JIDU jamoasi John H. Jackson Moot Court Competition musobaqasining G‘arbiy va Janubiy Osiyo mintaqaviy bosqichida kuchli beshlikka kirdi
Joriy yilning 7-10 mart kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xalqaro huquq fakulteti talabalari Sarvinoz Abdunazarova, Bohodir Dadaev, Eldor Elmurodov va Kamola Usmonova tarkibidagi jamoasi Jahon savdo tashkiloti (JST) huquqiga bag‘ishlangan John H. Jackson Moot Court Competition xalqaro musobaqasining G‘arbiy va Janubiy Osiyo mintaqaviy bosqichida ishtirok etdi.
Jamoaning murabbiylari “JST huquqi” kafedrasi o‘qituvchilari Umid Yakubxo‘jayev va Diyora Shukurova bo‘ldi. Hindistonda bo‘lib o‘tgan musobaqada Hindiston hamda Shri-Lankaning yetakchi universitetlaridan 26 jamoa qatnashdi.
Keskin raqobat sharoitida JIDU jamoasi JST huquqi bo‘yicha chuqur bilimini, tahliliy qobiliyatlarini hamda notiqlik mahoratini namoyish etib, turnirning eng kuchli besh jamoasi qatoridan joy oldi. Bu natija universitet talabalari tayyorgarligining yuqori darajada ekanini va ularning xalqaro maydonda samarali chiqish qila olish qobiliyatini yana bir bor tasdiqladi.
Ma’lumot uchun. John H. Jackson Moot Court Competition — bu JST nizolarni hal qilish tizimi doirasida savdo nizolarini modellashtirishga bag‘ishlangan, huquqshunoslik yo‘nalishidagi talabalarning har yili o‘tkaziladigan nufuzli musobaqasidir. Musobaqa Jahon savdo tashkiloti (JST) bilan hamkorlikda tashkil etilib, xalqaro savdo huquqiga bag‘ishlangan. Tanlovning asosiy maqsadi ishtirokchilarning JST xalqaro savdo huquqi va nizolarni hal qilish jarayoni bo‘yicha bilimlarini chuqurlashtirish, shuningdek, ko‘p tomonlama savdo muzokaralarida qatnashish ko‘nikmalarini rivojlantirishdan iborat.

UWED Team Ranked Among the Top 5 Strongest Teams in the Western and South Asian Regional Round of the John H. Jackson Moot Court Competition
From March 7 to 10, 2025, the team from the University of World Economy and Diplomacy (UWED), consisting of students of the Faculty of International Law Sarvinoz Abdunazarova, Bohodir Dadaev, Eldor Elmuradov, and Kamola Usmonova, participated in the Western and South Asian Regional Round of the prestigious John H. Jackson Moot Court Competition on World Trade Organization (WTO) law.
The team was coached by faculty members from the "WTO Law" department, Umid Yakubkhodjaev and Diyora Shukurova. The competition was held in India and brought together 26 teams from leading universities in India and Sri Lanka.
In a highly competitive environment, the UWED team demonstrated deep knowledge of WTO law, strong analytical skills, and exceptional public speaking abilities, securing a place among the top five teams in the tournament. This achievement highlights the high level of preparation of UWED students and their ability to perform effectively on the international stage.
For information. The John H. Jackson Moot Court Competition is an annual prestigious competition for law students, simulating dispute resolution within the WTO system. Organized in collaboration with the World Trade Organization (WTO), the competition focuses on international trade law. Its goal is to enhance participants' understanding of WTO law, dispute settlement procedures, and their overall ability to engage in multilateral trade negotiations.