BMT Bosh qarorgohi Yoshlar ofisi vakillari va JIDU talabalari o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi
2025-yilning 26-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) Bosh qarorgohi Yoshlar ofisi Yoshlar siyosatini muvofiqlashtirish bo‘yicha departamenti boshlig‘i Sudha Balakrishnan va ushbu departament dastur boshqaruvi bo‘yicha xodimi Bianka Lui Gertsog tashrif buyurdi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasining BMTdagi doimiy vakolatxonasi ko‘magida tashkil etildi.
Uchrashuvda Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektor O. Yusupdjanov, Xalqaro akademik hamkorlik ofisi boshlig‘i G. Mirxalilova, JIDU yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkilot yetakchisi A. Raximov va O‘zbekiston yoshlar ittifoqi vakillari ishtirok etdilar.
Tashrif davomida BMT vakillariga universitet faoliyati, JIDU yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkilotining asosiy yo‘nalishlari yuzasidan ma’lumot berildi.
Uchrashuvda so‘nggi yillarda O‘zbekistonda yoshlar siyosati sohasida amalga oshirilgan ishlarga, yoshlarning davlat siyosati va kun tartibidagi o‘rniga, shuningdek, BMT Yoshlar ofisi va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holatiga oid fikrlar almashildi.
Sudha Balakrishnan Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2025-yil 14-fevraldagi yoshlar bilan muloqoti va unda muhokama qilingan masalalarning dolzarbligini yuqori baholab, O‘zbekistonning yoshlarga yaratgan imkoniyatlarini alohida ta’kidladi. Uning fikricha, O‘zbekistonda yoshlar iqlim o‘zgarishi va Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishda muhim rol o‘ynamoqda. Buni yoshlar tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar va tadbirkorlik sohasidagi yutuqlar orqali ko‘rish mumkin.
Shuningdek, Sudha Balakrishnan “BMT va O‘zbekiston o‘rtasida yoshlar siyosati sohasida hamkorlik istiqbollari” mavzusida JIDU talabalari bilan davra suhbatini o‘tkazdi.
Tadbirda talabalar va mehmonlar BMT tuzilmalarining O‘zbekistondagi faoliyati, BMT Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun amalga oshirilishi zarur bo‘lgan qadamlar, yosh yetakchilarga kerak bo‘lgan bilim va ko‘nikmalar yuzasidan fikr almashdilar.
Tadbir yakunida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh qarorgohi Yoshlar ofisi bilan hamkorlikni kengaytirish va bunday uchrashuvlarni doimiy tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

A meeting was organized between representatives of the United Nations Youth Office and students of the UWED
On February 26, 2025, the United Nations Youth Office, represented by Sudha Balakrishnan, Chief of UN System Coordination and Accountability section at the UN Youth Office, and Bianka Lui Herzog, Programme Management Officer, visited the University of World Economy and Diplomacy (UWED). The visit was arranged with the support of the Permanent Mission of the Republic of Uzbekistan to the United Nations.
The meeting was attended by O. Yusupdjanov, First Vice-Rector for Youth issues and Spiritual-Educational Affairs, G. MirKhalilova, Head of the International Academic Cooperation Office, A. Rakhimov, Leader of the UWED Youth Union, and representatives of the Uzbekistan Youth Union.
During the visit, the UN representatives were briefed on the activities of the University of World Economy and Diplomacy and the main directions of the UWED Youth Union’s work. The discussion focused on recent developments in Uzbekistan’s youth policy, the role of youth in the state’s policies and agendas, and the current state of cooperation between the UN Youth Office and Uzbekistan.
Sudha Balakrishnan highly appreciated the relevance of the issues discussed during the February 14, 2025, meeting between President Shavkat Mirziyoyev and youth, emphasizing the opportunities created for young people in Uzbekistan. She noted that youth in Uzbekistan play a key role in addressing climate change and achieving the Sustainable Development Goals (SDGs). This is evident through initiatives and achievements in entrepreneurship led by young people.
Additionally, Sudha Balakrishnan held a roundtable discussion with UWED students on the topic “Prospects for Cooperation in Youth Policy between the UN and Uzbekistan”. During the event, students and guests exchanged views on the activities of UN structures in Uzbekistan, the steps necessary to achieve the UN’s SDGs, and the knowledge and skills young leaders need.
At the conclusion of the event, an agreement was reached to expand cooperation with the United Nations Youth Office and UWED to regularly organize such meetings.