JIDU va Berlin erkin universiteti qo‘shma dasturiga qabul boshlandi
“Germaniya-O‘zbekiston munosabatlari: Energiya va Barqarorlik” (GURES) – bu DAAD sertifikatli o‘quv dasturi bo‘lib, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) bilan Berlin erkin universiteti (FUB) o‘rtasida akademik almashuvni rivojlantirishga qaratilgan ijtimoiy fanlar sohasidagi dasturdir.
Dasturning davomiyligi bir akademik yilni tashkil etadi. GURES har yili kuzgi semestrda boshlanadi. Ta’lim tillari nemis va ingliz tillari bo‘lib, nemis tili asosiy til hisoblanadi. Barcha JIDU fakultetlarining ikkinchi va uchinchi kurs talabalari GURES dasturiga ariza yuborishga taklif etiladi. Dastur yakunida bitiruvchilar JIDU va Berlin erkin universitetining Sharqiy Yevropa Tadqiqotlari Instituti o‘rtasidagi yaqin hamkorlik asosida berilgan sertifikatga (jumladan kurslar va baholar jadvali ko‘rsatilgan holda,15 ECTS) ega bo‘ladilar.
Bir akademik yil davomida GURES quyidagi majburiy kurslarni o‘z ichiga oladi:
• Ikki seminar, blok holida o‘tiladi (2 seminar, har biri 8 kun)
• Bir muntazam seminar, har hafta bir marta o‘tiladi (1 seminar, bir semestr davomida)
• Ikki mashg‘ulot, har hafta bir marta o‘tiladi (har semestrda bittadan).
Dasturga qabul qilish uchun ariza beruvchilar quyidagi talablarga javob berishlari kerak:
• JIDUda o‘qish (bakalavr darajasi);
• Nemis va ingliz tillarida a’lo darajada bilish (85-100%);
• A’lo baholarga ega bo‘lish (85-100%);
• Yuqori motivatsiya darajasi.
Dars davomida rivojlanadigan boshqa kompetensiyalar Germaniyaning mintaqaviy tajribasini o‘rganish, nemis tilini puxta o‘zlashtirish, iqtisodiy va ijtimoiy fanlar metodlari va nazariyalarini mustahkamlash, madaniyatlararo kompetentsiyani rivojlantirishni o‘z ichiga oladi.
“Germaniya-O‘zbekistonga munosabatlar: Energiya va Barqarorlik” (GURES) dasturi Berlin erkin universitetining Sharqiy yevropa tadqiqotlari instituti va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
Dasturga rahbarlikni, Berlin va Toshkentdagi GURES jamoasining yordami bilan, Professor Teoxaris Grigoriadis olib boradi,
Qabul qilish qarorini JIDU va FUBning koordinatori va/yoki professorlari boshchiligidagi qo‘shma komissiya qabul qiladi, bu qaror yozma ariza va UWEDda o‘tkaziladigan onlayn intervyu asosida qabul qilinadi. Komissiya kamida uch kishidan iborat bo‘lishi kerak. Har bir akademik yilda qabul qilinadigan talabalar soni 30 kishidan oshmasligi kerak.
Kurs
2025/26 akademik yilida dastur quyidagi o‘quv rejasi bo‘yicha davom etadi:
Tip |
Tavsif |
O‘qituvchi |
Davomiyligi |
Baholash |
Seminar (A) |
Siyosiy ekologiya va globalizatsiya |
FUB |
1-semester, 4 kun, kuniga 240 daqiqa |
Taqdimot, imtihon |
Mashg‘ulot (A) |
Ekologik nazariyalar va ilmiy metodlar |
1-semester, haftada bir marta, 90 daqiqa |
Seminar (C) |
Yevropa energetik bozorlari va Markaziy Osiyo |
JIDU |
2-semester, haftada bir marta, 90 daqiqa |
Taqdimot |
Seminar (B) |
Energetik iqtisodiyot |
2-semester, 4 kun, kuniga 240 daqiqa |
Mashg‘ulot (B) |
Energetik iqtisodiyot va Energetik siyosat |
2-semester, haftada bir marta, 80 daqiqa |
Aloqa uchun
Ariza topshirish
“Germaniya-O‘zbekiston munosabatlari: Energiya va Barqarorlik” (GURES) akademik dasturiga ariza beruvchilar quyidagi talablarga javob berishlari kerak:
• Nemis va ingliz tillarini a’lo darajada bilish (85-100%);
• A’lo baholar (85-100%);
Qabul JIDU va FUBning koordinatori va/yoki professorlari boshchiligidagi qo‘shma komissiya orqali amalga oshiriladi, bu qaror arizalar va JIDUda o‘tkaziladigan intervyu asosida qabul qilinadi.

The enrollment is now open for the joint program between UWED and the Free University of Berlin
“German-Uzbek Relations: Energy & Sustainability” (GURES) is a one-year DAAD certificate study program designed to promote academic exchange between University of World Economy and Diplomacy (UWED) and Free University of Berlin (FUB) in a social science context.
The duration of the program is one academic year. GURES starts every year in the fall semester. The languages of instruction are German and English, with German being the key language. Undergraduate students, preferably in the second and third years of training at the undergraduate level of all UWED faculties, are invited to apply for GURES. Graduates receive a certificate (15 ECTS) issued by the Partners based on the close collaboration between UWED and the Institute for East European Studies at Free University of Berlin, including the table of courses and grades.
GURES offers the following obligatory courses referring to one academic year:
· Two seminars taught en bloc (2 seminars, each 8 days)
· One regular seminar taught once per week during one semester (1 seminar, for one semester)
· Two tutorials taught once per week during the semester (2 tutorials, 1 per semester).
For the admission to the program, applicants need to meet the following admission criteria of GURES:
· Enrolment at UWED (B.A. level);
· Excellent skills in German and English (85-100%);
· Excellent grades (85-100%);
· High level of motivation.
Other competencies that are developed during the course are the imparting of regional expertise in Germany as well as sound German language skills, strengthening economic and social science methods and theories, promoting intercultural competence.
“German-Uzbek Relations: Energy & Sustainability” (GURES) is carried out jointly by the Institute for East European Studies at Free University of Berlin and the University of World Economy and Diplomacy.
The program is led by Professor Theocharis Grigoriadis and supported by the GURES Team in Berlin and Tashkent.
A joint commission headed by the coordinators and/or professors of UWED and FUB decides on admission on the basis of a written application and an online selection interview conducted at the UWED. The Commission should not consist of less than three (3) persons. The number of admissions should not exceed 30 students per academic year.
Course
In the academic year 2025/26, the program follows the following curriculum:
Type |
Description |
Teaching |
Duration |
Assessment |
Seminar (A) |
Political Ecology & Globalization |
FUB |
1st Semester 4 days, 240 minutes per day |
Presentation Examination |
Tutorial (A) |
Tutorial on ecological theories and scientific methods |
1st Semester weekly 90 minutes per week |
Seminar (C) |
European Energy Markets & Central Asia |
UWED |
2nd Semester weekly 90 minutes per week |
Presentation
Seminar (B) |
Energy Economics |
2nd Semester 4 days, 240 minutes per day |
Tutorial (B) |
Tutorial on energy economics and policy. |
2nd Semester weekly 80 minutes per week |
Contact
Application
Applicants to the program “German-Uzbek Relations: Energy & Sustainability” (GURES) must meet the following requirements:
A joint commission headed by the coordinators and/or professors of UWED and FUB decides on admission on the basis of a written application and a selection interview conducted at the UWED.