JIDU talabasi Ozarbayjonda o‘tkazilayotgan xalqaro iqlim o‘zgarishi bo‘yicha yoshlar muzokaralarida ishtirok etmoqda
Ayni paytda Xalqaro munosabatlar fakulteti 4-bosqich talabasi Dilmurod Dilmurodov Ozarbayjon Respublikasining Boku shahrida o‘tkazilayotgan “Baku decides” Birinchi yoshlar iqlim muzokaralarida ishtirok etmoqda.
Mazkur tadbir Ozarbayjon Respublikasi Yoshlar va sport vazirligi tomonidan joriy yilning 28-yanvar – 2-fevral kunlari Boku shahrida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.
Ushbu xalqaro muzokara dinamik va interaktiv platforma hisoblanib, u turli mamlakatlardan kelgan yosh ekspertlarni iqlim oʻzgarishi mavzulari boʻyicha muhokamalarda qatnashish uchun birlashtiradi.
Tadbirning muhokama mavzulari quyidagilardan iborat:
• “Texnologik rivojlanish va ekologik muammolar”;
• “Yashil yechimlar uchun yoshlar innovatsiyalarini moliyalashtirish”;
• “Mintaqaviy energiya kelishuvi: yoshlar qayerda?”;
• “Shaharlar, iqlimni muhofaza qilish va yoshlar”;
• “Kaspiy dengizi va suv ostidagi hayot”;
• “Iqlim qurgʻoqchiligi muammolari: qurgʻoqchilik va qishloq xoʻjaligining kelajagi”;
• “Yevropa va Markaziy Osiyoda mintaqalararo sheriklik imkoniyatlari”.
Bugun mazkur xalqaro konferensiyaning ochilish marosimida D.Dilmurodov “Iqlim oʻzgarishi muammosini hal qilish boʻyicha Oʻzbekiston tajribasi” mavzusidagi nutq bilan ishtirok etdi.
Xalqaro konferensiyada ishtirok etib qaytganligidan soʻng D.Dilmurodov tomonidan universitet talabalari uchun “Iqlim muammosini hal qilishda Ozarbayjon tajribasi” mavzusida taqdimot oʻtkaziladi.

Студент УМЭД участвует в молодежных переговорах, проводимых  в Азербайджане по международному изменению климата
Студент УМЭД участвует в молодежных переговорах, проводимых в Азербайджане по международному изменению климата
В данный момент Дильмурод Дильмуродов, студент 4-го курса факультета «Международные отношения», участвует в I международных климатических переговорах «Баку решает», проходящих в г.Баку, Азербайджан.
Данное мероприятие планируется провести Министерством молодежи и спорта Азербайджанской Республики 28 января – 2 февраля текущего года в Баку.
Этот международный форум представляет собой динамичную и интерактивную площадку, объединяющую молодых экспертов из разных стран для участия в дискуссиях по темам изменения климата.
Темами обсуждения мероприятия являются:
• «Технологическое развитие и экологические проблемы»;
• «Финансирование молодежных инноваций для зеленых решений»;
• «Региональное энергетическое соглашение: где молодежь?»;
• «Города, защита климата и молодежь»;
• «Каспийское море и подводная жизнь»;
• «Проблемы климатической засухи: засуха и будущее сельского хозяйства»;
• «Возможности межрегионального партнерства в Европе и Центральной Азии».
Сегодня Д.Дилмуродов принял участие в церемонии открытия этой международной конференции с докладом на тему «Опыт Узбекистана в решении проблемы изменения климата».
Вернувшись с международной конференции, Д.Дилмуродов проведет для студентов университета презентацию «Опыт Азербайджана в решении климатической проблемы».