Joriy yilning 6-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT) Bosh kotibi Nurlan Yermekbaev bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Prezident Administratsiyasi vakillari, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi rahbariyati, mamlakatimizda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik vakolatxonalar va xalqaro tashkilotlar rahbarlari, ommaviy axborot vositalari vakillari, shuningdek, JIDU professor-o‘qituvchilari hamda talabalari ishtirok etdilar.
Tashrif Nurlan Yermekbaevning JIDU rahbariyati bilan rasmiy uchrashuvidan boshlandi.
Ushbu uchrashuvda universitetning SHHT loyihalari doirasidagi hamkorlik istiqbollari, shuningdek, xalqaro munosabatlar sohasida malakali kadrlar tayyorlash imkoniyatlarini kengaytirish masalalari muhokama etildi.
Tashrif doirasida “SHHT va O‘zbekiston mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash” mavzusida o‘tkazilgan davra suhbatida Shanxay hamkorlik tashkilotining faoliyati, uning zamonaviy jahon siyosatidagi o‘rni hamda tashkilotni kelgusida rivojlantirish istiqbollari atroflicha muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev tadbirni ochib, SHHT mamlakatlariga dunyo aholisining 40 foizdan ortig‘i va global yalpi ichki mahsulotning chorak qismidan ko‘prog‘i to‘g‘ri kelishini qayd etdi. Shu nuqtai nazardan, u “SHHT oilasi” birligi mustahkamlanishi natijasida paydo bo‘layotgan imkoniyatlardan to‘liq foydalanish va birgalikda rivojlanish tamoyilini izchil ravishda hayotga tatbiq etish mumkinligini ta’kidladi.
Davra suhbati ishtirokchilari SHHT doirasidagi iqtisodiy hamkorlik, mintaqaviy xavfsizlik, madaniy-gumanitar hamkorlikning dolzarb masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Qiziqarli muloqot yakunida JIDU talabalari va o‘qituvchilari SHHT Bosh kotibiga o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berdilar. Savollarga javob berar ekan, Nurlan Ermekbayev yosh mutaxassislarning xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qanday hissa qo‘shishlari mumkinligi haqida qimmatli ma’lumotlar taqdim etdi. Xususan, u JIDUning ushbu sohadagi yetakchi oliy o‘quv yurtlaridan biri sifatida SHHT va boshqa xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni mustahkamlashga hissa qo‘shadigan kelajak diplomatlar va ekspertlarni tarbiyalashda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
Ushbu tadbir SHHT vakillari, diplomatlar va akademik hamjamiyat o‘rtasida tajriba va fikr almashish maydoniga aylandi, bu esa tashkilotga a’zo mamlakatlar o‘rtasida muloqot va o‘zaro tushunishni rivojlantirishga xizmat qiladi.
SHHT Bosh kotibining JIDUga tashrifi yakunlari bo‘yicha akademik muhit va SHHT o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga yordam beradigan ma’ruzalar, seminarlar va talabalar uchun amaliyot kabi qo‘shma tadbirlarni o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

УМЭД посетил Генеральный секретарь Шанхайской организации сотрудничества
6 марта текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с Генеральным секретарем Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) Нурланом Эрмекбаевым.
В мероприятии приняли участие представители Администрации Президента, руководство Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, главы дипломатических миссий и международных организаций, аккредитованных в стране, представители СМИ, профессорско-преподавательский состав и студенты УМЭД.
Визит начался с официальной встречи Нурлана Эрмекбаева с руководством УМЭД.
В ходе этой встречи обсуждались перспективы сотрудничества университета в рамках проектов ШОС, а также расширение возможностей по подготовки квалифицированных кадров в области международных отношений.
В рамках визита был организован круглый стол на тему: «ШОС и Узбекистан: укрепление регионального сотрудничества», на котором обсуждалась деятельность Шанхайской организации сотрудничества, ее роль в современной мировой политике, а также перспективы дальнейшего развития организации.
Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор УМЭД Содик Сафоев, открывая мероприятие, отметил, что на долю стран ШОС приходится более 40 процентов мирового населения и свыше четверти глобального ВВП. В этом контексте он подчеркнул, что усиление сплоченности «семьи ШОС», позволит максимально использовать открывающиеся возможности, последовательно воплощая в жизнь принцип совместного развития.
Участники круглого стола рассмотрели актуальные вопросы экономического сотрудничества, региональной безопасности, культурного и гуманитарного взаимодействия в рамках ШОС.
По итогам заинтересованного диалога, студенты и преподаватели УМЭД задали интересующие их вопросы Генеральному секретарю ШОС. Отвечая на них, Нурлан Эрмекбаев предоставив ценную информацию о том, как молодые специалисты могут внести свой вклад в развитие международного сотрудничества. В частности, он отметил, что УМЭД, как один из ведущих вузов в этой области, играет ключевую роль в формировании будущих дипломатов и экспертов, которые будут способствовать укреплению сотрудничества в рамках ШОС и других международных организаций.
Это событие стало площадкой для обмена опытом и идеями между представителями ШОС, дипломатами и академическим сообществом, что способствует развитию диалога и взаимопонимания между странами-участницами организации.
По итогам визита Генерального секретаря ШОС в УМЭД достигнута договоренность о проведения совместных мероприятий, таких как лекции, семинары и стажировки для студентов, что поможет укрепить связи между академической средой и ШОС.