JIDU va Janubiy Koreyaning KNOU onlayn ta’limni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha hamkorlik qilmoqchi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti va Koreya Milliy ochiq universiteti (KNOU) o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Hujjat joriy yilning 17-avgust kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyevning KNOU prezidenti Ko Songvan boshchiligidagi Janubiy Koreya delegatsiyasi bilan uchrashuvi yakunlari bo‘yicha imzolandi.
S.Safoyev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev Koreya Respublikasi bilan ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratayotganini ta’kidladi.
“Hamkorligimizning eng muhim yoʻnalishi bu taʼlim sohasi boʻlib, bu sohada Janubiy Koreya katta muvaffaqiyatlarga erishdi. Bu yo‘nalishda eng zamonaviy axborot texnologiyalariga tayangan holda yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqchimiz”, - dedi u.
O‘z navbatida Ko Sonxvan JIDU bilan yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va eng talabchan kasblar bo‘yicha yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash bo‘yicha tajriba almashishga tayyorligini bildirdi.
“Biz O‘zbekistonda ulkan o‘zgarishlarni ko‘ryapmiz va universitetlarimiz o‘rtasida yaqin va do‘stona aloqalar o‘rnatilishiga ishonchimiz komil”, – dedi u.
Tomonlar Markaziy Osiyoda birinchi onlayn ta’lim universitetini yaratish imkoniyatlarini muhokama qildilar. Shuningdek, litseydan boshlab masofaviy ta’limni tashkil etish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Koreya tomoniga Markaziy Osiyodagi birinchi kiberuniversitet loyihasi taqdimoti taqdim etildi, unda birinchi bosqichda IT-texnologiyalar, zamonaviy o‘qitish usullari va xalqaro aloqalar kabi yo‘nalishlarda tayyorgarlik ko‘rish rejalashtirilgan. Loyiha doirasida dastlab O‘zbekiston va xorijiy davlatlardan bir yarim ming nafargacha talaba tahsil olish rejalashtirilgan.
JIDUga tashrifi davomida KNOU delegatsiyasi talabalar shaharchasi, ekokutubxona, Executive Education fakulteti bilan yaqindan tanishdi va universitetning Koreya markaziga tashrif buyurdi.

УМЭД и Южнокорейский KNOU намерены сотрудничать для налаживания онлайн-образования
Меморандум о сотрудничестве подписан между Университетом мировой экономики и дипломатии и Корейским национальным открытым университетом (Korea National Open University – KNOU).
Документ подписан 17 августа текущего года по итогам встречи первого заместителя председателя Сената Олий Мажлиса, ректора университета мировой экономики и дипломатии Содыка Сафоева с южнокорейской делегацией во главе с президентом KNOU Ко Сонгхваном (Ko Songhwan).
С.Сафоев подчеркнул, что Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев уделяет особое внимание расширению многопланового сотрудничества с Республикой Корея.
«Важнейшим направлением нашего партнёрства является сфера образования, в которой Южная Корея достигла больших успехов. Мы хотели бы наладить тесное взаимодействие в этом направлении, опираясь на самые современные информационные технологии», - отметил он.
В свою очередь, Ко Сонгхван выразил готовность к налаживанию тесного сотрудничества с УМЭД и обмену опытом по подготовке высококвалифицированных специалистов по самым востребованным профессиям.
«Мы видим большие преобразования в Узбекистане и уверены, что между нашими университетами будет налажена тесная и дружеская связь», - подчеркнул он.
Стороны обсудили возможность создание первого в Центральной Азии университета онлайн-обучения. Также рассматривались перспективы организации дистанционного образования начиная с лицея.
Корейской стороне была представлена презентация проекта первого в Центральной Азии кибер-университета, в которой на первом этапе планируется подготовка по таким направлениям к IT-технологии, современные методы преподавания и международные отношения. В рамках проекта первоначально намечается осуществлять обучение до полутора тысяч студентов Узбекистана и зарубежных стран.
В ходе посещения УМЭД делегация KNOU ознакомилась с кампусом, эко-библиотекой, факультетом Executive Education, посетила корейский центр университета.