. №PQ-3795. «О мерах по коренному совершенствованию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии».
• Постановление Президента Республики Узбекистан от 05.06.2018г. «О дополнительных мерах по повышению качества образования в высших учебных заведениях и обеспечению их активного участия в широкомасштабных реформах, реализуемых в стране» - Указ № 3775.
• Указ Президента Республики Узбекистан от 06.04.2018 №PQ-3769 «О приеме в высшие учебные заведения Республики Узбекистан в 2018/2019 учебном году».
• Постановление Президента Республики Узбекистан №PQ-3698 от 05.07.2018 г. «О дополнительных мерах по совершенствованию механизмов внедрения инноваций в промышленность и экономику».
• Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию системы Министерства иностранных дел Республики Узбекистан и усилению его ответственности в реализации приоритетных направлений внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности». 5400 от 04.05.2018.
• №PQ-3655 Президента Республики Узбекистан от 04.05.2018 г. «О мерах по совершенствованию системы оплаты труда работников высших учебных и научно-исследовательских учреждений Республики».
• Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан № 4 новое 261 от 2018 года «О дальнейшем совершенствовании порядка приема в высшие учебные заведения».
• Почасовая оплата за учебные занятия (МНО N 1-мх и МЗТО N 2-к/к, 01.08.2018 № 1-2018 зарегистрирована в Минюсте за № 2965 от 18.01.2018 Приложение к решению МВССО
• Положение о порядке создания докторантам материальных условий для проведения научных исследований и дальнейшего стимулирования их трудовой деятельности (приложение 1 к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 17 октября 2017 года № 839)
• Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 17.10.2017 № 839 «О создании докторантам материальных условий для осуществления научно-исследовательской работы и дальнейшем поощрении их работы».
• Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему расширению участия отраслей и отраслей экономики в повышении качества подготовки высокообразованных специалистов» №PQ-3151 от 27.07.2017г.
• Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20.06.2017 № 393 «Об утверждении Положения о порядке приема, перевода, восстановления и отчисления обучающихся в высшие учебные заведения».
• Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22.05.2017 № 304 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы послевузовского образования».
• Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования» №PQ-2909 от 20.04.2017г.
• Постановления Министерства юстиции Республики Узбекистан, Верховного суда Республики Узбекистан, Высшего хозяйственного суда Республики Узбекистан, Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, Министерства финансов Республики Узбекистан . , Министерство высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан «Положение о вступительной и квалификационной практике обучающихся в правовые образовательные учреждения (за исключением военных, специальных высших учебных заведений), а также порядок прохождения практики» на утверждение Положения (Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Узбекистан 31 декабря 2013 года за № 2548).
• «Правила этикета высшего учебного заведения», утвержденные Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
• Закон Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц».
• Специальные критерии сертификации Университета мировой экономики и дипломатии в целях подготовки к международной аккредитации образовательных программ университета. (Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Узбекистан 20 января 1999 года, регистрационный номер 606).
• Порядок отбора выпускников Университета мировой экономики и дипломатии, обучавшихся по государственным грантам, на основе конкурса. (Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Узбекистан 20 января 1999 года, регистрационный номер 605).
• Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 мая 1998 года № 225 «О мерах по совершенствованию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии».
• Порядок прохождения квалификационной практики студентов Университета мировой экономики и дипломатии. (Зарегистрировано Агентсвом по делам молодежи.
• Указ Президента Республики Узбекистан №УП-474 от 23.09.1992 года «О создании Университета мировой экономики и дипломатии»