О‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi bilan hamkorlik memorandumi imzolandi
Joriy yilning 22-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi bilan hamkorlik memorandumini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev, O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirining birinchi o‘rinbosari – Qurolli Kuchlar Bosh shtabi boshlig‘i general-mayor Shuxrat Xalmuxammedov hamda hamkorlik uchun mas’ul mansabdor shaxslar ishtirok etishdi.
Mazkur memorandum qonunchilik hujjatlarida belgilangan
va o‘z faoliyat yo‘nalishlarida ko‘zlangan natijalarga erishish maqsadida ishlab chiqilgan bo‘lib, unga ko‘ra tomonlar o‘zaro manfaatli munosabatlarni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish hamda vakolatlari doirasidagi tadbirlarni yanada faollashtirish bo‘yicha hamkorlikda faoliyat olib borishadi.
Hamkorlik doirasida jahonda ro‘y berayotgan tashqi, ichki siyosiy
va ijtimoiy-iqtisodiy jarayonlarning asosiy tendensiyalarini har tomonlama chuqur o‘rganib borilishi, amaliy taklif va tavsiyalar ishlab chiqilishi, shuningdek, mamlakatning milliy (harbiy) xavfsizligini ta’minlash, davlat mudofaa qobiliyatini oshirish, mudofaa va harbiy qurilish sohalarida davlat siyosatini sifatli amalga oshirish bo‘yicha xalqaro tajribalarni o‘rganish borasidagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirib borish ko‘zda tutilgan.
Imzolangan hujjatda milliy va xalqaro darajadagi ilmiy-uslubiy konferensiyalar tashkil etish va o‘tkazish, xalqaro munosabatlar bo‘yicha ekspertlar va tor doiradagi mutaxassislarning o‘zaro tajriba almashinuvini amalga oshirish, xodimlar (ilmiy izlanuvchilar) ning malaka oshirishi, qayta tayyorlanish va amaliyotlar o‘tkazib borilishi kabi tadbirlar o‘rin olgan.

Подписан меморандум о сотрудничестве с Министерством обороны Республики Узбекистан
22 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась церемония подписания Меморандума о сотрудничестве с Министерством обороны Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содык Сафоев, Первый заместитель министра обороны Республики Узбекистан – начальник Генерального штаба Вооружённых Сил генерал-майор Шухрат Халмухамедов.
Меморандум, разработанный с целью достижения сторонами задач, определенных законодательством, предусматривает поддержку заинтересованных отношений и дальнейшую активизацию проведения совместных мероприятий с учетом компетенций.
В рамках сотрудничества планируется всестороннее совместное изучение основных тенденций во внешней и внутренней политике, социально-экономических процессов, происходящих в мире, выработка практических предложений и рекомендаций на этой основе. Кроме этого, предусматривается координация усилий при изучении международного опыта в вопросах обеспечения национальной (военной) безопасности страны, повышения ее обороноспособности, реализации государственной политики в сферах оборонного и военного строительства.
Подписанный документ предусматривает организацию и проведение таких мероприятий, как научно-практические и методические конференции на национальном и международном уровнях, обмен опытом между экспертами и узкоспециализированными специалистами в области международных отношений, подготовку, переподготовку и практические занятия с сотрудниками (научными исследователями).