JIDUda “Axborot hujumidan himoya” masalalari bo‘yicha “Ruxan tetiklik deganda nimani tushunasiz?” mavzusidagi davra suhbati bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 12-noyabr kuni JIDU Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha maslahat kengashi va Besh muhim tashabbus markazi boshchiligida talaba-qizlar bilan odob-axloq hamda jamiyatdagi “Axborot hujumidan himoya” masalalari bo‘yicha “Ruxan tetiklik deganda nimani tushunasiz?” mavzusida profilaktik uchrashuv o‘tkazildi.
Tadbirga Mirzo Ulug‘bek tumani IIO FMB XPB 5-IIB xotin-qizlar masalalari bo‘yicha katta inspektori podpolkovnik F.C.Jumanazarova, tuman XPB Kiber jinoyatlarni oldini olish bo‘linmasi boshlig‘i D.T.Tursunov, tuman 3-IIB katta leytenant F.A.Mavjudova, universitet profilaktika noziri katta leytenant Sh.Boymatov hamda JIDU xotin-qizlar masalalari bo‘yicha dekan maslahatchilari taklif qilindi.
Tadbirda so‘z olganlar bugungi aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etish, globallashuv jarayonida inson ma’naviyatiga qarshi yo‘naltirilgan axborotlar, ularning salbiy oqibatlaridan yoshlarimizni himoya qilish haqida so‘z yuritdi.
Davra suhbatida axborot xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan eng muhim vazifalar haqida so‘z borar ekan, bunda talaba-qizlarimizda axborot olish madaniyatini shakllantirish, xususan, internet tarmog‘idan foydalanganda qonun va axloq me’yorlariga rioya qilishni, mafkuraviy immunitetni kuchaytirish, internet tarmog‘iga axborotni joylashtirish, tarqatish, izlash, foydalanish kabi xususiyatlarni o‘z ichiga olgan axborot xavfsizligi va internet savodxonligini mukammal o‘zlashtirishlarini hamda bu boradagi tegishli huquqiy va tashkiliy tavsiyalarni yanada takomillashtirish lozimligi qayd etildi.
Yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, qobiliyat va iste’dodini ro‘yobga chiqarish, ularning muammolari bilan muntazam ravishda shug‘ullanish, xususan, qiz bolalarni mustaqil hayotga tayyorlash bilan bog‘liq vazifalarni amalga oshirishda doimiy suhbatlar olib borilishi foydali bo‘lishi alohida ta’kidlab o‘tildi.

UWED held a round table on the topic "What does mental stability mean to you?" on the issues of "Protection from information attack"
On November 12 of this year, a preventive meeting was organized with female students, led by the UWED Women's Advisory Council and the Center for Five Important Initiatives, to discuss matters of morality and "Protection from Information Attacks" in society, under the theme "What Does Mental Resilience Mean to You?"
Lieutenant Colonel F.S. Dzhumanazarova, Senior Inspector for Women's Issues from the 5th Department of the Criminal Investigation Department of the Mirzo Ulugbek District Department of Internal Affairs, Head of the Department for the Prevention of Cybercrimes of the District Department of Internal Affairs D.T. Tursunov, Senior Lieutenant F.A. Mavzhudova from the 3rd Department of the District Department of Internal Affairs, Senior Lieutenant and Inspector for Prevention of the University Sh. Boymatov, as well as Deans' Advisors on Women's Issues of the UWED were invited to the event.
During the event, speakers addressed the need for efficient use of computer technologies and the internet among the population, especially youth, and discussed ways to protect young people from information aimed at undermining their values in the context of globalization.
As the discussion turned to critical tasks aimed at ensuring information security, it was highlighted that developing students’ information literacy, particularly in adhering to legal and ethical standards when using the internet, strengthening ideological immunity, and mastering information security and digital literacy were essential. This includes learning the skills of posting, sharing, searching for, and using information online, as well as enhancing relevant legal and organizational recommendations.
The importance of supporting youth in all aspects, realizing their talents and abilities, and addressing their concerns regularly was also emphasized, specifically with respect to preparing young women for independent life through continuous dialogue.
At the end of the lecture, students asked the speakers questions of interest to them and received detailed answers.