JIDU vakili Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari Yoshlari kengashini tuzish bo‘yicha birinchi ekspertlar yig‘ilishida qatnashdi
Joriy yilning 27-28-iyun kunlari Buxoro shahrida Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari Yoshlari kengashini tuzish, xususan, Kengash nizomi loyihasi muhokamasi bo‘yicha birinchi ekspertlar yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Ushbu xalqaro tadbirda Til ta’limi markazi boshlig‘i Lutfiddin Xodjayev ma’ruza bilan ishtirok etdi.
Ma’ruzada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2021-yil 15-16-iyul kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiyada so‘zlagan nutqida Yoshlar masalasida samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida doimiy faoliyat yuritadigan Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari yoshlari kengashini tuzish tashabbusini ilgari surganligi ko‘rsatib o‘tildi. Ushbu taklifning ijrosi samarasi o‘laroq ikki mintaqaning Yoshlari kengashini barpo etish bo‘yicha birinchi ekspertlar yig‘ilishi o‘tkazilishi alohida ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Keyingi bosqichda mazkur nizomning mamlakatlarimiz Yoshlar agentligi rahbarlari tomonidan imzolanib, kuchga kirishi bebaho boyligimiz hamda xalqlarimizning taqdiri va kelajagi bo‘lgan yoshlarni jalb etgan holda, ta’lim va ilm-fan, madaniyat va sport sohalarida qo‘shma dasturlarni amalga oshirishga xizmat qilishi bayon etildi.

A representative of the UWED took part in the First meeting of experts on the creation of the Youth Council of Central and South Asian countries
On June 27-28 of this year, the First meeting of experts on the creation of the Youth Council of Central and South Asian countries was held in Bukhara, during which the draft of its charter was discussed. Lutfiddin Khodjaev, Head of the Language Education Center, took part in this international event and delivered a speech.
In his speech, he stressed that the initiative to create a permanent youth council of Central and South Asian countries was put forward by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the conference “Central and South Asia: Regional cooperation. Threats and Opportunities”, held on July 15-16, 2021 in Tashkent.
In this context, the special importance of the First meeting of experts on the creation of the Youth Council of the two regions was noted. The adoption of its charter will serve to implement joint programs in the field of education and science, culture and sports.