JIDUda O‘zbekistonning Qozog‘istondagi elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 4-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasining Qozog‘iston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Baxtiyor Bahodirovich Ibragimov bilan onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor G. Ismailova, fakultet dekanlari hamda JIDUning tegishli kafedralari va bo‘linma vakillari ishtirok etdi.
Tomonlar O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning ijobiy dinamikasini, ayniqsa ta’lim sohasidagi hamkorlikni qayd etdilar. Muhokamalar chog‘ida ikki mamlakat o‘rtasidagi ta’lim va ilmiy hamkorlikni mustahkamlashga oid keng qamrovli masalalar ko‘rib chiqildi. Xususan, akademik mobillik, qo‘shma tadqiqotlar, ilmiy nashrlar va professor-o‘qituvchilar almashinuviga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, Qozog‘istonning yetakchi universitetlari va tahlil markazlari bilan hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari ham muhokama qilindi.
Elchixona Qozog‘istonning yetakchi ta’lim va ilmiy muassasalari bilan aloqalarni yo‘lga qo‘yishda ko‘maklashishga hamda ikki tomonlama akademik hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanligini bildirdi. Ilmiy loyihalar va qo‘shma dasturlar uchun yangi platformalar yaratish muhimligi ta’kidlandi, bu esa o‘z navbatida ikki davlatda ta’lim va fan rivojiga hissa qo‘shadi.

В УМЭД состоялась встреча с Послом Узбекистана в Казахстане
4 февраля 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась онлайн-встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Узбекистан в Республике Казахстан Бахтиёром Баходировичем Ибрагимовым.
В мероприятии приняли участие проректор по науке и инновациям Г. Исмаилова, деканы факультетов, а также представители профильных кафедр и структурных подразделений УМЭД.
Стороны отметили позитивную динамику двусторонних отношений между Узбекистаном и Казахстаном, особенно в области образования. В ходе обсуждения был затронут широкий спектр вопросов, касающихся укрепления образовательного и научного сотрудничества между двумя странами. Особое внимание было уделено академической мобильности, совместным исследованиям, научным публикациям и обмену преподавателями. Также обсуждалась возможность расширения взаимодействия с ведущими университетами и аналитическими центрами Казахстана.
Посольство выразило готовность оказывать содействие в налаживании контактов с ключевыми образовательными и научными учреждениями Казахстана, а также поддерживать инициативы, направленные на укрепление двустороннего академического партнерства. Отмечена важность создания новых платформ для совместных научных проектов и программ, которые будут способствовать развитию образования и науки в обеих странах.
По итогам встречи стороны подтвердили заинтересованность в активизации сотрудничества и разработке новых стратегических инициатив, направленных на дальнейшее развитие образовательного и научного партнерства между Узбекистаном и Казахстаном.