Joriy yilning 20-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) “Xalqaro munosabatlar” fakulteti magistranti Sherzod Fayzaxmatov Hindistonning Yangi Dehli shahrida bo‘lib o‘tgan nufuzli Raisina-IE Global Student Challenge 2025 tanlovida ishtirok etib, O‘zbekiston vakili sifatida qatnashdi.
Observer Research Foundation (ORF) va IE University hamkorligida tashkil etilgan ushbu xalqaro tashabbus dunyoning 60 mamlakatidan 60 nafar iqtidorli talabani jamlab, ularni global boshqaruv, xalqaro hamkorlik va dolzarb siyosiy muammolar bo‘yicha muhokamalarga jalb etdi.
Sh.Fayzaxmatov yetakchi universitetlarning iqtidorli talabalaridan iborat global forumda faol ishtirok etdi. U xalqaro muhokamalarda o‘z fikrlarini bildirdi hamda hozirgi dunyodagi dolzarb muammolar bo‘yicha innovatsion yechimlar taklif qildi. Uning ishtiroki O‘zbekistonning jahon hamjamiyatidagi rolini mustahkamlashga va yosh mutaxassislarning diplomatiya hamda xalqaro siyosat sohasida faol ishtirokini ta’minlashga xizmat qiladi.
Ma’lumot uchun. Raisina-IE Global Student Challenge 2025 Hindistonning eng nufuzli geosiyosat va geoiqtisodiyot bo‘yicha anjumani – Raisina Dialogue doirasida bo‘lib o‘tdi. O‘zining 10-yilligini nishonlagan mazkur tadbirni Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi ochib berdi, asosiy mehmon sifatida esa Yangi Zelandiya Bosh vaziri Kristofer Lakson ishtirok etdi. Joriy yilgi tanlov “Ko‘priklar qurish: Shimol va Janub o‘rtasidagi tafovutlarni kamaytirish” mavzusiga bag‘ishlanib, multilateralizm va raqamli tafovut kabi dolzarb global masalalarni muhokama qilishga qaratildi.

Магистрант УМЭД принял участие в Raisina-IE Global Student Challenge 2025
20 марта текущего года Шерзод Файзахматов, магистрант факультета международных отношений Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД), с гордостью представлял Узбекистан на престижном конкурсе Raisina-IE Global Student Challenge 2025, проходившем в Нью-Дели, Индия.
Эта высококонкурентная инициатива, организованная совместно Исследовательским фондом Observer Research Foundation (ORF) и университетом IE, собрала вместе 60 выдающихся студентов из 60 стран, предоставив им уникальную платформу для обсуждения вопросов глобального управления, политических вызовов и международного сотрудничества.
Ш.Файзахматов активно участвовал в дискуссиях на высоком уровне вместе с представителями ведущих университетов по всему миру. Его участие в конкурсе подчеркнуло приверженность Узбекистана участию в глобальных диалогах и продвижению дипломатических и политических решений современных проблем.
Для информации. Международный студенческий конкурс Raisina-IE Global Student Challenge 2025 проходил в рамках Raisina Dialogue, главной индийской конференции по геополитике и геоэкономике. Мероприятие, посвященное его 10-летию, было открыто премьер-министром Индии Нарендрой Моди, а главным гостем стал премьер-министр Новой Зеландии Кристофер Лаксон. В этом году конкурс был посвящен теме “Наведение мостов: сокращение разрыва между Севером и Югом”, направленной на решение важнейших глобальных проблем, таких как многосторонность и цифровой разрыв.