Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Nippon jamg‘armasi yapon adabiyoti kitoblarini sovg‘a qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 23-iyuldagi PQ-330-sonli “JIDU faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosida universitetning o‘quv resurslarini takomillashtirish va moddiy-texnik bazasini rivojlantirish maqsadida Sharq tillari kafedrasi Yaponiyaning NIPPON jamg‘armasi bilan hamkorlik doirasida universitet kutubxona fondini yangilash loyihasini amalga oshirdi.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 17-aprel kuni Sharq tillar kafedrasi Yaponiya jamg‘armasidan 107 ta kitob, jumladan, yapon tili bo‘yicha darsliklar, Yaponiya madaniyati bo‘yicha adabiyotlar, shuningdek, Yapon tilida Jahon ensiklopediyasining 24 jildini bepul oldi.
Yangi o‘quv adabiyoti nafaqat yapon tili, balki Yaponiya tarixi va madaniyati haqidagi bilimlarni kengaytirish, chuqurlashtirish va yaxshiroq o‘zlashtirish uchun mo‘ljallangan.

Университет мировой экономики и дипломатии получила безвозмездно книги японской литературы от фонда Nippon
Во исполнении Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по системному реформированию деятельности УМЭД» № ПП-330 от 23 июля 2022г., в целях совершенствования учебных ресурсов и развития материальной-технической базы университета кафедра восточных языков в рамках сотрудничества с японским фондом NIPPON FOUNDATION, реализовала проект по обновлению библиотечного фонда университета.
Связи с этим, 17 апреля текущего года кафедра на безвозмездной основе получила от японского фонда 107 книг, среди которых учебники по японскому языку, литература по культуре Японии, а также 24 тома Всемирной энциклопедии на японском языке.
Новая учебная литература предназначена для расширения, углубления и лучшего усвоения знаний не только японского языка, но и истории и культуры Японии.
Сотрудничество с Фонд NIPPON FOUNDATION еще раз подтверждает стремление подержать образовательный и культурный обмен между нашими странами, что является важным шагом в развитии академического сотрудничества.