JIDU va Berlin erkin universiteti qo‘shma dasturiga qabul boshlandi
“Germaniya-O‘zbekiston munosabatlari: Energiya va Barqarorlik” (GURES) – bu DAAD sertifikatli o‘quv dasturi bo‘lib, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) bilan Berlin erkin universiteti (FUB) o‘rtasida akademik almashuvni rivojlantirishga qaratilgan ijtimoiy fanlar sohasidagi dasturdir.
Dasturning davomiyligi bir akademik yilni tashkil etadi. GURES har yili kuzgi semestrda boshlanadi. Ta’lim tillari nemis va ingliz tillari bo‘lib, nemis tili asosiy til hisoblanadi. Barcha JIDU fakultetlarining ikkinchi va uchinchi kurs talabalari GURES dasturiga ariza yuborishga taklif etiladi. Dastur yakunida bitiruvchilar JIDU va Berlin erkin universitetining Sharqiy Yevropa Tadqiqotlari Instituti o‘rtasidagi yaqin hamkorlik asosida berilgan sertifikatga (jumladan kurslar va baholar jadvali ko‘rsatilgan holda,15 ECTS) ega bo‘ladilar.
Bir akademik yil davomida GURES quyidagi majburiy kurslarni o‘z ichiga oladi:
• Ikki seminar, blok holida o‘tiladi (2 seminar, har biri 8 kun)
• Bir muntazam seminar, har hafta bir marta o‘tiladi (1 seminar, bir semestr davomida)
• Ikki mashg‘ulot, har hafta bir marta o‘tiladi (har semestrda bittadan).
Dasturga qabul qilish uchun ariza beruvchilar quyidagi talablarga javob berishlari kerak:
• JIDUda o‘qish (bakalavr darajasi);
• Nemis va ingliz tillarida a’lo darajada bilish (85-100%);
• A’lo baholarga ega bo‘lish (85-100%);
• Yuqori motivatsiya darajasi.
Dars davomida rivojlanadigan boshqa kompetensiyalar Germaniyaning mintaqaviy tajribasini o‘rganish, nemis tilini puxta o‘zlashtirish, iqtisodiy va ijtimoiy fanlar metodlari va nazariyalarini mustahkamlash, madaniyatlararo kompetentsiyani rivojlantirishni o‘z ichiga oladi.
“Germaniya-O‘zbekistonga munosabatlar: Energiya va Barqarorlik” (GURES) dasturi Berlin erkin universitetining Sharqiy yevropa tadqiqotlari instituti va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
Dasturga rahbarlikni, Berlin va Toshkentdagi GURES jamoasining yordami bilan, Professor Teoxaris Grigoriadis olib boradi,
Qabul qilish qarorini JIDU va FUBning koordinatori va/yoki professorlari boshchiligidagi qo‘shma komissiya qabul qiladi, bu qaror yozma ariza va UWEDda o‘tkaziladigan onlayn intervyu asosida qabul qilinadi. Komissiya kamida uch kishidan iborat bo‘lishi kerak. Har bir akademik yilda qabul qilinadigan talabalar soni 30 kishidan oshmasligi kerak.
Kurs
2025/26 akademik yilida dastur quyidagi o‘quv rejasi bo‘yicha davom etadi:
Tip |
Tavsif |
O‘qituvchi |
Davomiyligi |
Baholash |
Seminar (A) |
Siyosiy ekologiya va globalizatsiya |
FUB |
1-semester, 4 kun, kuniga 240 daqiqa |
Taqdimot, imtihon |
Mashg‘ulot (A) |
Ekologik nazariyalar va ilmiy metodlar |
1-semester, haftada bir marta, 90 daqiqa |
Seminar (C) |
Yevropa energetik bozorlari va Markaziy Osiyo |
JIDU |
2-semester, haftada bir marta, 90 daqiqa |
Taqdimot |
Seminar (B) |
Energetik iqtisodiyot |
2-semester, 4 kun, kuniga 240 daqiqa |
Mashg‘ulot (B) |
Energetik iqtisodiyot va Energetik siyosat |
2-semester, haftada bir marta, 80 daqiqa |
Aloqa uchun
Ariza topshirish
“Germaniya-O‘zbekiston munosabatlari: Energiya va Barqarorlik” (GURES) akademik dasturiga ariza beruvchilar quyidagi talablarga javob berishlari kerak:
• Nemis va ingliz tillarini a’lo darajada bilish (85-100%);
• A’lo baholar (85-100%);
Qabul JIDU va FUBning koordinatori va/yoki professorlari boshchiligidagi qo‘shma komissiya orqali amalga oshiriladi, bu qaror arizalar va JIDUda o‘tkaziladigan intervyu asosida qabul qilinadi.

