JIDUda “UWED WEEK” haftaligining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 18-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yoshlarning ijodiy salohiyatini, intellektual rivojini va ijtimoiy faolligini qo‘llab-quvvatlash maqsadida “UWED WEEK” haftaligining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda universitet rahbariyati, jumladan, Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor O. Yusupdjanov, rektor maslahatchisi A. Turdimatov, fakultet dekan muovinlari, fakultet tyutorlari, JIDU Yoshlar Ittifoqi raisi hamda talabalar ishtirok etdilar.
Ushbu haftalikning o‘ziga xos jihati shundaki, bu yilgi "UWED WEEK" doirasida birinchi marotaba Chirchiq oliy tank qo‘mondon-muhandislik bilim yurti bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yildi. Mazkur hamkorlik doirasida tashkil etilgan Harbiy-Vatanparvarlik klubi yoshlarning harbiy sohaga bo‘lgan qiziqishini oshirish va ularni Vatanga sadoqat ruhida tarbiyalashda muhim qadam bo‘ldi.
Tadbirni ochib berish uchun so‘zga chiqqan Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor O. Yusupdjanov haftalikning ahamiyatini, talabalarning faolligi va ijodkorligini yuksaltirishdagi o‘rniga alohida to‘xtalib o‘tdi. U ushbu haftalikni “Talabalar bahor festivali” doirasida tashkil etilayotganligini ta’kidlab, yoshlarga omad va yangi zafarlar tiladi.
Shundan so‘ng, O. Yusupdjanov universitetda faoliyat yuritayotgan 10 dan ortiq talabalar klubi rahbarlariga ramziy bayroq topshirdi. Jumladan, quyidagi klublar "UWED WEEK" doirasida faol ishtirok etishi ta’kidlandi:
• “Zakovat” klubi
• “Vatanparvarlik” klubi
• “Quiztopia” klubi
• “Shaxmat” klubi
• “Intellectual Game” klubi
• “Artbranch” klubi
• “Diplomatic Synergy” klubi
• “Book club” klubi
• “Pazanda qizlar” klubi
Tadbirda mehmon sifatida Xitoy Xalq Respublikasidan tashrif buyurgan professor Wang Weihong so‘zga chiqdi. U o‘z nutqida O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi strategik hamkorlik, yoshlarga yaratilgan imkoniyatlar va har ikki davlatda olib borilayotgan yoshlar siyosati haqida fikr bildirdi.
Shuningdek, tadbir davomida JIDU huzurida tashkil etilgan Inkubatsiya markazi rahbari ham o‘z taqdimoti bilan ishtirok etib, talabalar uchun yaratilgan yangi imkoniyatlar, innovatsion loyihalar va startap tashabbuslar haqida ma’lumot berdi.
Mazkur ochilish marosimi bilan “UWED WEEK” haftaligiga rasmiy start berildi. Bunday tadbirlar talabalarning ijodiy salohiyatini va faolligini yuksaltirishda, ular orasida do‘stlik va hamkorlik muhitini mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

В УМЭД состоялась церемония открытия недели “UWED WEEK”
18 апреля 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась церемония открытия недели «UWED WEEK», направленной на поддержку творческого потенциала, интеллектуального развития и социальной активности молодежи.
В мероприятии приняли участие руководство университета, в частности, первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе О. Юсупджанов, советник ректора А. Турдиматов, а также заместители деканов факультетов, тьюторы, председатель Союза молодежи и студенты УМЭД.
Особенностью этого мероприятия является то, что в рамках «UWED WEEK» текущего года впервые было налажено сотрудничество с Чирчикским высшим танковым командно-инженерным училищем. Военно-патриотический клуб, созданный в рамках данного сотрудничества, стал важным шагом в повышении интереса молодежи к военной сфере и воспитании её в духе преданности Родине.
Открывая мероприятие, первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе О. Юсупджанов особо подчеркнул значимость недели и ее роль в повышении активности и творческого потенциала студентов. Он отметил, что данная неделя организуется в рамках «Студенческого весеннего фестиваля» и пожелал молодежи удачи и новых достижений.
После этого О. Юсупджанов вручил символические флаги руководителям более 10 студенческих клубов, действующих в университете. В частности, было отмечено активное участие следующих клубов в рамках «UWED WEEK»:
• Клуб «Заковат»
• Клуб «Патриотизм»
• Клуб «Квизтопия»
Шахматный клуб
Клуб «Intellectual Game»
Клуб «Артбранч»
Клуб «Diplomatic Synergy»
Book club
• Клуб «Девушки-кулинары»
В качестве почетного гостя на мероприятии выступила профессор Ван Вэйхун из Китайской Народной Республики. В своем выступлении она поделилась мнением о стратегическом сотрудничестве между Узбекистаном и Китаем, возможностях, созданных для молодежи, и молодежной политике, проводимой в обеих странах.
Также в ходе мероприятия с презентацией выступил руководитель Инкубационного центра, созданного при УМЭД, который предоставил информацию о новых возможностях, созданных для студентов, инновационных проектах и стартап-инициативах.
Эта церемония открытия положила начало неделе «UWED WEEK». Такие мероприятия играют ключевую роль в развитии творческого потенциала и активности студентов, а также в укреплении атмосферы дружбы и сотрудничества среди них.