Shvetsariyaning O‘zbekistondagi elchisi JIDUda ma’ruza qildi
Joriy yilning 12-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Shvetsariya Konfederatsiyasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Konstantin Obolenskiy tashrif buyurdi.
“Zamonaviy xalqaro munosabatlar, jahon iqtisodiyoti va O‘zbekiston manfaatlari” kursi doirasida tashkil etilgan uchrashuvda professor-o‘qituvchilar, talabalar ishtirok etdi.
Tadbirni JIDU Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov ochib berib, tashrif buyurgani uchun yuqori martabali diplomatga minnatdorchilik bildirib, universitet va Shvetsariya elchixonasi o‘rtasida muvaffaqiyatli hamkorlik yo‘lga qo‘yilganini va bunday uchrashuvlar talabalarning dunyoqarashini kengaytirishga katta hissa qo‘shayotganini ta‘kidladi.
Tashrif davomida elchi K.Obolenskiy “Switherland: political system and economy of landlocked country” nomli ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi, unda Shvetsariyaning siyosiy va iqtisodiy tizimi haqida batafsil ma’lumot berdi.
Elchi o'z nutqida Shvetsariya dengizga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqish imkoniga ega bo‘lmaganiga qaramay, dunyodagi eng raqobatbardosh va innovatsion iqtisodiyotlardan birini qurganligini qayd etdi.
Shuningdek, ma’ruzachi Shvetsariyaning O‘zbekiston bilan 1992-yilda fan-ta’lim, sog’liqni saqlash, inklyuziv va barqaror rivojlanish, davlat boshqaruvi, tabiiy infratuzilma resurslarini rivojlantirish masalalarida yo‘lga qo‘yilgan munosabatlar 33 yildan buyon samarali davom etayotganini ta’kidladi.
Tadbir so‘nggida elchi hamda tinglovchilar o‘rtasida o‘zaro savol-javob tashkil qilindi. Unda talabalar Shvetsariya hamda uning O‘zbekiston bilan aloqalari haqida o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga javob oldilar.

Посол Швейцарии в Узбекистане выступил с лекцией в УМЭД
12 февраля текущего года Чрезвычайный и Полномочный Посол Швейцарской Конфедерации в Узбекистане Константин Оболенский посетил Университет мировой экономики и дипломатии.
Во встрече, организованной в рамках курса «Современные международные отношения, мировая экономика и интересы Узбекистана», приняли участие студенты и профессорско-преподавательский состав УМЭД.
Открывая мероприятия, первый проректор по академическим работам УМЭД Акрам Умаров, поблагодарив высокопоставленного дипломата за визит, отметил, что между университетом и посольством Швейцарии налажено успешное сотрудничество, и подобные встречи во многом способствуют расширению кругозора студентов.
К.Оболенский выступил с лекцией на тему «Switherland: political system and economy of landlocked country», в которой предоставил подробную информацию о политической и экономической системе Швейцарии.
В своем выступлении Посол отметил, что Швейцария, несмотря на отсутствие прямого выхода к морю, построила одну из самых конкурентоспособных и инновационных экономик в мире.
Он также подчеркнул, что связи его страны с Узбекистаном, установленные в 1992 году в сферах науки и образования, здравоохранения, инклюзивного и устойчивого развития, государственного управления, охраны окружающей среды и других, эффективно продолжаются уже 33 года.
По завершении лекции состоялась сессия вопросов и ответов между спикером и аудиторией. Студенты получили ответы на интересующие их вопросы о Швейцарии и ее отношениях с Узбекистаном.