Ruminiyaning O‘zbekistondagi elchisi JIDUda ma’ruza qildi
26-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Ruminiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Daniel Cristian Ciobanu tashrif buyurdi.
Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev elchi bilan O‘zbekiston va Ruminiya o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildi. Ta’lim sohasidagi hamkorlikka, xususan, JIDUning Ruminiyaning yetakchi universitetlari bilan sheriklik aloqalarini o‘rnatishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida Elchi JIDU talabalari uchun “Madaniy va jamoat diplomatiyasi - diplomatik munosabatlarning ajralmas qismi” mavzusida ma’ruza o‘tkazdi. Avvalo, u Ruminiya-O‘zbekiston aloqalari barcha sohalarda, jumladan madaniyat sohasida ham, juda tez va jadal rivojlanib borayotganini ta’kidlab o‘tdi.
Diplomat modernizmning asoschisi va 20-asrning eng nufuzli haykaltaroshlaridan biri bo‘lgan buyuk rumin haykaltaroshi Konstantin Brinkushi (1876-yil 19-fevral - 1957-yil 16-mart) ijodiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Uning buyuk xizmatlari sharafiga 2015-yilda Ruminiya parlamenti 19-fevralni mamlakatda bayram - "Brinkushi kuni" deb e’lon qildi. Daniel Kristian Chobanu talabalarga haykaltaroshning "Cheksiz ustun," "Sukunat stoli," "Bo‘sa darvozasi" va "Fazodagi qush" kabi mashhur asarlari haqida so‘zlab berdi.
Elchi o‘z ma’ruzasi davomida xalq diplomatiyasi sohasida innovatsion yondashuvning muhimligini ta’kidladi. Shu munosabat bilan u 2021-yilda O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 30 yilligi munosabati bilan Katta Chimyon cho‘qqisiga (3309 metr) ko‘tarilgani haqida so‘zlab berdi va tabriklar bilan qisqa videorolik tayyorladi. 2022-yilda esa Qashqadaryo viloyatida Hazrat Sulton cho‘qqisiga (4083 metr) ko‘tarildi va O‘zbekiston Mustaqillik kuni bilan tabriklab, o‘zbek tilida videorolik ham yozib oldi.
Ruminiya diplomatik missiyasi rahbarining ma’ruzasi tinglovchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Shu kuni universitet professor-o‘qituvchilari va talabalari JIDUda ochilgan "Buyuk rumin haykaltaroshi Konstantin Brinkushi ijodi" fotoko‘rgazmasiga tashrif buyurish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

The Ambassador of Romania to Uzbekistan delivered a lecture at the UWED
On February 26, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Romania to Uzbekistan Daniel Cristian Ciobanu visited the University of World Economy and Diplomacy.
First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of the UWED Sodyq Safoev discussed with the Ambassador issues of further development of friendly relations between Uzbekistan and Romania. Particular attention was paid to cooperation in the field of education, in particular, the establishment of UWED partnerships with leading universities in Romania.
At the end of the meeting, the Ambassador delivered a lecture to the UWED students on the topic: "Cultural and public diplomacy as an integral element of diplomatic relations". First of all, he praised the dynamic development of Romanian-Uzbek relations in all areas, including the cultural sphere.
The diplomat dwelt separately on the work of the great Romanian sculptor Constantin Brancusi (February 19, 1876 - March 16, 1957), who became a pioneer of modernism and one of the most influential sculptors of the 20th century, who is called the "patriarch of modern sculpture".
In honor of his outstanding services, in 2015, the Romanian parliament declared February 19 a holiday in the country - "Brancusi Day". Daniel Ciobanu told the students about such famous works of the sculptor as "Endless Column", "Table of Silence", "Gate of the Kiss" and "Bird in Space".
During his lecture, the Ambassador stressed the importance of an innovative approach in the field of public diplomacy. In this regard, he said that in 2021, on the occasion of the 30th anniversary of the independence of the Republic of Uzbekistan, he climbed to the top of Big Chimgan (3309 meters) and recorded a short video with congratulations. And in 2022, he climbed to the top of Hazrat Sultan (4083 meters) in the Kashkadarya region and also recorded a video in Uzbek with congratulations on the Independence Day of Uzbekistan.
The lecture of the head of the Romanian diplomatic mission aroused great interest among the audience.
On the same day, the teaching staff and students of the university had the opportunity to visit the photo exhibition "The Work of the Great Romanian Sculptor Constantin Brancusi", opened at the UWED.