JIDUda IIV akademiyasi professori tomonidan “Jamoat xavfsizligiga qarshi jinoyatlar” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 22-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida JIDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori O.Yusupdjanovning tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi akademiyasi bilan hamkorlikda, IIV akademiyasi “Jinoyat huquqi” kafedrasi boshlig‘i, yuridik fanlar doktori, professor, podpolkovnik M.Qalandarov tomonidan “Xalqaro huquq” fakultetining 2-bosqich talabalari uchun “Jamoat xavfsizligiga qarshi jinoyatlar” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi.
Mahorat darsi davomida professor M.Qalandarov jamoat xavfsizligiga tahdid soluvchi zamonaviy jinoyatlarning kelib chiqish sabablari, ularning huquqiy oqibatlari va bunday jinoyatlarga qarshi kurashishning dolzarb masalalari haqida batafsil maʼlumot berdi. Shuningdek, xalqaro huquq normalari va milliy qonunchilik o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik, bu sohadagi xalqaro hamkorlikning ahamiyati alohida taʼkidlandi.
Dars interaktiv shaklda o‘tkazildi. Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan faol ishtirok etib, professordan kerakli javoblarni oldilar. Muhokamalar davomida jamoat xavfsizligini taʼminlashning muhim jihatlari, yoshlarning bu boradagi roli va masʼuliyati kabi masalalar yuzasidan fikr almashildi.
JIDU rahbariyati bu kabi tadbirlar talabalarning nazariy bilimlarini mustahkamlash, ularning huquqiy tafakkurini rivojlantirish va soha mutaxassislari bilan bevosita muloqot qilish imkoniyatini yaratishda muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdi. Universitet kelgusida ham huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikni davom ettirish va talabalar uchun bu kabi foydali uchrashuvlarni muntazam ravishda tashkil etishni rejalashtirgan.

A master class on “Crimes against public safety” was held at the UWED by a professor of the Academy of the Ministry of Internal Affairs
On April 22 of this year, at the University of World Economy and Diplomacy, on the initiative of the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Affairs of the UWED O. Yusupjanov, together with the Academy of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, a master class on “Crimes against public safety” was held for 2nd-year students of the Faculty of International Law by the head of the Criminal Law Department of the Academy of the Ministry of Internal Affairs, Doctor of Law, Professor, Lieutenant Colonel M. Kalandarov.
During the master class, Professor M. Kalandarov provided detailed information on the causes of modern crimes that pose a threat to public safety, their legal consequences, as well as current issues in combating such crimes. The relationship between international law and national legislation, as well as the importance of international cooperation in this area, were also emphasized.
The lesson was conducted in an interactive format. The students actively asked questions of interest to them and received the necessary answers from the professor. During the discussions, an exchange of opinions took place on important aspects of ensuring public safety, as well as the role and responsibility of young people in this matter.
The Leadership of UWED noted that such events are important for strengthening the theoretical knowledge of students, developing their legal thinking, and creating opportunities for direct communication with industry experts. The university plans to continue cooperation with law enforcement agencies and regularly organize such useful meetings for students.