O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish yo‘lida
Joriy yilning 11-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish yo‘li” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi. Anjuman JIDU tomonidan Koreya Respublikasining mamlakatimizdagi Elchixonasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari, respublika vazirlik va idoralari vakillari, yetakchi xorijiy davlatlarning, shuningdek, respublikada akkreditatsiyadan o‘tgan xalqaro tashkilotlarning elchilari va diplomatik vakolatxonalari xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirni O‘zbekiston Prezidentining Jahon savdo tashkiloti bo‘yicha maxsus vakili Azizbek O‘runov, Koreya Respublikasining mamlakatimizdagi elchisi Kim Xi Sang, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha ishchi guruhining avvalgi raisi Taexo Li hamda JIDU birinchi prorektori Durbek Amanov ochib berdi.
Konferensiyaning maqsadi xalqaro savdo hamkorligini kengaytirish boʻyicha umumiy nuqtai nazarga ega boʻlgan ilmiy doiralar, hukumat va ishlab chiqarish sektori vakillari oʻrtasida bilim, ilgʻor tajriba almashish va aloqa oʻrnatishga koʻmaklashishdan iborat.
So‘zga chiqqanlar jadal rivojlanayotgan iqtisodiyoti va strategik joylashuviga ega O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish yo‘liga o‘tgan tarixiy bosqich arafasida turganini ta’kidladilar.
Muhokama va taqdimotlar davomida mamlakatimizning JSTga a’zo bo‘lishi kontekstida bir qator asosiy mavzular muhokama qilindi. Shu tariqa, ekspertlar O‘zbekiston JST standartlari va amaliyotiga moslashtirish uchun o‘z zimmasiga olishi kerak bo‘lgan savdo bilan bog‘liq tartibga soluvchi islohotlarni tahlil qildi. Ushbu tashkilotga a’zo bo‘lish orqali O‘zbekiston erisha oladigan potentsial iqtisodiy foyda, bozorga kirish va savdo imkoniyatlari ko'rib chiqiladi. Muhokamalarda, shuningdek, JSTga muammosiz o‘tishni ta’minlash uchun ishlab chiqilishi va takomillashtirilishi lozim bo‘lgan huquqiy va institutsional asoslarga e’tibor qaratildi. Mutaxassislar o‘sish yo‘nalishlari va yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolarni aniqlab, mahalliy sanoat va tarmoqlarga mumkin bo‘lgan ta’sirga alohida e’tibor qaratdilar.
Yakunida konferensiya ishtirokchilari O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish yo‘lida ko‘maklashishda xalqaro hamkorlik va sheriklik muhimligini ta’kidladilar.

Узбекистан на пути вступления во Всемирную торговую организацию
Международная конференция на тему «Путь Узбекистана к вступлению в ВТО» состоялась 11 сентября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии. Конференция организована УМЭД в сотрудничестве с посольством Республики Корея в нашей стране.
В конференции приняли участие члены Сената Олий Мажлиса Узбекистана, представители министерств и ведомств республики, послы и сотрудники дипломатических миссий ведущих зарубежных стран, а также международных организаций, аккредитованных в республике.
Участников мероприятия приветствовали специальный представитель Президента Узбекистана по вопросам Всемирной торговой организации Азизбек Урунов, посол Республики Корея в нашей стране Ким Хи Санг, предыдущий председатель рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО Тэхо Ли и первый проректор УМЭД Дурбек Аманов.
Целью конференции стало содействие обмену знаниями, передовым опытом и налаживанию связей между представителями научных кругов, правительств и производственного сектора, имеющих общее видение расширения международного торгового сотрудничества.
Выступающие отмечали, что Узбекистан, с его динамично развивающейся экономикой и стратегическим расположением, находится на пороге исторической вехи, вступая на путь присоединения во Всемирную торговую организацию.
В ходе состоявшихся дискуссий и презентаций был рассмотрен ряд ключевых тем в контексте вступления страны в ВТО. Так, эксперты проанализировали регуляторные реформы, связанные с торговлей, которые Узбекистан должен провести, чтобы привести их в соответствие со стандартами и практикой ВТО. Рассмотрены потенциальные экономические выгоды, доступ к рынку и торговые возможности, к которым Узбекистану откроется доступ благодаря вступлению в эту организацию. Обсуждения также были сосредоточены на правовых и институциональных основах, которые необходимо разработать и усовершенствовать для обеспечения плавного перехода в ВТО. Особое внимание эксперты обратили на потенциальное воздействие на отечественные отрасли и промышленность, определив области роста и потенциальные проблемы.
В заключении участники конференции подчеркнули важность международного сотрудничества и партнерства в оказании помощи Узбекистану на пути вступления в ВТО.