JIDUda biznes ekspertlar ishtirokida uchrashuv o‘tkazildi
Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) - 4-maqsad – “Sifatli ta’lim” jamiyatning har bir a’zosiga zamonaviy, inklyuziv va sifatli bilim berishni ko‘zda tutadi. Ushbu maqsad doirasida, joriy yilning 22-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakultetining “Tizimli tahlil va matematik modellashtirish” kafedrasi tomonidan biznes ekspertlar bilan “Boshqaruvdagi samaradorlik: amaliy tajriba va bilimlar” mavzusida davra suhbati o’tkazildi. Unda universitet professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdi.
Ekspertlar tomonidan “Simurg main construction” kompaniyasi, “Legenda Game Zone” asosschisi, “7daysocks” quvnoq paypoq do‘konlari tarmog‘i, “Golden Corn Oil” ishlab chiqarish korxonasi asoschisi,“Minor Mall”, “Chinar Mall” savdo markazi tijorat direktori va 10 ga yaqin savdo majmualari proekt rahbari, “HM”, “Makro” tarmoglarida rahbar bolib ishlab kelgan Xasan Xabibullaev, “Kiyim Textile” xalqaro kompaniya direktori Otabek Xakimov, “Biznes fabrika” asoschisi, kollektsioner, tadbirkor Aziz Vafoev ishtirok etdilar. Ularning mehmon sheriklari zoom platformasi orqali qatnashdilar.
Tadbir davomida yoshlarning mavzuga bo'lgan qiziqishini oshirish maqsadida interaktiv taqdimotlar, infografikalar, keys va voqealar orqali barqaror rivojlanish maqsadlarining hayotdagi ahamiyati ko'rsatildi. Tadbirda zamonaviy, interaktiv va amaliyotga yo‘naltirilgan ta’lim olish imkoniyatlari, boshqaruvda raqamli savodhonlikni oshirish usullari, xalqaro darajadagi tadbirkorlik, omadli boshqaruv, E-kommersiya va natijalar, maqsadlarga erishish tizimi, strategiya, HR mavzusida taqdimotlar va ma’lumotlar namoyish qilindi.
Yoshlarda ta’lim sifatining oshishi va bilim darajasining yaxshilanishi maqsadida, tadbir ishtirokchilariga biznes keyslar taqdim etildi va bu orqali tadbirkorlikda mavjud muammolarni tahlil etish, ratsional qaror qabul qilish, ijtimoiy ma’suliyat hissi, yetakchilik va jamoada ishlash ko‘nikmalarini shakllantirishga qaratilgan interaktiv savol javoblar tashkil etildi. Shuningdek, talabalarga boshqaruvga oid loyiha yaratish va innovatsion tashabbuslarni ilgari surish yo'nalishida tavsiyalar berildi.
Suhbat yakunida, tadbirkorlar tadbir ishtirokchilarining bilimini yanada oshirish va mustahkamlash maqsadida sovrinli savol va javoblar tashkillashtirishdi va g’oliblarga ekspertlar tomonidan eksklyuziv sovg’alar va dasturiy imtiyozlar taqdim etildi.
Barqaror rivojlanishning 4-maqsadi bo‘lgan sifatli ta’lim – yoshlarning bilimli, malakali, mustaqil fikrlovchi va faol fuqarolar bo‘lib yetishishining kalitidir. Ushbu tadbir ishtirokchilarning o‘z salohiyatini to‘liq namoyon etish imkoniyatiga, barqaror rivojlanishga qaratilgan faollikni oshirishga katta hissa qo'shadi.

В УМЭД прошла встреча с участием бизнес-экспертов
Цели устойчивого развития (ЦУР) - Цель 4 «Качественное образование» предусматривает предоставление современных, инклюзивных и качественных знаний каждому члену общества. В рамках этой цели 22 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии кафедрой "Системный анализ и математическое моделирование" факультета международной экономики и менеджмента был проведен круглый стол с бизнес-экспертами на тему "Эффективность в управлении: практический опыт и знания." В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав и студенты университета.
Среди экспертов были основатель компании «Simurg Main Construction», основатель «Legenda Game Zone», владелец сети магазинов весёлых носков «7daysocks», основатель производственного предприятия «Golden Corn Oil», коммерческий директор торговых центров «Minor Mall» и «Chinar Mall», а также руководитель проектов около 10 торговых комплексов, PR-директор компании «Credit Express», ранее занимавший руководящие должности в сетях «HM» и «Makro» Хасан Хабибуллаев, директор международной компании «Kiyim Textile» Отабек Хакимов, основатель «Бизнес Фабрики», коллекционер и предприниматель Азиз Вафаев приняли участие. Их приглашённые партнёры приняли участие через платформу Zoom.
В ходе мероприятия, с целью повышения интереса молодежи к теме, были представлены интерактивные презентации, инфографика, кейсы и реальные примеры, демонстрирующие значимость Целей устойчивого развития в жизни. Обсуждались возможности получения современного, интерактивного и практико-ориентированного образования, способы повышения цифровой грамотности в управлении, международное предпринимательство, эффективный менеджмент, электронная коммерция и ее результаты, система достижения целей, стратегия, а также вопросы HR.
С целью повышения качества образования и уровня знаний молодежи участникам мероприятия были предложены бизнес-кейсы. Это позволило анализировать существующие проблемы в предпринимательстве, принимать рациональные решения, формировать чувство социальной ответственности, навыки лидерства и работы в команде через интерактивные вопросы и ответы. Также студентам были даны рекомендации по созданию управленческих проектов и продвижению инновационных инициатив.
В завершение беседы предприниматели провели викторину с призами, чтобы ещё больше укрепить и расширить знания участников. Победителям были вручены эксклюзивные подарки и специальные бонусы от экспертов.
Качественное образование — четвёртая цель устойчивого развития — является ключом к становлению молодёжи как образованных, квалифицированных, самостоятельных и активных граждан. Проведённое мероприятие внесло значительный вклад в раскрытие потенциала участников и повышение их активности в направлении устойчивого развития.