JIDUda “Yangi O‘zbekistonda saylov tizimi transformatsiyasi” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi
Joriy yil 21 oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Yangi O‘zbekistonda saylov tizimi transformatsiyasi” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda professor-o‘qituvchilar, yuridik sohaning yetakchi mutaxassislari hamda talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Davra suhbatida Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan demokratik islohotlar, xususan, saylov tizimidagi yangiliklar va o‘zgarishlar muhokama qilindi. Tadbirda ta'kidlanganidek, mamlakatda saylovlar demokratiyaning muhim poydevori bo‘lib, ularni adolatli va shaffof o‘tkazish davlat boshqaruvi samaradorligini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Ma'ruzachilar yangi qabul qilingan qonunlar orqali saylov jarayonlarining yanada shaffoflashtirilganini, fuqarolarning saylovlarda ishtirok etish imkoniyatlari kengayganini alohida qayd etib o‘tdilar. Shuningdek, yangi tizimning aholining siyosiy jarayonlardagi faolligini oshirishdagi roliga ham alohida e'tibor qaratildi.
Talabalar va ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilib, muhokamalarda faol ishtirok etishdi. Davra suhbati yakunida, yangi saylov tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha qator taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.

В УМЭД состоялся круглый стол на тему «Трансформация избирательной системы в новом Узбекистане»
21 октября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся круглый стол на тему «Трансформация избирательной системы в новом Узбекистане».
В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав, ведущие специалисты юридической сферы и студенты УМЭД.
В ходе круглого стола были обсуждены реализуемые в Новом Узбекистане демократические реформы, в частности новости и изменения в избирательной системе. Как было отмечено на мероприятии, выборы в стране являются важной основой демократии, а их справедливое и прозрачное проведение имеет важное значение для повышения эффективности государственного управления.
Спикеры особо отметили, что благодаря вновь принятым законам избирательные процессы стали более прозрачными, расширились возможности граждан участвовать в выборах. Особое внимание было также уделено роли новой системы в повышении активности населения в политических процессах.
Студенты и участники приняли активное участие в обсуждениях, задавая интересующие их вопросы. По итогам круглого стола был выработан ряд предложений и рекомендаций по дальнейшему совершенствованию новой избирательной системы.