JIDUda O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyotining xalqaro raqobatbardoshligini oshirishning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi
2025-yil 5-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyotining xalqaro raqobatbardoshligini oshirishning dolzarb masalalari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Anjumandan ko‘zlangan maqsad global o‘zgarishlar sharoitida O‘zbekistonning jahon bozoridagi o‘rnini mustahkamlash, milliy iqtisodiyotning raqobatbardoshligini oshirish, eksport va investitsiya jozibadorligini rivojlantirish bilan bog‘liq asosiy muammo va imkoniyatlarni muhokama qilishdan iborat.
Tadbirda JIDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektori, professor Gulnoza Ismailova, Innovatsiyalarni joriy qilish va Texnologiyalar transferi milliy ofisi, O‘zbekiston Respublikasi Мarkaziy Banki Pul-kredit siyosati departamenti, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi vakillari, shuningdek, JIDU professor-o‘qituvchilari, talabalar, doktorantlar va magistrantlar  ishtirok etdi.
Tadbir doirasida ma’ruzachilar xalqaro iqtisodiyot, xalqaro savdo, moliya, huquq, sotsiologiya va boshqa fanlararo yo‘nalishlar bo‘yicha tadqiqotlarni taqdim etdilar.
Xalqaro anjuman JIDU “Xalqaro iqtisodiyot” kafedrasi tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, unda  quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha muhokama olib borildi: O‘zbekiston iqtisodiyotining xalqaro raqobatbardoshlik darajasi va uning omillari, iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish sharoitida eksport salohiyatini oshirish strategiyalari, raqobatbardoshlikning asosiy harakatlantiruvchi kuchlari sifatida innovatsiyalar, raqamlashtirish va texnologik rivojlanishning roli, investitsiyalarni jalb etish va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash bo‘yicha chora-tadbirlar, shuningdek, xalqaro iqtisodiy hamkorlikning yangi yo‘nalishlari va imkoniyatlari.
Anjuman olimlar, ekspertlar va biznes vakillari o‘rtasida fikr almashish imkonini berib, O‘zbekiston iqtisodiyotining xalqaro maydonda raqobatbardoshligini oshirish bo‘yicha qator takliflarni shakllantirish imkonini berdi.

В УМЭД прошла международная конференция, посвященная актуальным вопросам повышения международной конкурентоспособности экономики Узбекистана
5 марта 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Актуальные вопросы по повышению международной конкурентоспособности экономики Республики Узбекистан».
Целью конференции было обсуждение ключевых проблем и возможностей, связанных с укреплением позиций Узбекистана на мировом рынке, повышением конкурентоспособности национальной экономики, развитием экспорта и инвестиционной привлекательности в условиях глобальных изменений.
В мероприятии приняли участие проректор по научной работе и инновациям УМЭД, профессор Исмаилова Гулноза, представители Национального управления по инновациями и трансферу технологий, Департамента денежно-кредитной политики Центрального банка Республики Узбекистан, Министерства инвестиций, промышленности и торговли нашей страны, а также, профессорско-преподавательский состав, студенты, докторанты и магистранты УМЭД.
Докладчики представили исследования в области международной экономики, международной торговли, финансов, права, социологии и других междисциплинарных направлений.
Организатором мероприятия выступила кафедра «Международная экономика» УМЭД. Программа конференции предусматривала научную дискуссию по следующим направлениям: уровень международной конкурентоспособности экономики Узбекистана и его факторы, стратегии повышения экспортного потенциала в условиях углубления экономических реформ, роль инноваций, цифровизации и технологического развития как драйверов конкурентоспособности, меры по привлечению инвестиций и улучшению бизнес-среды, а также новые направления и возможности международного экономического сотрудничества.
Конференция способствовала обмену мнениями между учеными, экспертами и представителями бизнеса, позволив сформировать комплекс предложений для повышения конкурентоспособности экономики Узбекистана на международной арене.