Ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash amalda: Uymavut MFYda JIDU tajribasi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining (JIDU) O‘zbek va rus tillari kafedrasi qashshoqlikka qarshi kurashda mahalliy hamjamiyatni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan ijtimoiy-ma’rifiy tashabbus va dasturlarni muntazam ravishda amalga oshirib boradi.
Ana shunday tashabbuslardan biri doirasida poliklinika shifokorlari taklifi bilan Toshkent viloyati Qibray tumani Uymavut qishloq mahalla fuqarolar yig‘inida yashovchi mahalla aholisiga birlamchi tibbiy-sanitariya yordami ko‘rsatish va ularni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan tadbirlar o‘tkazildi.
Shunday qilib, 2025-yil 11-aprel kuni kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan Uymavut MFYda mahalliy aholi uchun maxsus o‘quv mashg‘ulotlari bepul o‘tkazildi. Aholi turmush darajasini yuksaltirishga xizmat qiluvchi to‘g‘ri ovqatlanish, muntazam tibbiy ko‘rikdan o‘tish masalalari muhokama qilindi.
Suhbat chog‘ida aholini ijtimoiy himoya qilish, kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlashning ahamiyati haqida ma’lumot berib, oilaning barcha a’zolari salomatligi, muntazam tibbiy ko‘rikdan o‘tishiga alohida e’tibor qaratildi.
Mazkur tadbir JIDUning tizimli faoliyatining bir qismi bo‘lib, uning doirasida bo‘lim xodimlari va taklif etilgan mutaxassislar tomonidan turli qishloq mahallalarida vaqti-vaqti bilan maslahat va ma’rifiy treninglar o‘tkazib kelinmoqda.
“Uymavut” MFY oilaviy poliklinikasidan taklif etilgan shifokor Majidova Nazokat so‘zga chiqib, hududdagi sog‘liqni saqlash holati va aholi turmush darajasi haqida ma’lumot berdi, oliy o‘quv yurtlari vakillari kam ta’minlangan oilalar farzandlari uchun qo‘shimcha ma’rifiy treninglar o‘tkazib, maqsadni belgilash va ularni yanada rivojlantirish uchun rag‘batlantirish muhimligini ta’kidladilar. Ishtirokchilarning umumiy soni 10 nafardan oshdi, shundan 6 nafarga yaqini kam ta’minlangan oilalar vakillari edi. Universitet vakillari tomonidan barqaror rivojlanish milliy maqsadlarini amalga oshirish, xususan, aholi, ayniqsa, qishloq joylarida hayot sifatini oshirish bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi.
“Uymavut” MFY xotin-qizlar qo‘mitasi faoli Ashirgul Toshmatova o‘z so‘zida ko‘makka muhtoj oilalar bilan an’anaviy tarzda ish olib borish muhimligini, birlamchi tibbiy-sanitariya yordamiga alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi. Shuningdek, u universitet tomonidan mahallaning ayrim aholisiga doimiy moliyaviy yordam ko'rsatilayotganini aytib o'tdi.
O‘quv mashg‘ulotlari yakunida kam ta’minlangan oilalarga ijtimoiy yordam paketlari topshirildi, bu esa Uymavut MFY aholisining turmush darajasini oshirishga JIDUning muhim amaliy hissasi bo‘ldi.

Социальная поддержка в действии: опыт УМЭД в СГМ Уймавут
Кафедра узбекского и русского языков Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) регулярно реализует социальные и образовательные инициативы и программы, направленные на поддержку местного сообщества в борьбе с бедностью.
В рамках одной из таких инициатив, с приглашением врачей поликлиники, были проведены мероприятия по первичной медико-санитарной помощи и поддержке жителям махаллинского схода граждан (СГМ) в сельской местности Уймавут Кибрайского района Ташкентской области.
Так, 11 апреля 2025 года профессорско-преподавательский состав кафедры провёл на безвозмездной основе в СГМ Уймавут специальный образовательный тренинг для местных жителей. Обсуждены вопросы правильного питания и регулярных медицинских осмотров, что повышают уровень жизни. В ходе беседы была предоставлена информация о значимости социальной защиты, поддержке малообеспеченных семей, уделено особое внимание здоровью и необходимости регулярных медицинских осмотров для всех членов семьи.
Это мероприятие стало частью системной работы УМЭД, в рамках которой сотрудники кафедры и привлечённые специалисты периодически проводят консультации и образовательные тренинги в различных сельских махаллях.
Приглашённая врач Мажидова Назокат из семейной поликлиники СГМ Уймавут поделилась сведениями о состоянии здравоохранения и уровне жизни в районе, а представители университета провели дополнительные образовательные тренинги для детей из малообеспеченных семей, подчеркнув важность формирования целей и мотивирования их к дальнейшему развитию. Общее число участников превысило 10 человек, из них порядка 6 - из малообеспеченных семей. Представители университета провели также разъяснительную работу по реализации национальных задач в области устойчивого развития, которые включают улучшение качества жизни населения, особенно в сельских районах.
Активистка женского комитета СГМ Уймавут, Аширгул Тошматова, в своём выступлении отметила важность традиционной работы с семьями, нуждающимися в поддержке, и необходимость уделять особое внимание первичной медико-санитарной помощи. Она также упомянула о постоянной материальной поддержке университета, которую получают некоторые жители махалли.
В заключение тренинга малообеспеченным семьям вручили пакеты социальной помощи, что стало важным практическим вкладом УМЭД в улучшение уровня жизни населения СГМ Уймавут.