Tashqi ishlar vazirligi vakili JIDUda “Diplomatik va konsullik huquqi” mavzusida mahorat darsi o‘tkazdi
Joriy yilning 19-noyabr kuni O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Mintaqaviy tashkilotlar bilan hamkorlik boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Rustam Gaziev “Xalqaro huquq” fakulteti 3-kurs talabalari uchun “Diplomatik va konsullik huquqi” mavzusida mahorat darsi o‘tkazdi.
Tashqi ishlar vazirligi vakili talabalarga diplomatik munosabatlar o‘rnatish bo‘yicha ahdlashuvlar, xorijiy vakolatxona tushunchasi va vazifalari, diplomatik huquqning asosiy tushunchalari (akkreditatsiya, kelishuv, ishonchnoma) haqida tushuncha berdi.
Ma’ruzachi xalqaro tashkilotlar huzuridagi davlatlar vakolatxonalarining huquqiy maqomi, konsullik munosabatlarini o‘rnatish, konsullik faoliyati, O‘zbekiston Respublikasining diplomatik va konsullik vakolatxonalari faoliyati to‘g‘risidagi qonun hujjatlari haqida ham ma’lumot berdi.
Mahorat darsida turli mamlakatlardagi diplomatik va konsullik faoliyati davomida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan amaliy masalalar muhokama qilindi.
Munozaralar davomida talabalar ko‘rib chiqilayotgan mavzu yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan ko‘plab savollarga atroflicha javob oldilar.

Представитель МИД провел в УМЭД мастер-класс на тему: «Дипломатическое и консульское право»
19 ноября текущего года, заместитель заведующего департамента сотрудничества с региональными организациями Министерства иностранных дел Узбекистана Рустам Газиев мастер-класс для студентов 3 курса факультета «Международное право» на тему: «Дипломатическое и консульское право».
Представитель МИД разъяснил студентам что из себя представляют договоры об установлении дипломатических отношений, понятие и функции заграничного представительства, основные понятия дипломатического права (аккредитация, договор, доверительное письмо).
Спикер также представил информацию о правовом статусе представительств стран при международных организациях, установлении консульских сношений, консульской деятельности, законодательстве Республики Узбекистан о функционирование дипломатических и консульских представительств.
В рамках мастер-класса были рассмотрены практические вопросы, которые могут возникнуть в ходе дипломатической и консульской деятельности в различных странах.
В ходе дискуссий студенты получили детальные ответы на свои многочисленные вопросы по рассматриваемой теме.