JIDUda “Turk tili bayrami” bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 24-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Roman-german tillari” kafedrasi  tomonidan “Turk tili bayrami”ga bag‘ishlangan tadbir tashkil etildi.
Tadbirda JIDU rahbariyati, Turkiya Jumhuriyatining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi  Ufuk Ulutash, elchixona vakillari, general-mayor Semih Okyar, xalqaro hamkorlik va ilg‘or tajriba almashinuvi doirasida Turkiya  Jumhuriyatining Burdur shahridagi Mexmet Akif Erso‘y universiteti Xorijiy tillar fakulteti dekani Prof. Dursun Köse, TİKAning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari o‘rinbosari Albina Tuzlu, Toshkent shahrida faoliyat olib borayotgan TRT kanalining vakili Nizam Şahın, “Toshkent Türk litseyi” o‘qituvchisi Musa Kaya shuningdek, keng jamoatchilik vakillari sifatida Toshkent shahar Mirzo Ulug‘bek tumani “Katta Qora Suv” MFY raisi Naima Jabbarova, Toshkent shahar Yashnobod tumani “Tuzel” MFY raisi Toshova Feruza, mahalla xotin-qizlar faoli Yuldasheva Adiba, universitet professor-o‘qituvchilari, talabalari va ota-onalar ishtirok etdilar.
Tadbirni JIDU akademik ishlari bo‘yicha birinchi prorektor Akram Umarov ochib berdi. U o‘z nutqida bayramning mazmuni va mohiyatini tilga bo‘lgan hurmat bilan birga, tarix, madaniyat va umumiy qadriyatlarni namoyish etishiga alohida e’tibor qaratdi. “Bizning universitetimizda turk tilini o‘qitishga katta ahamiyat berilmoqda, va so‘nggi yillarda ushbu tilni o‘rganayotgan talabalar soni sezilarli darajada oshdi”, – dedi A. Umarov.
Elchi Ufuk Ulutash o‘z nutqida O‘zbekiston va Turkiya har tomonlama aloqalarni, jumladan ta‘lim sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish hamda Turkiyaning yetakchi universitetlari bilan hamkorlik munosabatlarni rivojlantirishga alohida e‘tibor qaratganligini ta‘kidladi. O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi samarali hamkorlik istiqboli va bu munosabatlarning muhim jihatlari haqida aytib o‘tdi.
Tadbir dasturi yorqin va unutilmas taqdimotlar, taniqli turk shoirlari she‘rlaridan parchalar, milliy va zamonaviy raqslar, klassik va jo‘shqin zamonaviy qo‘shiqlar, qiziqarli sahna ko’rinishlariga boy bo‘ldi. Tadbir yakunda “Turk shirinliklari” nomli dasturxoni tashkillashtirildi.
Tadbir yuqori saviyada va ko‘tarinki ruhda o‘tdi, bunday tadbirlar turk tili o‘rganayotgan talabalarni ruhlantiradi va davlatlararo munosabatlarni yaxshilashga xizmat qiladi.

В УМЭД состоялся «Праздник турецкого языка»
24 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии кафедрой романо-германских языков было организовано мероприятие, посвященное празднику турецкого языка.
В мероприятии приняли участие руководство УМЭД, Чрезвычайный и Полномочный Посол Турецкой Республики в Узбекистане Уфук Улуташ, представители посольства, генерал-майор Семих Окяр, а в рамках международного сотрудничества и обмена передовым опытом - декан факультета иностранных языков Университета Мехмета Акифа Эрсоя в городе Бурдур, (Турция), проф. Дурсун Косе, заместитель главы представительства ТИКА в Узбекистане Альбина Тузлу, представитель канала TRT в Ташкенте Низам Шахин, преподаватель «Ташкентского турецкого лицея» Муса Кая, а также представители широкой общественности, в том числе председатель махаллинского комитета «Катта Кора Сув» Мирзо-Улугбекского района города Ташкента Наима Джаббарова, председатель махаллинского комитета «Тузель» Яшнабадского района города Ташкента Тошова Феруза, активистка женского движения махалли Юлдашева Адиба, а также профессорско-преподавательский состав, студенты университета и их родители.
Мероприятие открыл первый проректор по академическим делям УМЭД Акрам Умаров. В своем выступлении он уделил особое внимание смыслу и сути праздника, подчеркнув важность уважения к языку, а также демонстрации истории, культуры и общих ценностей. «В нашем университете большое внимание уделяется преподаванию турецкого языка, и в последние годы количество студентов, изучающих этот язык, значительно увеличилось,» - сказал А. Умаров.
Посол Уфук Улуташ в своем выступлении подчеркнул, что Узбекистан и Турция уделяют особое внимание дальнейшему расширению всесторонних связей, в том числе сотрудничеству в сфере образования, а также развитию партнерских отношений с ведущими университетами Турции. Он рассказал о перспективах эффективного сотрудничества между Узбекистаном и Турцией и важных аспектах этих отношений.
Программа мероприятия была насыщена яркими и незабываемыми презентациями, отрывками из стихотворений известных турецких поэтов, национальными и современными танцами, классическими и зажигательными современными песнями, интересными сценическими постановками. В завершение мероприятия был организован праздничный стол под названием «Турецкие сладости».
Мероприятие прошло на высоком уровне и в приподнятом настроении. Подобные мероприятия вдохновляют студентов, изучающих турецкий язык, и способствуют улучшению межгосударственных отношений.