JIDUda biznes ekspertlar ishtirokida uchrashuv o‘tkazildi
Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) - 4-maqsad – “Sifatli ta’lim” jamiyatning har bir a’zosiga zamonaviy, inklyuziv va sifatli bilim berishni ko‘zda tutadi. Ushbu maqsad doirasida, joriy yilning 22-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakultetining “Tizimli tahlil va matematik modellashtirish” kafedrasi tomonidan biznes ekspertlar bilan “Boshqaruvdagi samaradorlik: amaliy tajriba va bilimlar” mavzusida davra suhbati o’tkazildi. Unda universitet professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdi.
Ekspertlar tomonidan “Simurg main construction” kompaniyasi, “Legenda Game Zone” asosschisi, “7daysocks” quvnoq paypoq do‘konlari tarmog‘i, “Golden Corn Oil” ishlab chiqarish korxonasi asoschisi,“Minor Mall”, “Chinar Mall” savdo markazi tijorat direktori va 10 ga yaqin savdo majmualari proekt rahbari, “HM”, “Makro” tarmoglarida rahbar bolib ishlab kelgan Xasan Xabibullaev, “Kiyim Textile” xalqaro kompaniya direktori Otabek Xakimov, “Biznes fabrika” asoschisi, kollektsioner, tadbirkor Aziz Vafoev ishtirok etdilar. Ularning mehmon sheriklari zoom platformasi orqali qatnashdilar.
Tadbir davomida yoshlarning mavzuga bo'lgan qiziqishini oshirish maqsadida interaktiv taqdimotlar, infografikalar, keys va voqealar orqali barqaror rivojlanish maqsadlarining hayotdagi ahamiyati ko'rsatildi. Tadbirda zamonaviy, interaktiv va amaliyotga yo‘naltirilgan ta’lim olish imkoniyatlari, boshqaruvda raqamli savodhonlikni oshirish usullari, xalqaro darajadagi tadbirkorlik, omadli boshqaruv, E-kommersiya va natijalar, maqsadlarga erishish tizimi, strategiya, HR mavzusida taqdimotlar va ma’lumotlar namoyish qilindi.
Yoshlarda ta’lim sifatining oshishi va bilim darajasining yaxshilanishi maqsadida, tadbir ishtirokchilariga biznes keyslar taqdim etildi va bu orqali tadbirkorlikda mavjud muammolarni tahlil etish, ratsional qaror qabul qilish, ijtimoiy ma’suliyat hissi, yetakchilik va jamoada ishlash ko‘nikmalarini shakllantirishga qaratilgan interaktiv savol javoblar tashkil etildi. Shuningdek, talabalarga boshqaruvga oid loyiha yaratish va innovatsion tashabbuslarni ilgari surish yo'nalishida tavsiyalar berildi.
Suhbat yakunida, tadbirkorlar tadbir ishtirokchilarining bilimini yanada oshirish va mustahkamlash maqsadida sovrinli savol va javoblar tashkillashtirishdi va g’oliblarga ekspertlar tomonidan eksklyuziv sovg’alar va dasturiy imtiyozlar taqdim etildi.
Barqaror rivojlanishning 4-maqsadi bo‘lgan sifatli ta’lim – yoshlarning bilimli, malakali, mustaqil fikrlovchi va faol fuqarolar bo‘lib yetishishining kalitidir. Ushbu tadbir ishtirokchilarning o‘z salohiyatini to‘liq namoyon etish imkoniyatiga, barqaror rivojlanishga qaratilgan faollikni oshirishga katta hissa qo'shadi.

A meeting with the participation of business experts was held at UWED
Sustainable Development Goals (SDGs) - Goal 4 "Quality Education" calls for the provision of modern, inclusive and quality knowledge to every member of society. Within the framework of this goal, on April 22 of this year, at the University of World Economy and Diplomacy, the Department of System Analysis and Mathematical Modeling of the Faculty of International Economics and Management held a round table with business experts on the topic "Efficiency in Management: Practical Experience and Knowledge."
The participants included the founder of “Simurg Main Construction”, the founder of “Legenda Game Zone”, the owner of the cheerful sock shop chain “7daysocks”, the founder of the manufacturing company “Golden Corn Oil”, the commercial director of “Minor” Mall and “Chinar” Mall, as well as the project manager for approximately 10 shopping complexes; the PR director of “Credit Express”, Hasan Khabibullaev — who previously held executive roles at “HM” and “Makro”; Otabek Hakimov, the director of the international company “Kiyim Textile”; and Aziz Vafoev, founder of “Business Factory”, collector, and entrepreneur.
To spark youth interest in the topic, the event featured interactive presentations, infographics, case studies, and real-life examples to emphasize the role of sustainable development goals in daily life. The event also showcased opportunities for modern, interactive, and practice-oriented education; methods to improve digital literacy in management; international entrepreneurship; effective leadership; e-commerce and its impact; goal-setting systems; strategic planning; and HR topics.
To enhance the quality of education and raise youth knowledge levels, participants were presented with real business cases. These enabled students to explore entrepreneurial challenges, sharpen decision-making skills, and practice social responsibility, leadership, and teamwork through interactive Q&A sessions.
Additionally, students received practical recommendations on how to initiate and manage management-related projects and innovative ventures.
At the end of the discussion, entrepreneurs hosted a prize-based quiz to reinforce the participants’ knowledge. The winners were awarded exclusive gifts and special access to expert-led programs. Quality education, as highlighted in SDG Goal 4, is essential for cultivating knowledgeable, skilled, independent, and proactive citizens.
This event made a meaningful contribution toward empowering participants to realize their potential and increase engagement in sustainable development.