JIDUda Yaponiyaning O'zbekistondagi elchixonasi xodimi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 23-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Yaponiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasining madaniy masalalar bo‘yicha uchinchi kotibi Hiroe Miyazaki bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda “Xalqaro munosabatlar” va “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar” fakultetlarining ikkinchi kurs talabalari ishtirok etdi.
Janob H. Miyazaki diplomatik xizmatning o‘ziga xos xususiyatlari bilan o‘rtoqlashdi va ushbu bo‘lim xodimlarining kasbiy fazilatlariga alohida e’tibor qaratdi. Yaponiyalik diplomat, shuningdek, diplomatiya sohasida muvaffaqiyatli martaba uchun asosiy omil sifatida chet tillarini yaxshi bilish muhimligini ta’kidladi.
Bundan tashqari, H. Miyazaki O‘zbekiston Respublikasi va Yaponiya o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarning hozirgi darajasi va istiqbollari haqida gapirib, ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirishda madaniy almashinuvning ahamiyatini ta‘kidladi.
Uchrashuv yakunida diplomat talabalarning ko‘plab savollariga javob berdi, bu esa muhokama qilingan mavzular bo‘yicha faol muhokama va fikr almashishga yordam berdi.

В УМЭД прошла встреча с сотрудником Посольства Японии в Узбекистане
23 декабря текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с третьим секретарем по культурным вопросам Посольства Японии в Республике Узбекистан Хирое Миязаки.
В ней приняли участие студенты вторых курсов факультетов «Международные отношения» и «Международные экономические отношения».
Господин Х.Миязаки поделился особенностями дипломатической службы, акцентировав особое внимание на профессиональных качествах, которыми должен обладать сотрудники этого подразделения. Японский дипломат также подчеркнул важность хорошего знания иностранных языков, как ключевого фактора успешной карьеры в сфере дипломатии.
Кроме того, Х.Миязаки рассказал о современном уровне и перспективах дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Японией, отметив значимость культурного обмена в углублении сотрудничества между двумя странами.
По завершении встречи дипломат ответил на многочисленные вопросы студентов, что способствовало активному обсуждению и обмену мнениями по затронутым темам.