JIDU talabasi Ozarbayjonda o‘tkazilayotgan xalqaro iqlim o‘zgarishi bo‘yicha yoshlar muzokaralarida ishtirok etmoqda
Ayni paytda Xalqaro munosabatlar fakulteti 4-bosqich talabasi Dilmurod Dilmurodov Ozarbayjon Respublikasining Boku shahrida o‘tkazilayotgan “Baku decides” Birinchi yoshlar iqlim muzokaralarida ishtirok etmoqda.
Mazkur tadbir Ozarbayjon Respublikasi Yoshlar va sport vazirligi tomonidan joriy yilning 28-yanvar – 2-fevral kunlari Boku shahrida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.
Ushbu xalqaro muzokara dinamik va interaktiv platforma hisoblanib, u turli mamlakatlardan kelgan yosh ekspertlarni iqlim oʻzgarishi mavzulari boʻyicha muhokamalarda qatnashish uchun birlashtiradi.
Tadbirning muhokama mavzulari quyidagilardan iborat:
• “Texnologik rivojlanish va ekologik muammolar”;
• “Yashil yechimlar uchun yoshlar innovatsiyalarini moliyalashtirish”;
• “Mintaqaviy energiya kelishuvi: yoshlar qayerda?”;
• “Shaharlar, iqlimni muhofaza qilish va yoshlar”;
• “Kaspiy dengizi va suv ostidagi hayot”;
• “Iqlim qurgʻoqchiligi muammolari: qurgʻoqchilik va qishloq xoʻjaligining kelajagi”;
• “Yevropa va Markaziy Osiyoda mintaqalararo sheriklik imkoniyatlari”.
Bugun mazkur xalqaro konferensiyaning ochilish marosimida D.Dilmurodov “Iqlim oʻzgarishi muammosini hal qilish boʻyicha Oʻzbekiston tajribasi” mavzusidagi nutq bilan ishtirok etdi.
Xalqaro konferensiyada ishtirok etib qaytganligidan soʻng D.Dilmurodov tomonidan universitet talabalari uchun “Iqlim muammosini hal qilishda Ozarbayjon tajribasi” mavzusida taqdimot oʻtkaziladi.

A student of UWED is participating in the youth negotiations held in Azerbaijan on international climate change
At the moment, Dilmurod Dilmurodov, a 4th-year student of the Faculty of “International Relations”, is participating in the I “Baku Decides” Youth Climate negotiations held in Baku, Azerbaijan.
This event is planned to be held by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan on January 28 - February 2 this year in Baku.
This international forum is a dynamic and interactive platform that brings together young experts from different countries to participate in discussions on climate change topics.
The topics of discussion of the event are as follows:
• “Technological development and environmental problems”;
• “Financing youth innovation for green solutions”;
• “Regional energy agreement: where are the youth?”;
• “Cities, climate protection and youth”;
• “Caspian Sea and underwater life”;
• “Climate Drought Challenges: Drought and the Future of Agriculture”;
• “Possibilities of interregional partnership in Europe and Central Asia”.
Today, D. Dilmurodov took part in the opening ceremony of this international conference with a speech on “Uzbekistan’s experience in solving the problem of climate change”.
After returning from participation in the international conference, D. Dilmurodov will hold a presentation on “Azerbaijan's experience in solving the climate problem” for university students.