JIDUda ta’lim va fan sohasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish uchun CERGE-EI vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 11-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Yevropada iqtisodiy tadqiqotlar va ta’lim markazi (CERGE-EI) jamg‘armasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Delegatsiya tarkibida CERGE-EI’ning Nyu-Yorkdagi ofisi prezidenti va bosh direktori Toni Klaudino, Yevroosiyo vakolatxonasi rahbari va Steppe Global Education tashkiloti asoschisi doktor Joel M. Ericson, shuningdek, CERGE-EI’ning Pragadagi Chexiya Respublikasninh dasturiy direktori Katarina Stexlikova ishtirok etdi.
Uchrashuvda JIDU tomonidan akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektor Akram Umarov, ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Gulnoza Ismailova hamda Universitet professori Slavomir Xorak ishtirok etdi.
Ma’lumot uchun: CERGE-EI - bu Charlz universiteti va Chexiya Fanlar akademiyasi Iqtisodiyot institutining qo‘shma ilmiy-ta’lim markazi bo‘lib, iqtisodiyot sohasida mutaxassislar tayyorlash va xalqaro miqyosda iqtisodiy tadqiqotlar o‘tkazishga ixtisoslashgan.
Muzokaralar doirasida mehmonlar Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining ta’lim va tadqiqot sohalaridagi faoliyatining asosiy yo‘nalishlari bilan tanishtirildi. Bunga javoban CERGE-EI vakillari universitetning ulkan yutuqlaridan hayratda ekanliklarini ta’kidlab, uning O‘zbekistonda ta’lim tizimini rivojlantirishga qo‘shgan salmoqli hissasini alohida qayd etdilar.
CERGE-EI vakillari JIDU bilan, ayniqsa, xalqaro munosabatlar va iqtisodiyot yo‘nalishlari bo‘yicha magistratura va doktorantura dasturlariga talabalarni jalb qilish sohasida hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi.
Xususan, akademik almashinuvni kengaytirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish g‘oyasi ilgari surildi, bu esa ikki tomon talabalari va o‘qituvchilari uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Bunga javoban JIDU tomonidan universitet talabalari uchun, Sharqiy Yevropaga e’tibor qaratgan holda, geosiyosiy vaziyat masalalari bo‘yicha onlayn kurslar va mehmon ma’ruzalarini tashkil etish taklif qilindi. Bundan tashqari, universitet rahbariyati taklif etilgan dasturlarning barcha tafsilotlarini va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishini qayd etdi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha ta’lim aloqalarini mustahkamlash, iqtisodiyot va xalqaro munosabatlar sohasidagi mutaxassislarning malakasini oshirishga qaratilgan dasturlarni rivojlantirish bo‘yicha keyingi qadamlar to‘g‘risida o‘zaro anglashuvga erishildi. Uchrashuv natijasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti va CERGE-EI o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun asos yaratildi.

В УМЭД прошла встреча с представителями CERGE-EI для обсуждения перспектив сотрудничества в сфере образования и науки
11 апреля 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась встреча с представителями Фонда Центра экономических исследований и образования в Европе (CERGE-EI). В составе делегации присутствовали Тони Клаудино, президент и генеральный директор офиса CERGE-EI в Нью-Йорке, доктор Джоэль М. Эриксон, руководитель Евразийского представительства и основатель организации Steppe Global Education, а также Катарина Стехликова, программный директор CERGE-EI в Чешской Республике в Праге.
На встрече со стороны УМЭД приняли участие первый проректор по академическим делам Акрам Умаров, проректор по науке и инновациям Гульноза Исмаилова, а также профессор Университета Славомир Хорак.
Справочно: CERGE-EI – это совместный научно-образовательный центр Карлов университета и Экономического института Чешской академии наук, специализирующийся на подготовке специалистов в области экономики и проведении экономических исследований на международном уровне.
В рамках переговоров гости были ознакомлены с основными направлениями деятельности Университета мировой экономики и дипломатии в областях как образования, так и исследований. В ответ представители CERGE-EI выразили свое глубокое восхищение значительными достижениями университета и подчеркнули его весомый вклад в развитие системы образования в Узбекистане.
Представители CERGE-EI выразили готовность к сотрудничеству с УМЭД, особенно в сфере привлечения студентов на программы магистратуры и докторантуры в областях международных отношений и экономики.
В частности, была выдвинута идея расширения академического обмена и реализации совместных проектов, что откроет новые возможности для студентов и преподавателей двух сторон.
В ответ со стороны УМЭД было предложено организовать онлайн-курсы и гостевые лекции для студентов университета по вопросам геополитической обстановки, с фокусом на Восточную Европу. Кроме того, руководство университета пообещало рассмотреть все детали предложенных программ и возможности для реализации совместных проектов.
По итогам визита было достигнуто взаимопонимание относительно дальнейших шагов по укреплению образовательных связей и развитию программ, направленных на повышение квалификации специалистов в области экономики и международных отношений. В результате встречи были заложены основы для дальнейшего сотрудничества между Университетом мировой экономики и дипломатии и CERGE-EI.