Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Nippon jamg‘armasi yapon adabiyoti kitoblarini sovg‘a qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 23-iyuldagi PQ-330-sonli “JIDU faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosida universitetning o‘quv resurslarini takomillashtirish va moddiy-texnik bazasini rivojlantirish maqsadida Sharq tillari kafedrasi Yaponiyaning NIPPON jamg‘armasi bilan hamkorlik doirasida universitet kutubxona fondini yangilash loyihasini amalga oshirdi.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 17-aprel kuni Sharq tillar kafedrasi Yaponiya jamg‘armasidan 107 ta kitob, jumladan, yapon tili bo‘yicha darsliklar, Yaponiya madaniyati bo‘yicha adabiyotlar, shuningdek, Yapon tilida Jahon ensiklopediyasining 24 jildini bepul oldi.
Yangi o‘quv adabiyoti nafaqat yapon tili, balki Yaponiya tarixi va madaniyati haqidagi bilimlarni kengaytirish, chuqurlashtirish va yaxshiroq o‘zlashtirish uchun mo‘ljallangan.

The University of World Economy and Diplomacy received a donation of Japanese literature books from the Nippon Foundation
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On Measures for the Systemic Reformation of the Activities of UWED” No. PP-330 dated July 23, 2022, in order to improve educational resources and develop the material and technical base of the university, the Department of Oriental Languages, within the framework of cooperation with the Japanese Nippon Foundation, implemented a project to update the University library fund.
In this regard, on April 17 of this year, the department received 107 books from the Japanese foundation on a gratuitous basis, including textbooks on the Japanese language, literature on Japanese culture, as well as 24 volumes of the World Encyclopedia in Japanese.
The new educational literature is intended to expand, deepen and better assimilate knowledge not only of the Japanese language, but also of the history and culture of Japan.
Cooperation with the Nippon Foundation once again confirms the desire to support educational and cultural exchange between our countries, which is an important step in the development of academic cooperation.