“Yevropa Ittifoqi-Markaziy Osiyo” tahlil markazlari forumi doirasida JIDUda xalqaro mutaxassislar bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi
2025-yil 18-19 mart kunlari “Yevropa Ittifoqi-Markaziy Osiyo” tahlil markazlari forumi doirasida O‘zbekistonga tashrif buyurgan mutaxassislar bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida uchrashuvlar tashkil etildi.
Xususan, Fransiya Tashqi ishlar vazirligi Tahlil, prognozlash va strategiya markazi katta kotibi Mari Pare va Fransiya elchixonasi vakili Maksim Gehringer bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muzokaralar davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Parijga amalga oshirgan davlat tashrifi va uning ikki tomonlama munosabatlarni jadallashtirishdagi ahamiyati, Fransiya va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi aloqalarning joriy holati va istiqbollari hamda joriy yil aprel oyida rejalashtirilayotgan “Yevropa-Markaziy Osiyo” sammiti yuzasidan fikr almashildi.
Shu bilan birga, fransuz tomoni bilan ikki davlat tadqiqotchilari o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar olib borish masalalari muhokama qilindi.
JIDU Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov Finlyandiyadagi Martti Ahtisaari tinchlik fondi (CMI) vakillari Antti Turunen, Minna Kukkonen-Karlander va Janan Mosazai bilan bo‘lgan suhbatda Markaziy Osiyoda iqlim o‘zgarishi va suv resurslarini boshqarish sohasidagi tadqiqotlar, Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo munosabatlarida Afg‘oniston masalasiga e’tibor qaratildi.
Ilmiy va amaliy sohalarda suv resurslarini boshqarish bo‘yicha yangi bilim va ko‘nikmalarni rivojlantirish maqsadida, Finlyandiyalik mutaxassislarga JIDUda suv diplomatiyasi bo‘yicha master-klasslar tashkil etish taklif etildi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Italiyaning oliy ta’lim sohasida hamkorligini rivojlantirish maqsadida, Universitetga ushbu davlat OTMlari vakillaridan iborat delegatsiya tashifrif buyurdi.
Ka Foskari, Milano-Bikokka, Tusha va Sent-Endryus universitetlari mutaxassislaridan tashkil topgan delegatsiyaga Italiya-Markaziy Osiyo “5+1” vazirlar darajasidagi uchrashuv koordinatori Federico Failla va O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining maslahatchisi Marko Farchi boshchilik qildi.
Uchrashuv davomida, Universitetlar o‘rtasida akademik hamkorlikni rivojlantirish, doktorantlar uchun yozgi maktablar, qo‘shma tadqiqotlar, talabalarga ilmiy maqolalar yozish bo‘yicha mentorlik qilish, Yevropaning nufuzli jurnallarida maqolalar nashr etish hamda grantlarga hamkorlikda arizalar topshirish kabi masalalar yuzasidan fikr almashildi. Tomonlar hamkorlikni yo‘lga qo‘yish yuzasidan aniq takliflar ishlab chiqishga kelishib oldilar.

On March 18–19, 2025, meetings were held at the University of World Economy and Diplomacy (UWED) with international experts who arrived in Uzbekistan to participate in the “European Union – Central Asia” Think Tank Forum.
In particular, a meeting was held with Marie Paret, Senior Secretary of the Center for Analysis, Forecasting, and Strategy of the Ministry of Foreign Affairs of France, and Maxime Gehringer, a representative of the French Embassy in Uzbekistan. During the discussions, the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, to Paris and its significance for the intensification of bilateral relations were addressed, as well as the current state and prospects for cooperation between France and Central Asian countries, and the upcoming "Europe – Central Asia" summit in April this year.
Additionally, discussions with the French side focused on expanding cooperation between researchers from both countries and conducting joint scientific studies.
The First Vice-Rector for Academic Affairs at UWED, Akram Umarov, held a meeting with representatives of the Martti Ahtisaari Peace Foundation (CMI, Finland) – Antti Turunen, Minna Kukkonen-Karlander, and Janan Mosazai. The discussions primarily focused on climate change research and water resource management in Central Asia, as well as Afghanistan’s role in EU-Central Asia relations.
To foster new knowledge and skills in water resource management, Finnish experts were invited to conduct masterclasses on water diplomacy at UWED.
Furthermore, as part of efforts to strengthen Uzbekistan-Italy cooperation in higher education, the university welcomed a delegation of representatives from leading Italian universities, including Ca’ Foscari University (Venice), the University of Milano-Bicocca, the University of Tuscia, and the University of St Andrews. The delegation was led by Federico Failla, coordinator of the “Italy – Central Asia 5+1” ministerial meeting, and Marco Farci, advisor to the Minister of Higher Education, Science, and Innovation of the Republic of Uzbekistan.
During the meeting, discussions covered academic cooperation between universities, the organization of summer schools for doctoral students, joint research initiatives, mentorship for students in academic writing, publishing in prestigious European journals, and collaborative grant applications. The parties agreed to develop concrete proposals for further cooperation.