Joriy yilning 24-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida atoqli olim, professor, tarix fanlari doktori Rahmon Farmonov tavalludining 80-yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbir ko‘plab talabalar, doktorantlar, magistrlar, o‘quvchilar, JIDU va boshqa ta’lim muassasalaridagi hamkasblarni birlashtirdi.
Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor Odil Yusupdjonov so‘zga chiqib, R.Farmonovning ilmiy-pedagogik faoliyatining salmoqli ekanligini, yuqori malakali kadrlar tayyorlashga qo‘shgan ulkan hissasini ta’kidladi.
Ular nafaqat bilim beradi, balki o‘quvchilarni ilmiy faoliyatda, ijtimoiy hayotda faol ishtirok etishga undashi ham alohida ta’kidlandi.
O.Yusupdjanov R.Farmonovga JIDU rahbariyati nomidan ushbu ishga fidoyiligi uchun minnatdorlik bildirib, unga sog‘lik-salomatlik va faoliyatida yanada muvaffaqiyatlar tiladi.
Rahmon Farmonov Samarqand viloyatida tavallud topgan. Ustoz maktab davrlarida birinchi yutuqlari - Kumush medal sohibi. R.Farmonov ijodiy faoliyatlariga nazar soladigan bo‘lsak, ko‘plab yutuqlarga erishishlari ularning ilmiy faoliyatlari bilan chambarchas bog‘liq holda davom etgan.
O‘z o‘rnida ta’kidlab o‘tish kerakki, Turkiya davlatining professori Ataman Kamil Yavuz bilan hamkorlikda “Amir Temur Ko‘ragon va imperator Napoleon” kitobi turk tiliga tarjima qilinib Turkiya davlatida nashr qilindi.
R.Farmonov rahbarligida 3ta doktorlik himoyasi, 12ta nomzodlik dissertatsiyalari himoyasi o‘tkazilgan. 40dan ziyod o‘quv qo‘llanmalar va darsliklar, 7ta monografiya, 5ta she'riy to‘plamlar muallifi hisoblanadilar.
Ustoz R.Farmonov haqida juda ko‘plab tahsinga sazovor bo‘ladigan aniq faktlarni sanab o‘tish mumkin, lekin ular hamon ijod bilan bandlar, ta'lim sohasidan yiroqlashganlari yo‘q, bu o‘z navbatida yanayam ko‘plab shogirdlar yetishib chiqishiga kafolatdir.
JIDU faxriysi bugungi kunda ham fidokorona mehnat va o‘z ishiga fidoyilik namunasini ko‘rsatib, o‘quv va ilmiy faoliyatda faol ishtirok etib kelmoqda.

UWED celebrated the 80th anniversary of Doctor of Historical Sciences Rakhmon Farmonov
On January 24 of this year, a ceremonial event dedicated to the 80th anniversary of the famous scientist, professor, doctor of historical sciences Rakhmon Farmonov was held at the University of World Economy and Diplomacy.
Numerous students, doctoral students, masters, students, colleagues from UWED and other educational institutions gathered for this event.
First Vice-Rector for youth issues and Spiritual and Educational affairs Odil Yusupdzhanov noted the significant scientific and pedagogical activity of R. Farmonov and his great contribution to the training of highly professional personnel.
It was emphasized that he not only imparts knowledge, but also inspires students to actively participate in research activities and public life.
O. Yusupdzhanov expressed gratitude to R. Farmonov on behalf of the UWED leadership for his dedication to the cause and wished him health and further success in his work.
R.Farmonov was born in the Samarkand region, and his path to success began with receiving a silver medal in his school years - the first achievement that predetermined his future career. Throughout his life, he demonstrated outstanding results in scientific activity, which were inextricably linked with his active teaching practice.
Particular attention should be paid to the joint work of R.Farmonov with the Turkish professor Ataman Kamil Yavuz. As a result of their cooperation, the book "Amir Temur Kuragan and Emperor Napoleon" was translated into Turkish and published in Turkey, which testifies to the international recognition of his scientific works.
Under the supervision of R. Farmonov, 3 doctoral and 12 candidate dissertations were defended, which testifies to his high qualification as a scientific mentor. He is the author of more than 40 textbooks and teaching aids, as well as 7 monographs. In addition, the result of his multifaceted talents is 5 collections of poems.
Today, the UWED veteran continues to actively engage in teaching and scientific activities, setting an example of selfless work and devotion to his work.