JIDUda harbiy xavfsizlik va vatanparvarlik tarbiyasiga bag‘ishlangan uchrashuv o‘tkazildi
Joriy yilning 5-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Mudofaa vazirligi hamda Milliy universitet harbiy tayyorgarlik o‘quv markazi vakillari ishtirokida uchrashuv tashkil etildi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 21-fevral kuni bo‘lib o‘tgan Xavfsizlik kengashining davlat harbiy xavfsizligi va mudofaasini mustahkamlash masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishida belgilab berilgan ustuvor vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida o‘tkazildi.
Muloqot davomida davlat harbiy xavfsizligini mustahkamlash, mudofaa salohiyatini oshirish, yoshlar o‘rtasida vatanparvarlik tarbiyasini yuksaltirish masalalari muhokama qilindi. Tadbirda mutasaddi rahbarlar harbiy sohadagi zamonaviy islohotlar, milliy xavfsizlikni ta’minlashda yosh mutaxassislarning roli, mudofaa tizimidagi yangi imkoniyatlar haqida ma’lumot berdilar.
Shuningdek, talabalarga Harbiy tayyorgarlik kafedrasi faoliyati, o‘quv jarayoni, taqdim etiladigan imtiyozlar va istiqbolli yo‘nalishlar haqida keng qamrovli tushuntirishlar berildi. Qatnashchilar harbiy ta’lim tizimi, davlat xavfsizligiga oid yangiliklar, harbiy xizmat tartiblari bo‘yicha o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

В УМЭД прошла встреча, посвященная военной безопасности и патриотическому воспитанию
5 марта текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с участием представителей Министерства обороны и Учебного центра военной подготовки Национального университета.
Мероприятие было проведено с целью обеспечения выполнения приоритетных задач, определенных на заседании Совета Безопасности 21 февраля, посвященном вопросам укрепления военной безопасности и обороноспособности государства под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
В ходе диалога обсуждались вопросы укрепления военной безопасности государства, повышения оборонного потенциала, усиления патриотического воспитания среди молодежи. На мероприятии ответственные руководители представили информацию о современных реформах в военной сфере, роли молодых специалистов в обеспечении национальной безопасности, новых возможностях в системе обороны.
Также студентам были даны подробные разъяснения о деятельности кафедры Военной подготовки, учебном процессе, предоставляемых льготах и перспективных направлениях. Участники получили возможность получить ответы на интересующие их вопросы о системе военного образования, новостях, связанных с государственной безопасностью, порядке прохождения военной службы.