“Yevropa Ittifoqi-Markaziy Osiyo” tahlil markazlari forumi doirasida JIDUda xalqaro mutaxassislar bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi
2025-yil 18-19 mart kunlari “Yevropa Ittifoqi-Markaziy Osiyo” tahlil markazlari forumi doirasida O‘zbekistonga tashrif buyurgan mutaxassislar bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida uchrashuvlar tashkil etildi.
Xususan, Fransiya Tashqi ishlar vazirligi Tahlil, prognozlash va strategiya markazi katta kotibi Mari Pare va Fransiya elchixonasi vakili Maksim Gehringer bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muzokaralar davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Parijga amalga oshirgan davlat tashrifi va uning ikki tomonlama munosabatlarni jadallashtirishdagi ahamiyati, Fransiya va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi aloqalarning joriy holati va istiqbollari hamda joriy yil aprel oyida rejalashtirilayotgan “Yevropa-Markaziy Osiyo” sammiti yuzasidan fikr almashildi.
Shu bilan birga, fransuz tomoni bilan ikki davlat tadqiqotchilari o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar olib borish masalalari muhokama qilindi.
JIDU Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov Finlyandiyadagi Martti Ahtisaari tinchlik fondi (CMI) vakillari Antti Turunen, Minna Kukkonen-Karlander va Janan Mosazai bilan bo‘lgan suhbatda Markaziy Osiyoda iqlim o‘zgarishi va suv resurslarini boshqarish sohasidagi tadqiqotlar, Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo munosabatlarida Afg‘oniston masalasiga e’tibor qaratildi.
Ilmiy va amaliy sohalarda suv resurslarini boshqarish bo‘yicha yangi bilim va ko‘nikmalarni rivojlantirish maqsadida, Finlyandiyalik mutaxassislarga JIDUda suv diplomatiyasi bo‘yicha master-klasslar tashkil etish taklif etildi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Italiyaning oliy ta’lim sohasida hamkorligini rivojlantirish maqsadida, Universitetga ushbu davlat OTMlari vakillaridan iborat delegatsiya tashifrif buyurdi.
Ka Foskari, Milano-Bikokka, Tusha va Sent-Endryus universitetlari mutaxassislaridan tashkil topgan delegatsiyaga Italiya-Markaziy Osiyo “5+1” vazirlar darajasidagi uchrashuv koordinatori Federico Failla va O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining maslahatchisi Marko Farchi boshchilik qildi.
Uchrashuv davomida, Universitetlar o‘rtasida akademik hamkorlikni rivojlantirish, doktorantlar uchun yozgi maktablar, qo‘shma tadqiqotlar, talabalarga ilmiy maqolalar yozish bo‘yicha mentorlik qilish, Yevropaning nufuzli jurnallarida maqolalar nashr etish hamda grantlarga hamkorlikda arizalar topshirish kabi masalalar yuzasidan fikr almashildi. Tomonlar hamkorlikni yo‘lga qo‘yish yuzasidan aniq takliflar ishlab chiqishga kelishib oldilar.

В рамках Форума аналитических центров «Европейский Союз – Центральная Азия» в УМЭД состоялись встречи с международными экспертами
18–19 марта 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялись встречи с международными экспертами, прибывшими в Узбекистан для участия в Форуме аналитических центров «Европейский Союз – Центральная Азия».
В частности, состоялась встреча с Мари Паре, старшим секретарем Центра анализа, прогнозирования и стратегии Министерства иностранных дел Франции, и представителем Посольства Франции Максимом Жеринже. В ходе переговоров были обсуждены государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Париж и его значение для интенсификации двусторонних отношений, текущее состояние и перспективы сотрудничества между Францией и государствами Центральной Азии, а также предстоящий в апреле этого года саммит «Европа – Центральная Азия».
Кроме того, с французской стороной обсуждались вопросы расширения сотрудничества между исследователями двух стран и проведения совместных научных исследований.
Первый проректор УМЭД по академическим делам Акрам Умаров провел встречу с представителями Фонда мира Марти Ахтисаари (CMI, Финляндия) – Антти Туруненом, Минной Кукконен-Карландер и Джананом Мосазаем. Основное внимание было уделено исследованиям в области климатических изменений и управления водными ресурсами в Центральной Азии, а также роли Афганистана в отношениях между Европейским Союзом и Центральной Азией.
С целью развития новых знаний и навыков в сфере управления водными ресурсами, финским специалистам было предложено организовать в УМЭД мастер-классы по водной дипломатии.
Также, в рамках развития сотрудничества между Узбекистаном и Италией в сфере высшего образования, Университет посетила делегация представителей итальянских вузов, среди которых Университет Ка Фоскари (Венеция), Университет Милано-Бикокка, Университет Туша и Университет Сент-Эндрюс. Делегацию возглавили Федерико Файлла, координатор встречи министров в формате «Италия – Центральная Азия 5+1», и Марко Фарчи, советник министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан.
В ходе встречи обсуждались вопросы развития академического сотрудничества между университетами, проведение летних школ для докторантов, совместные исследования, менторство для студентов по составлению научных статей, публикация в ведущих европейских журналах, а также совместное участие в грантовых проектах. Стороны договорились разработать конкретные предложения по дальнейшему сотрудничеству.