BMT Bosh qarorgohi Yoshlar ofisi vakillari va JIDU talabalari o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi
2025-yilning 26-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) Bosh qarorgohi Yoshlar ofisi Yoshlar siyosatini muvofiqlashtirish bo‘yicha departamenti boshlig‘i Sudha Balakrishnan va ushbu departament dastur boshqaruvi bo‘yicha xodimi Bianka Lui Gertsog tashrif buyurdi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasining BMTdagi doimiy vakolatxonasi ko‘magida tashkil etildi.
Uchrashuvda Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektor O. Yusupdjanov, Xalqaro akademik hamkorlik ofisi boshlig‘i G. Mirxalilova, JIDU yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkilot yetakchisi A. Raximov va O‘zbekiston yoshlar ittifoqi vakillari ishtirok etdilar.
Tashrif davomida BMT vakillariga universitet faoliyati, JIDU yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkilotining asosiy yo‘nalishlari yuzasidan ma’lumot berildi.
Uchrashuvda so‘nggi yillarda O‘zbekistonda yoshlar siyosati sohasida amalga oshirilgan ishlarga, yoshlarning davlat siyosati va kun tartibidagi o‘rniga, shuningdek, BMT Yoshlar ofisi va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holatiga oid fikrlar almashildi.
Sudha Balakrishnan Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2025-yil 14-fevraldagi yoshlar bilan muloqoti va unda muhokama qilingan masalalarning dolzarbligini yuqori baholab, O‘zbekistonning yoshlarga yaratgan imkoniyatlarini alohida ta’kidladi. Uning fikricha, O‘zbekistonda yoshlar iqlim o‘zgarishi va Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishda muhim rol o‘ynamoqda. Buni yoshlar tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar va tadbirkorlik sohasidagi yutuqlar orqali ko‘rish mumkin.
Shuningdek, Sudha Balakrishnan “BMT va O‘zbekiston o‘rtasida yoshlar siyosati sohasida hamkorlik istiqbollari” mavzusida JIDU talabalari bilan davra suhbatini o‘tkazdi.
Tadbirda talabalar va mehmonlar BMT tuzilmalarining O‘zbekistondagi faoliyati, BMT Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun amalga oshirilishi zarur bo‘lgan qadamlar, yosh yetakchilarga kerak bo‘lgan bilim va ko‘nikmalar yuzasidan fikr almashdilar.
Tadbir yakunida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh qarorgohi Yoshlar ofisi bilan hamkorlikni kengaytirish va bunday uchrashuvlarni doimiy tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Состоялась встреча между представителями Молодежного офиса Главного штаба ООН и студентами УМЭД
26 февраля 2025 года Университет мировой экономики и дипломатии посетили представители Молодежного офиса ООН: Судха Балакришнан, руководитель департамента по координации молодежной политики ООН, и Бьянка Луи Герцог, менеджер программы данного департамента. Визит был организован при поддержке Постоянного представительства Республики Узбекистан при ООН.
Встреча была проведена при участии О. Юсупджанова, Первого проректора по работе с молодежью и духовно-просветительской работе, Г. Мирхалиловой, руководителя офиса международного академического сотрудничества, А. Рахимова, лидера молодежной организации Университета и представителей Союза молодежи Узбекистана.
В ходе визита представители ООН были ознакомлены подробно о деятельности УМЭД, а также о ключевых направлениях работы молодежной организации университета. Обсуждались важные темы, касающиеся реализации молодежной политики в Узбекистане, роли молодежи в государственной политике и в формировании повестки дня, а также текущего состояния сотрудничества между Молодежным офисом ООН и Узбекистаном.
Судха Балакришнан высоко оценила актуальность обсуждаемых вопросов на встрече между Президентом Шавкатом Мирзиёевым и молодежью 14 февраля 2025 года, подчеркнув возможности, созданные для молодежи в Узбекистане. Она отметила, что молодежь страны играет ключевую роль в решении проблем изменения климата и достижении Целей устойчивого развития (ЦУР). Это подтверждается инициативами и достижениями в предпринимательской сфере, возглавляемыми молодежью.
Кроме того, Судха Балакришнан провела круглый стол со студентами Университета, посвященный теме «Перспективы сотрудничества в области молодежной политики между ООН и Узбекистаном». В ходе мероприятия студенты и гости обсудили деятельность различных структур ООН в Узбекистане, шаги, необходимые для достижения Целей устойчивого развития, а также знания и навыки, которые необходимы будущим молодым лидерам.
По итогам встречи было достигнуто соглашение о расширении сотрудничества с Молодежным офисом ООН и регулярном проведении подобных встреч в будущем.