JIDUda barqaror rivojlanish va xalqaro hamkorlikka bag‘ishlangan forum bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 22-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Diplomatik Synergy” klubi tomonidan “Birlashgan Millatlar Tashkilotining BRM 2030: barqaror rivojlanish va xalqaro hamkorlik” nomli forum bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdi.
Tadbir global hamkorlikni mustahkamlash, dolzarb muammolarni muhokama qilish hamda ularning yechimlari bo‘yicha takliflar ishlab chiqishga qaratildi.
Forum doirasida BMT BRMning yettita asosiy yo‘nalishi bo‘yicha
BRM 1: Qashshoqlikka yo'l qo'ymaslik
BRM 3: Sog'liq va farovonlik
BRM 4: Sifatli ta'lim
BRM 7: Arzon va toza energiya
BRM 59: Sanoat, innovatsiya va infratuzilma
BRM 13: Iqlimga qarshi kurash
BRM16: Tinchlik, adolat va kuchli institutlar bo'yicha mazmunli ma’ruzalar taqdim etildi va muhokamalar o‘tkazildi. Ushbu yo‘nalishlarni maxsus tayinlangan "Elchilar" tahlil qildilar.
Ularning ish yakunlariga ko‘ra, ko‘rib chiqilgan barcha maqsadlar bo‘yicha asosiy xulosalar shakllantirildi va tasdiqlandi. Shuningdek, “Eng yaxshi missionerlik hujjati” va “Eng yaxshi elchilik pozitsiyasi” nominatsiyalari bo‘yicha g‘oliblar aniqlandi va ularga esdalik sovg‘alari topshirildi. Bundan tashqari, forumning barcha ishtirokchilariga maxsus sertifikatlar ham taqdim etildi.
Forum yakunida ishtirokchilar dolzarb muammolarni muhokama qildilar va "Barqaror rivojlanish maqsadlarining global nizomi"ni birgalikda qabul qildilar.
Mazkur forum yoshlarning global muammolarni tahlil qilish ko‘nikmalarini rivojlantirish, xalqaro hamkorlik va innovatsion yechimlarni ishlab chiqishda muhim platforma bo‘ldi.
“Barqaror rivojlanish uchun birlashgan” shiori ostida o‘tgan tadbir ishtirokchilarga global hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha fikr va tajriba almashish imkonini berdi.

В УМЭД прошел форум, посвященный устойчивому развитию и международному сотрудничеству
22 февраля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялся форум, организованный клубом «Diplomatic Synergy», на тему «ЦУР ООН 2030: устойчивое развитие и международное сотрудничество».
В мероприятие приняли участие профессорско-преподавательский состав и студенты УМЭД.
В рамках форума были представлены содержательные доклады и проведены дискуссии по семи ключевым направлениям ЦУР ООН,
ЦУР 1.Ликвидация нищеты;
ЦУР 3. Хорошее здоровье и благополучие;
ЦУР 4. Качественное образование;
ЦУР 7. Недорогостоящая и чистая энергия;
ЦУР 9. Индустриализация, инновации и инфраструктура;
ЦУР 13. Борьба с изменением климата;
ЦУР 16. Мир, правосудие и эффективные институты;
которые проанализировали специально назначенные «Послы».
По итогам их работы были сформулированы и приняты ключевые выводы по всем рассматриваемым целям. Также были определены победители в двух номинациях — «Лучший миссионерский документ» и «Лучшая посольская позиция», которым были вручены памятные подарки. Помимо этого, все участники форума также были награждены специальными сертификатами.
В завершение форума участники обсудили актуальные проблемы и коллективно приняли «Глобальный устав ЦУР».
Мероприятие, прошедшее под девизом «Объединенные для устойчивого развития», предоставил участникам возможность обменяться мнениями и опытом по вопросам укрепление глобального сотрудничества.