Ruminiyaning O‘zbekistondagi elchisi JIDUda ma’ruza qildi
26-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Ruminiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Daniel Cristian Ciobanu tashrif buyurdi.
Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev elchi bilan O‘zbekiston va Ruminiya o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildi. Ta’lim sohasidagi hamkorlikka, xususan, JIDUning Ruminiyaning yetakchi universitetlari bilan sheriklik aloqalarini o‘rnatishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida Elchi JIDU talabalari uchun “Madaniy va jamoat diplomatiyasi - diplomatik munosabatlarning ajralmas qismi” mavzusida ma’ruza o‘tkazdi. Avvalo, u Ruminiya-O‘zbekiston aloqalari barcha sohalarda, jumladan madaniyat sohasida ham, juda tez va jadal rivojlanib borayotganini ta’kidlab o‘tdi.
Diplomat modernizmning asoschisi va 20-asrning eng nufuzli haykaltaroshlaridan biri bo‘lgan buyuk rumin haykaltaroshi Konstantin Brinkushi (1876-yil 19-fevral - 1957-yil 16-mart) ijodiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Uning buyuk xizmatlari sharafiga 2015-yilda Ruminiya parlamenti 19-fevralni mamlakatda bayram - "Brinkushi kuni" deb e’lon qildi. Daniel Kristian Chobanu talabalarga haykaltaroshning "Cheksiz ustun," "Sukunat stoli," "Bo‘sa darvozasi" va "Fazodagi qush" kabi mashhur asarlari haqida so‘zlab berdi.
Elchi o‘z ma’ruzasi davomida xalq diplomatiyasi sohasida innovatsion yondashuvning muhimligini ta’kidladi. Shu munosabat bilan u 2021-yilda O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 30 yilligi munosabati bilan Katta Chimyon cho‘qqisiga (3309 metr) ko‘tarilgani haqida so‘zlab berdi va tabriklar bilan qisqa videorolik tayyorladi. 2022-yilda esa Qashqadaryo viloyatida Hazrat Sulton cho‘qqisiga (4083 metr) ko‘tarildi va O‘zbekiston Mustaqillik kuni bilan tabriklab, o‘zbek tilida videorolik ham yozib oldi.
Ruminiya diplomatik missiyasi rahbarining ma’ruzasi tinglovchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Shu kuni universitet professor-o‘qituvchilari va talabalari JIDUda ochilgan "Buyuk rumin haykaltaroshi Konstantin Brinkushi ijodi" fotoko‘rgazmasiga tashrif buyurish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

С лекцией в УМЭД выступил Посол Румынии в Узбекистане
26 февраля Университет мировой экономики и дипломатии посетил Чрезвычайный и Полномочный Посол Румынии в Узбекистане Даниэль Кристиан Чобану.
Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содык Сафоев обсудил с Послом вопросы дальнейшего развития дружественных отношений Узбекистана и Румынии. Особое внимание было уделено сотрудничеству в сфере образования, в частности налаживанию партнерства УМЭД с ведущими университетами Румынии.
По завершению встречи Посол выступил перед студентами УМЭД с лекцией на тему: «Культурная и общественная дипломатия как неотъемлемый элемент дипломатических отношений». Прежде всего он дал высокую оценку динамичному развитию румынско-узбекских отношений во всех областях, включая сферу культуры.
Дипломат отдельно остановился на творчестве великого румынского скульптора Константина Брынкуши (19 февраля 1876 г. - 16 марта 1957 г.), ставшего пионером модернизма и одним из самых влиятельных скульпторов 20-го века, которого называют «патриархом современной скульптуры».
В честь его выдающихся заслуг в 2015 году румынский парламент объявил 19 февраля в стране праздником - «Днем Брынкуши». Даниэль Кристиан Чобану рассказал студентам о таких известных произведениях скульптора, как «Бесконечная колонна», «Стол молчания», «Врата поцелуя» и «Птица в пространстве».
В ходе своей лекции Посол подчеркнул важность новаторского подхода в сфере общественной дипломатии. В этой связи он рассказал о том, что в 2021 году по случаю 30-летия независимости Республики Узбекистан совершил восхождение на вершину Большого Чимгана (3309 метров) и записал короткий видеоролик с поздравлениями. А в 2022 году поднялся на вершину Хазрат Султан (4083 метров) в Кашкадарьинской области и также записал видеоролик на узбекском языке с поздравлениями с Днем независимости Узбекистана.
Лекция главы дипмиссии Румынии вызвала большой интерес аудитории.
В этот же день профессорско-преподавательский состав и студенты университета получили возможность посетить фотовыставку «Творчество великого румынского скульптора Константина Брынкуши», открытую в УМЭД.