XALQARO TRANSPORT HUQUQI BO‘YICHA MASTER-KLASSLAR
Joriy yilning 19-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro biznes huquqi” yo‘nalishi magistrantlari uchun “Xalqaro transport huquqi” fanidan master-klass bo‘lib o‘tdi. Ushbu mashg‘ulotni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qonunchilik va huquqiy siyosat instituti iqtisodiy sohadagi qonunchilik sektori mudiri, yuridik fanlar doktori, professor Kamil Rashidov olib bordi.
Master-klass xalqaro yuk va yo‘lovchi tashish masalalariga bag‘ishlangan bo‘lib, unda huquqiy tartibga solishning amaliy jihatlariga e’tibor qaratildi. K.Rashidov shartnoma munosabatlari, tomonlarning javobgarligi va turli yurisdiktsiyalarda huquqni qo‘llash amaliyoti xususiyatlari bo‘yicha batafsil ma’lumot berdi.
Bundan avval JIDUning “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi professori, yuridik fanlar nomzodi, dotsent Dilfuza Imamova Toshkent davlat yuridik universiteti (TDYU)ning “Biznes huquqi” fakulteti 4-bosqich talabalari uchun master-klass o‘tkazgan edi. Uning mashg‘ulot mavzusi “Xalqaro yuk va yo‘lovchi tashish” bo‘lib, “Xalqaro xususiy huquq” fani doirasida o‘tkazildi.
D.Imamova yuk va yo‘lovchi tashishning xalqaro huquqiy va kollizion tartibga solish masalalarini ochib berdi. Xususan, avtomobil, temiryo‘l, havo va dengiz transportida xalqaro tashish turlari haqida alohida to‘xtalib o‘tildi. Talabalar nafaqat nazariy bilimga ega bo‘lishdi, balki real holatlar bo‘yicha muhokamalarda ishtirok etishdi va xalqaro tashishning o‘ziga xos jihatlarini chuqurroq tushunish imkoniga ega bo‘lishdi.
Ushbu mashg‘ulotlar talabalarning faol ishtirokida o‘tdi, ular mavzu bo‘yicha savollar berishdi va o‘z fikrlarini bildirishdi. Taklif etilgan ma’ruzachilar bilan muloqot talabalarning xalqaro transportni tartibga soluvchi murakkab huquqiy mexanizmlarni yanada chuqurroq o‘rganishlariga xizmat qildi.
Master-klasslar talabalar va magistrantlar uchun muhim ta’lim platformasiga aylandi, ularga xalqaro xususiy va transport huquqi sohasidagi yetakchi mutaxassislardan noyob tajriba olish imkonini berdi. Ushbu tajriba Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM)ning 17-maqsadi – “Barqaror rivojlanish uchun hamkorlik” ga ham mos keladi.

MASTER CLASSES ON INTERNATIONAL TRANSPORT LAW
On November 19, a master class for graduate students of the "International Business Law" program on the subject of "International Transport Law" was held at the University of World Economy and Diplomacy (UWED). The session was conducted by Dr., Professor Head of the Legislation Sector in the Economic Sphere at the Institute of Legislation and Legal Policy under the President of the Republic of Uzbekistan Kamil Rashidov.
The master class focused on international cargo and passenger transportation, emphasizing practical aspects of legal regulation. Prof. Rashidov provided an in-depth analysis of contractual relations, the responsibilities of parties, and the peculiarities of law enforcement practices across different jurisdictions.
Earlier, Professor of the Department of Civil Law and International Private Law Disciplines at UWED, PhD in Law, Associate Professor Dilfuza Imamova, conducted a master class for fourth-year students of the "Business Law" faculty at the Tashkent State University of Law. The topic of her lecture was "International Cargo and Passenger Transportation" as part of the "International Private Law" course.
Prof. Imamova covered key issues related to the legal and conflict-of-law regulation of cargo and passenger transportation. Particular attention was given to various modes of international transport, including road, rail, air, and sea transportation. Students not only gained theoretical knowledge but also discussed real-life cases, enhancing their understanding of the specifics of international transportation.
These sessions saw active student participation, with students asking questions and sharing their opinions on relevant topics. The interaction with invited lecturers helped deepen their knowledge and understanding of complex legal mechanisms governing international transportation.
The master classes have become an important educational platform for students and graduates, offering them a unique opportunity to gain insights from leading experts in international private and transport law. This experience aligns with the 17th Sustainable Development Goal (SDG) – "Partnerships for the Goals."