JIDU jamoasi John H. Jackson Moot Court Competition musobaqasining G‘arbiy va Janubiy Osiyo mintaqaviy bosqichida kuchli beshlikka kirdi
Joriy yilning 7-10 mart kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xalqaro huquq fakulteti talabalari Sarvinoz Abdunazarova, Bohodir Dadaev, Eldor Elmurodov va Kamola Usmonova tarkibidagi jamoasi Jahon savdo tashkiloti (JST) huquqiga bag‘ishlangan John H. Jackson Moot Court Competition xalqaro musobaqasining G‘arbiy va Janubiy Osiyo mintaqaviy bosqichida ishtirok etdi.
Jamoaning murabbiylari “JST huquqi” kafedrasi o‘qituvchilari Umid Yakubxo‘jayev va Diyora Shukurova bo‘ldi. Hindistonda bo‘lib o‘tgan musobaqada Hindiston hamda Shri-Lankaning yetakchi universitetlaridan 26 jamoa qatnashdi.
Keskin raqobat sharoitida JIDU jamoasi JST huquqi bo‘yicha chuqur bilimini, tahliliy qobiliyatlarini hamda notiqlik mahoratini namoyish etib, turnirning eng kuchli besh jamoasi qatoridan joy oldi. Bu natija universitet talabalari tayyorgarligining yuqori darajada ekanini va ularning xalqaro maydonda samarali chiqish qila olish qobiliyatini yana bir bor tasdiqladi.
Ma’lumot uchun. John H. Jackson Moot Court Competition — bu JST nizolarni hal qilish tizimi doirasida savdo nizolarini modellashtirishga bag‘ishlangan, huquqshunoslik yo‘nalishidagi talabalarning har yili o‘tkaziladigan nufuzli musobaqasidir. Musobaqa Jahon savdo tashkiloti (JST) bilan hamkorlikda tashkil etilib, xalqaro savdo huquqiga bag‘ishlangan. Tanlovning asosiy maqsadi ishtirokchilarning JST xalqaro savdo huquqi va nizolarni hal qilish jarayoni bo‘yicha bilimlarini chuqurlashtirish, shuningdek, ko‘p tomonlama savdo muzokaralarida qatnashish ko‘nikmalarini rivojlantirishdan iborat.

Команда УМЭД вошла в топ-5 сильнейших команд регионального раунда Западной и Южной Азии John H. Jackson Moot Court Competition
С 7 по 10 марта текущего года команда Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД), в составе Сарвиноз Абдуназаровой, Боходира Дадаева, Элдора Элмуродова и Камолы Усмоновой, приняла участие в региональном раунде Западной и Южной Азии престижного международного конкурса John H. Jackson Moot Court Competition по праву Всемирной торговой организации (ВТО).
Наставниками команды были преподаватели кафедры «Права ВТО» Умид Якубходжаев и Диёра Шукурова. Соревнование прошло в Индии и собрало 26 команд из ведущих университетов Индии и Шри-Ланки.
В условиях высокой конкуренции команда УМЭД продемонстрировала глубокие знания права ВТО, аналитические способности и ораторское мастерство, что позволило ей войти в пятерку сильнейших команд турнира. Этот результат подчеркивает высокий уровень подготовки студентов университета и их способность эффективно выступать на международной арене.
Для информации. John H. Jackson Moot Court Competition — это ежегодное престижное соревнование среди студентов-юристов, посвященное моделированию споров в рамках системы урегулирования споров ВТО. Конкурс проводится в сотрудничестве со Всемирной торговой организацией (ВТО) и посвящен международному торговому праву. Целью конкурса является развитие у участников знаний международного торгового права и процедуры урегулирования споров ВТО, а также общей способности участвовать в многосторонних торговых переговорах.