Открыт набор на совместную программу УМЭД и Свободного университета Берлина
«Германско-узбекские отношения: энергия и устойчивое развитие» (GURES) — это годовая программа сертификационного обучения DAAD, предназначенная для содействия академическому обмену между Университетом мировой экономики и дипломатии (УМЭД) и Свободным университетом Берлина (FUB) в области социальных наук.
Продолжительность программы — один академический год. GURES начинается каждый год в осеннем семестре. Языки обучения — немецкий и английский, при этом немецкий язык является основным. Студенты бакалавриата, предпочтительно на втором и третьем курсах всех факультетов УМЭД, приглашаются подать заявки на участие в программе GURES. По окончании программы выпускники получат сертификат (15 ECTS), выданный партнерами в рамках тесного сотрудничества между УМЭД и Институтом восточноевропейских исследований Свободного университета Берлина, включая таблицу курсов и оценок.
GURES включает следующие обязательные курсы в течение одного академического года:
• Два семинара, проводимых блоком (2 семинара по 8 дней каждый)
• Один регулярный семинар, проводимый раз в неделю в течение одного семестра (1 семинар на один семестр)
• Два учебных занятия, проводимых раз в неделю в течение семестра (по одному занятию на каждый семестр).
Для поступления на программу студенты должны соответствовать следующим критериям:
• Зачисление в УМЭД (уровень бакалавриата);
• Отличные знания немецкого и английского языков (85-100%);
• Отличные оценки (85-100%);
• Высокий уровень мотивации.
Программа также способствует развитию региональных знаний о Германии, укреплению навыков владения немецким языком, улучшению понимания экономических и социальных методов и теорий, а также развитию межкультурной компетенции.
«Германо-узбекские отношения: энергия и устойчивое развитие» (GURES) осуществляется совместно Институтом восточноевропейских исследований Свободного университета Берлина и Университетом мировой экономики и дипломатии.
Программой руководит Профессор Теохарис Григориадис, при поддержке команды GURES в Берлине и Ташкенте.
Решение о зачислении принимается совместной комиссией, возглавляемой координаторами и/или профессорами УМЭД и FUB, на основе письменной заявки и онлайн-собеседования, проводимого в УМЭД. Комиссия должна состоять минимум из трех человек. Число студентов, принимаемых на программу, не должно превышать 30 человек в год.
Курс
В академическом году 2025/2026 программа будет следовать следующему учебному плану:
Тип |
Описание |
Преподавание |
Продолжительность |
Оценка |
Семинар (A) |
Политическая экология и глобализация |
FUB |
1-й семестр, 4 дня, по 240 минут в день |
Презентация, экзамен |
Учебное занятие (A |
Экологические теории и научные методы |
1-й семестр, еженедельно, 90 минут |
Семинар (C) |
Европейские энергетические рынки и Центральная Азия |
УМЭД |
2-й семестр, еженедельно, 90 минут |
Презентация |
Семинар (B) |
Энергетическая экономика |
2-й семестр, 4 дня, по 240 минут в день |
Учебное занятие (B) |
Энергетическая экономика и энергетическая политика |
2-й семестр, еженедельно, 80 минут |
Контакт
Заявка на участие
Для участия в программе «Германско-узбекские отношения: энергия и устойчивое развитие» (GURES) студенты должны соответствовать следующим требованиям:
Решение о зачислении принимается совместной комиссией, возглавляемой координаторами и/или профессорами УМЭД и FUB, на основе письменной заявки и собеседования, проводимого в УМЭД.