Xalqaro munosabatlar fakulteti talabalari uchun mahorat darsi
2024-yil 20-noyabr kuni JIDUda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Janubiy Osiyo, Yaqin va O‘rta Sharq va Afrika davlatlari departamenti xodimi Ramzbek Otabekjonov ishtirokida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir davomida Yaqin Sharq va Shimoliy Afrikadagi vaziyatning umumiy tahlili taqdim etildi, u bugungi kunda ushbu bepoyon mintaqadagi geosiyosiy va iqtisodiy landshaftlarni shakllantirayotgan ko‘p yo‘nalishli jarayonlarning murakkab dinamikasi bilan tavsiflanadi. Asosiy harbiy-siyosiy inqirozlar, xavfsizlik va demografiyadagi tendensiyalar, xalqaro transport koridorlaridagi muammolar va Fors ko‘rfazi davlatlarida modernizatsiya loyihalarini amalga oshirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Muhokama sessiyasida taqdim etilgan mavzular xalqaro munosabatlar, siyosatshunoslik, sotsiologiya va antropologiyaning turli nazariyalari nuqtai nazaridan tahlil qilindi, bu esa talabalarga makromintaqadagi sodir bo‘layotgan o‘zgarishlar haqida batafsilroq tasavvurga ega bo‘lish imkonini berdi.

Мастер-класс для студентов факультета Международных отношений
20 ноября 2024 года в УМЭД состоялся мастер-класс с участием сотрудника Департамента государств Южной Азии, Ближнего и Среднего Востока, и Африки МИД РУ Рамзбека Отабекжонова.
В ходе мероприятия был представлен общий анализ ситуации на Ближнем Востоке и Северной Африке, который характеризуется сложной динамикой разнонаправленных процессов, формирующих сегодня геополитические и экономические ландшафты в этом обширном регионе. Были рассмотрены ключевые военно-политические кризисы, тренды в области безопасности и демографии, вызовы для международных транспортных коридоров и перспективы проектов модернизации в государствах Персидского залива.
В последовавшей дискуссионной сессии представленные темы были проанализированы с точки зрения различных теорий международных отношений, политологии, социологии и антропологии, что позволило студентам получить более детальную картину идущих трансформаций в макрорегионе Ближнего Востока.