JIDUda “Daraxt ek - yaxshilik qil” aksiyasi o‘tkazildi
O‘zbekistonda 2025-yil “Atrof-muhitni muhofaza qilish va “yashil” iqtisodiyot yili” deb e’lon qilindi. Yashil iqtisodiyot atrof-muhitni asrash hamda barqaror iqtisodiy taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan muhim yo‘nalish hisoblanadi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Sharq tillari kafedrasi tashabbusi bilan joriy yilning 19-mart sanasida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida “Daraxt ekib, ezgulik ulashing” nomli ekologik aksiya tashkil etildi. Ushbu tadbirda kafedra professor-o‘qituvchilari, JIDU talabalari hamda jamoatchilik vakillari faol ishtirok etdilar.
Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad atrof-muhit holatini yaxshilash va ekologik tozalikni saqlashga ko‘maklashishdan iborat bo‘ldi. Aksiya ishtirokchilari universitet hududiga daraxtlar ekib, ko‘kalamzorlashtirish va yanada sog‘lom ekologik muhitni yaratishga hissa qo‘shdilar.
Ushbu tashabbus ekologik muammolarga qarshi kurashda birgalikdagi sa’y-harakatlarning muhimligini ta’kidlaydi va talabalarda atrof-muhitga nisbatan mas’uliyatli munosabatni shakllantiradi.

В УМЭД прошла акция «Посади дерево – подари добро»
В Узбекистане 2025 год объявлен Годом охраны окружающей среды и «зеленой» экономики. Зеленая экономика является важным направлением, нацеленным на охрану окружающей среды и обеспечение сбалансированного экономического развития.
По инициативе кафедры восточных языков Университета мировой экономики и дипломатии 19 марта текущего года в рамках общенационального проекта «Яшил Макон» была проведена экологическая акция под названием «Посади дерево – подари добро». В данной акции приняли участие преподаватели кафедры, студенты УМЭД, а также представители общественности.
Основной целью мероприятия стало улучшение состояния окружающей среды и содействие сохранению экологической чистоты. Участники акции высадили деревья на территории университета, тем самым внося вклад в озеленение и создание более здоровой экологической обстановки.
Данная инициатива подчеркивает важность совместных усилий в борьбе с экологическими проблемами и формирует у студентов ответственное отношение к окружающей среде.