Xasanova Shaxnoza Abduraupovna
Xasanova Shaxnoza Abduraupovna 1997 -2007 yillarda jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining fransuz tili kafedrasida laborant, kabinet mudiri, o‘qituvchi, katta o‘qituvchi lavozimlarida ishlagan. 2007 yildan hozirgi vaqtga qadar Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti roman-german tillari kafedrasi katta o‘qituvchisi sifatida ishlab kelmoqda.
Xasanova Shaxnoza Abduraupovna bir necha bor Belgiya davlatinning Luven la Nev shahridagi katolik universitetida hamda  O'zD.ITU huzuridagi RIAIM da 288 soatga mo'ljallangan Filologiya va tillarni o'qitish (fransuz tili) malaka kurslarida  tajribalarini oshirib kelgan.
Shuningdek, 2022 yil O'zbekiston respublikasi vazirlar mahkamasi huzuridagi davlat test markazida chet tilini bilish darajasi to'g'risida  C1 daraja  22DTM1019165XS raqamli sertifikatga ega bo’ldi.
Hozirgi davrda, Xasanova Shaxnoza Abduraupovna 27 avgust 2024 yilda “O’zbek va fransuz tillarida diplomatik tеrminologiyaning lisoniy xususiyatlari” deb nomlangan filologiya fanlari bo'yicha falsafa doktori (PhD) dissertasiyasi bo‘yicha, Andijon davlat chet tillari instituti huzuridagi ilmiy daraja beruvchi PhD.03/29.12.2022.Fil.156.01 raqamli Ilmiy Kengash qoshidagi  ilmiy seminar muhokamasidan muvaffaqiyatli o’tib, dissertasiya himoyasiga chiqish arafasida turibdi. Tadqiqot natijalari 20  dan ortiq  maqolalarini Respublika, xorijiy ilmiy-amaliy konferensiyalarida hamda milliy OAK ilmiy jurnallarida chop ettirgan.

Khasanova Shakhnoza Abduraupovna
From 1997 to 2007, Shakhnoza Abduraupovna Khasanova worked at the University of World Economy and Diplomacy in the French Language Department as a lab assistant, head of the department cabinet, lecturer, and senior lecturer. Since 2007, she has been working as a senior lecturer in the European and Turkic Languages Department at the University of World Economy and Diplomacy.
Shakhnoza Abduraupovna has participated in several professional development programs at the Catholic University of Louvain-la-Neuve (Belgium) and the Republican Institute for Advanced Training of Teachers at UzSUWL, where she completed a 288-hour course in philology and language teaching (French). In 2022, she received a C1 certificate No. 22DTM1019165XS in foreign language proficiency from the State Testing Center under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
Currently, Shakhnoza Abduraupovna is preparing to defend her dissertation for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Philology on the topic "Linguistic Features of Diplomatic Terminology in Uzbek and French." On August 27, 2024, her dissertation was successfully discussed at a scientific seminar under the PhD.03/29.12.2022.Fil.156.01 Academic Council, located at the Andijan State Institute of Foreign Languages. The results of her research have been published in over 20 articles in national and international scientific and practical conferences, as well as in national scientific journals approved by the Higher Attestation Commission (HAC).