Xalqaro munosabatlar fakulteti talabalari uchun mahorat darsi
2024-yil 20-noyabr kuni JIDUda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Janubiy Osiyo, Yaqin va O‘rta Sharq va Afrika davlatlari departamenti xodimi Ramzbek Otabekjonov ishtirokida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir davomida Yaqin Sharq va Shimoliy Afrikadagi vaziyatning umumiy tahlili taqdim etildi, u bugungi kunda ushbu bepoyon mintaqadagi geosiyosiy va iqtisodiy landshaftlarni shakllantirayotgan ko‘p yo‘nalishli jarayonlarning murakkab dinamikasi bilan tavsiflanadi. Asosiy harbiy-siyosiy inqirozlar, xavfsizlik va demografiyadagi tendensiyalar, xalqaro transport koridorlaridagi muammolar va Fors ko‘rfazi davlatlarida modernizatsiya loyihalarini amalga oshirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Muhokama sessiyasida taqdim etilgan mavzular xalqaro munosabatlar, siyosatshunoslik, sotsiologiya va antropologiyaning turli nazariyalari nuqtai nazaridan tahlil qilindi, bu esa talabalarga makromintaqadagi sodir bo‘layotgan o‘zgarishlar haqida batafsilroq tasavvurga ega bo‘lish imkonini berdi.

Master class for students of the Faculty of International Relations
On November 20, Ramzbek Otabekjonov an employee of the Department of South Asian, Middle East, and African States of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, held a master class for the students of IR faculty.
During the event, a general analysis of the situation in the Middle East and North Africa was presented, which is characterized by the complex dynamics of multidirectional processes that are currently shaping the geopolitical and economic landscapes in this vast region. Key military-political crises, trends in security and demography, challenges for international transport corridors and prospects for modernization projects in the Persian Gulf states were considered.
In the discussion session, the presented topics were analyzed from the point of view of various theories of international relations, political science, sociology and anthropology, which allowed students to get a more detailed picture of the ongoing transformations in the Middle East.