JIDUda “El-yurt umidi” jamg‘armasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 8-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “El-yurt umidi” jamg‘armasi ijrochi direktori o‘rinbosari v.b. Javohir Axmedov bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda JIDU Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov hamda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Gulnoza Ismailova ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida tomonlar hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini, jumladan, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalarining dunyoning yetakchi universitetlarida o‘qishini davom ettirish imkoniyatlari, universitet professor-o‘qituvchilari uchun nufuzli xorijiy ta’lim va ilmiy muassasalarda amaliyot va malaka oshirish dasturlarini tashkil etish masalalarini muhokama qildilar. Yoshlarning akademik va kasbiy o‘sishini qo‘llab-quvvatlash, xalqaro akademik aloqalarni kengaytirish, JIDU va “El-yurt umidi” jamg‘armasi o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, Javohir Axmedov universitet talabalari bilan uchrashuv o‘tkazib, jamg‘arma faoliyatiga bag‘ishlangan taqdimotini namoyish etdi. Taqdimot davomida tashkilot faoliyatining asosiy yo‘nalishlari, shuningdek, Jamg‘arma orqali O‘zbekiston yoshlariga taqdim etilayotgan imkoniyatlar, jumladan, xorijda magistratura va doktoranturada o‘qishni davom ettirish, grantlar olish va stipendiatlarni moliyalashtirish mexanizmlari haqida ma’lumot berildi.
Shuningdek, ariza topshirish, hujjatlarni tayyorlash, tanlovda ishtirok etish va boshqa muhim jihatlar bo‘yicha bosqichma-bosqich ko‘rsatmalar batafsil tushuntirildi. Talabalar berilayotgan imkoniyatlarga yuqori qiziqish bildirishdi, bu esa ushbu tashabbuslarning ularning akademik va kasbiy rivojlanishi uchun muhimligini ko‘rsatadi.
Tadbir interaktiv shaklda o‘tkazilib, ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob olishdi. Uchrashuv talabalarni xorijda tahsil olishi uchun yaratilayotgan imkoniyatlar, shuningdek, ta’limni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha davlat dasturlari bilan tanishtirish uchun muhim platforma bo‘ldi.

В УМЭД состоялась встреча с представителями Фонда «Эл-юрт умиди»
8 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась встреча с исполняющим обязанности заместителя директора Фонда «Эл-юрт умиди» Жавохиром Ахмедовым.
В мероприятии приняли участие первый проректор по Академическим делам УМЭД Акрам Умаров и проректор по Науке и Инновациям Гулноза Исмаилова.
В ходе встречи стороны обсудили перспективные направления сотрудничества, включая возможности продолжения обучения студентов УМЭД в ведущих университетах мира, организацию стажировок и программ повышения квалификации для профессорско-преподавательского состава университета в авторитетных зарубежных образовательных и научных учреждениях. Особое внимание было уделено вопросам поддержки академического и профессионального роста молодежи, расширения международных академических связей и укрепления взаимодействия между УМЭД и Фондом «Эл-юрт умиди».
В дополнение к этому Жавохир Ахмедов провел встречу со студентами университета, на которой представил презентацию, посвященную деятельности Фонда. В ходе презентации он осветил ключевые направления работы организации, а также возможности, которые фонд предоставляет молодежи Узбекистана, включая продолжение обучения на магистратуре и докторантуре за рубежом, получение грантов и механизмы финансирования стипендиатов.
Также было подробно разъяснено пошаговое руководство по подаче заявок, подготовке документов, участию в конкурсном отборе и другим важным аспектам. Студенты продемонстрировали высокий интерес к предоставляемым возможностям, что свидетельствует о значимости данных инициатив для их академического и профессионального развития.
Мероприятие прошло в интерактивном формате, что позволило участникам получить подробные ответы на свои вопросы. Встреча стала значимой платформой для углубленного ознакомления студентов с возможностями, которые открываются перед ними в контексте учебы за рубежом, а также с государственными программами поддержки образования.