JIDU vakillari suv diplomatiyasiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyada ishtirok etdi
2025-yil 10-aprel kuni “TIQXMII” Milliy tadqiqot universitetida “Markaziy Osiyoda suv diplomatiyasi: barqaror rivojlanish manfaatlari yo‘lida ishonch, muloqot va ko‘p tomonlama hamkorlik” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Ushbu konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti tomonidan Suv xo‘jaligi vazirligi, “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” milliy tadqiqot universiteti, Fridrix Ebert nomidagi jamg‘arma, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati, Xalqaro suv resurslarini boshqarish instituti, Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Unda o‘ndan ortiq mamlakatdan 100 dan ziyod ishtirokchilar, jumladan, Markaziy Osiyoning ikki yirik daryosi – Amudaryo va Sirdaryo havzalaridan foydalanuvchi mamlakatlar vakillari, Osiyo va Yevropa davlatlarining ixtisoslashgan ilmiy-tadqiqot institutlari ekspertlari va mutaxassislari, shuningdek, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti vakillari ishtirok etdi.
Konferensiyadan maqsad Markaziy Osiyoda suv resurslarini boshqarish sohasida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashdan iborat edi.
Anjuman bugungi kunda Markaziy Osiyoda yaxshi amaliyotga aylangan, keng ko‘lamli va samarali mintaqaviy hamkorlik hamda inklyuziv muloqotning amaliy namunasi bo‘ldi.

UWED representatives took part in an international conference on water diplomacy
On April 10, 2025, the National Research University "TIIAME" hosted an international scientific and practical conference on the topic "Water diplomacy in Central Asia: trust, dialogue and multilateral cooperation for sustainable development".
This conference was organized by the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan in cooperation with the Ministry of Water Resources, the National Research University "Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers", the Friedrich Ebert Foundation, the German Society for International Cooperation, the International Institute for Water Management and the Swiss Agency for Development and Cooperation, as well as the University of World Economy and Diplomacy.
It was attended by over 100 representatives from more than ten countries, including representatives of states using the water bodies of the two largest rivers of Central Asia - the Amu Darya and Syr Darya, experts and specialists from specialized research institutes of Asian and European countries, as well as representatives of the University of World Economy and Diplomacy.
The purpose of the conference was to strengthen regional cooperation in the field of water resources management in Central Asia.
The conference became a practical example of large-scale and fruitful regional cooperation and inclusive dialogue, which has become a good practice in Central Asia today.