Joriy yilning 24-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida atoqli olim, professor, tarix fanlari doktori Rahmon Farmonov tavalludining 80-yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbir ko‘plab talabalar, doktorantlar, magistrlar, o‘quvchilar, JIDU va boshqa ta’lim muassasalaridagi hamkasblarni birlashtirdi.
Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor Odil Yusupdjonov so‘zga chiqib, R.Farmonovning ilmiy-pedagogik faoliyatining salmoqli ekanligini, yuqori malakali kadrlar tayyorlashga qo‘shgan ulkan hissasini ta’kidladi.
Ular nafaqat bilim beradi, balki o‘quvchilarni ilmiy faoliyatda, ijtimoiy hayotda faol ishtirok etishga undashi ham alohida ta’kidlandi.
O.Yusupdjanov R.Farmonovga JIDU rahbariyati nomidan ushbu ishga fidoyiligi uchun minnatdorlik bildirib, unga sog‘lik-salomatlik va faoliyatida yanada muvaffaqiyatlar tiladi.
Rahmon Farmonov Samarqand viloyatida tavallud topgan. Ustoz maktab davrlarida birinchi yutuqlari - Kumush medal sohibi. R.Farmonov ijodiy faoliyatlariga nazar soladigan bo‘lsak, ko‘plab yutuqlarga erishishlari ularning ilmiy faoliyatlari bilan chambarchas bog‘liq holda davom etgan.
O‘z o‘rnida ta’kidlab o‘tish kerakki, Turkiya davlatining professori Ataman Kamil Yavuz bilan hamkorlikda “Amir Temur Ko‘ragon va imperator Napoleon” kitobi turk tiliga tarjima qilinib Turkiya davlatida nashr qilindi.
R.Farmonov rahbarligida 3ta doktorlik himoyasi, 12ta nomzodlik dissertatsiyalari himoyasi o‘tkazilgan. 40dan ziyod o‘quv qo‘llanmalar va darsliklar, 7ta monografiya, 5ta she'riy to‘plamlar muallifi hisoblanadilar.
Ustoz R.Farmonov haqida juda ko‘plab tahsinga sazovor bo‘ladigan aniq faktlarni sanab o‘tish mumkin, lekin ular hamon ijod bilan bandlar, ta'lim sohasidan yiroqlashganlari yo‘q, bu o‘z navbatida yanayam ko‘plab shogirdlar yetishib chiqishiga kafolatdir.
JIDU faxriysi bugungi kunda ham fidokorona mehnat va o‘z ishiga fidoyilik namunasini ko‘rsatib, o‘quv va ilmiy faoliyatda faol ishtirok etib kelmoqda.

В УМЭД торжественно отметили 80-летие доктора исторических наук Рахмона Фармонова
24 января текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялось торжественное мероприятие, посвященное 80-летию известного ученого, профессора, доктора исторических наук Рахмона Фармонова.
На это мероприятие собрались многочисленные ученики, докторанты, магистры, студенты, коллеги из УМЭД и других учебных заведений.
Первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе Одил Юсупджанов, отметил значимую научно-педагогическую деятельность Р.Фармонова и его большой вклад в подготовку высокопрофессиональных кадров.
Было подчеркнуто, что он не только передает знания, но и вдохновляет студентов на активное участие в научно-исследовательской деятельности и общественной жизни.
О.Юсупджанов выразил Р.Фармонову благодарность от имени руководства УМЭД за его преданность делу и пожелал ему здоровья и дальнейших успехов в работе.
Р.Фармонов родился в Самаркандской области, и его путь к успеху начался с получения серебряной медали в школьные годы — первого достижения, которое предопределило его дальнейшую карьеру. На протяжении своей жизни он продемонстрировал выдающиеся результаты в научной деятельности, которые были неразрывно связаны с его активной педагогической практикой.
Особое внимание стоит уделить совместной работе Р.Фармонова с турецким профессором Атаманом Камилем Явузом. В результате их сотрудничества на турецкий язык была переведена и издана в Турции книга «Амир Темур Кураган и император Наполеон», что свидетельствует о международном признании его научных трудов.
Под руководством Р.Фармонова было защищено 3 докторских и 12 кандидатских диссертаций, что свидетельствует о его высокой квалификации как научного наставника. Он является автором более 40 учебников и учебных пособий, а также 7 монографий. К тому же результатом его многогранных талантов является 5 сборников стихов.
Ветеран УМЭД и сегодня продолжает активно заниматься педагогической и научной деятельностью, подает пример самоотверженного труда и преданности своему делу.