JIDU va Janubiy Koreyaning KNOU onlayn ta’limni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha hamkorlik qilmoqchi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti va Koreya Milliy ochiq universiteti (KNOU) o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Hujjat joriy yilning 17-avgust kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyevning KNOU prezidenti Ko Songvan boshchiligidagi Janubiy Koreya delegatsiyasi bilan uchrashuvi yakunlari bo‘yicha imzolandi.
S.Safoyev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev Koreya Respublikasi bilan ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratayotganini ta’kidladi.
“Hamkorligimizning eng muhim yoʻnalishi bu taʼlim sohasi boʻlib, bu sohada Janubiy Koreya katta muvaffaqiyatlarga erishdi. Bu yo‘nalishda eng zamonaviy axborot texnologiyalariga tayangan holda yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqchimiz”, - dedi u.
O‘z navbatida Ko Sonxvan JIDU bilan yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va eng talabchan kasblar bo‘yicha yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash bo‘yicha tajriba almashishga tayyorligini bildirdi.
“Biz O‘zbekistonda ulkan o‘zgarishlarni ko‘ryapmiz va universitetlarimiz o‘rtasida yaqin va do‘stona aloqalar o‘rnatilishiga ishonchimiz komil”, – dedi u.
Tomonlar Markaziy Osiyoda birinchi onlayn ta’lim universitetini yaratish imkoniyatlarini muhokama qildilar. Shuningdek, litseydan boshlab masofaviy ta’limni tashkil etish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Koreya tomoniga Markaziy Osiyodagi birinchi kiberuniversitet loyihasi taqdimoti taqdim etildi, unda birinchi bosqichda IT-texnologiyalar, zamonaviy o‘qitish usullari va xalqaro aloqalar kabi yo‘nalishlarda tayyorgarlik ko‘rish rejalashtirilgan. Loyiha doirasida dastlab O‘zbekiston va xorijiy davlatlardan bir yarim ming nafargacha talaba tahsil olish rejalashtirilgan.
JIDUga tashrifi davomida KNOU delegatsiyasi talabalar shaharchasi, ekokutubxona, Executive Education fakulteti bilan yaqindan tanishdi va universitetning Koreya markaziga tashrif buyurdi.

UWED and South Korean KNOU intend to cooperate to establish online education
A memorandum of cooperation was signed between the University of World Economy and Diplomacy and the Korea National Open University (KNOU).
The document was signed on August 17 of this year following the meeting of the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of the University of World Economy and Diplomacy Sodyq Safoev with the South Korean delegation headed by KNOU President Ko Songhwan.
S. Safoev stressed that the President of the Republic of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev pays special attention to expanding multifaceted cooperation with the Republic of Korea.
“The most important area of our partnership is the field of education, in which South Korea has achieved great success. We would like to establish close cooperation in this direction, relying on the most modern information technologies,” - he said.
In turn, Ko Songhwan expressed his readiness to establish close cooperation with the UWED and exchange experience in training highly qualified specialists in the most sought-after professions.
“We see great transformations in Uzbekistan and we are confident that close and friendly relations will be established between our universities,” - he stressed.
The parties discussed the possibility of creating the first online learning university in Central Asia. The prospects for organizing distance education starting from the lyceum were also considered.
The Korean side was presented with a presentation of the project of the first digital university in Central Asia, in which it is planned to establish courses in such areas as IT technology, modern teaching methods and international relations. Within the framework of the project, it is initially planned to train up to one and a half thousand students from Uzbekistan and foreign countries.
During the visit to the UWED, the KNOU delegation got acquainted with the campus, the eco-library, the Executive Education faculty, and visited the Korean center of the University.