JIDU talabalari uchun O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida amaliy o‘quv mashg‘uloti o‘tkazildi
Joriy yilning 24-mart kuni  Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiXalqaro huquqfakulteti talabalariga, “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlarikafedrasi katta oqituvchisi D. Soliyev va fakultet tyutori ANasimjonovlarning tashabbusi bilan Ozbekiston RespublikasiTalim togrisidagi qonuni va Ozbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-noyabrdagiJinoyatlarni tergov qilish sohasida malakali kadrlarni tayyorlashning sifat jihatidan yangi tizimini joriy etish togrisidagi PF–257-sonli qaroriga muvofiq, talabalarning nazariy bilimlarini mustahkamlash va amaliy konikmalarini shakllantirish maqsadida, Huquqni muhofaza qilish akademiyasida mavjud tergov poligoni va kriminalistik laboratoriya faoliyati bilan yaqindan tanishish va kriminalistika sohasida olib borilayotgan islohotlardan xabardor bolish uchun amaliy oquv mashguloti tashkil etildi.
Amaliy o‘quv mashg‘ulotlari Huquqni muhofaza qilish akademiyasi “Kriminalistika va sud ekspertizalari” kafedrasi xodimlari G‘.Nabiyev va I.Karimovlar tomonidan olib borildi. Mashg‘ulotlarda mutaxassislar tomonidan talabаlarga “Kriminalistika” tushunchasidan boshlab, tergov jarayoni, tergov jarayonini to‘g‘ri tashkil etish, ish turiga qarab qo‘shimcha ekspertlarni jalb etish, tergov, ekspertiza ashyolari bilan to‘g‘ri ishlagan holda maqbul dalillar va izlarni topish va olish, ish turlari bo ‘yicha qo‘llaniladigan ekspertiza turlari to‘g‘risida ham amaliy bilimlar va tushunchalar berildi. Amaliy mashg‘ulot Huquqni muhofaza qilish akademiyasida mavjud tergov poligoni va kriminalistik laboratoriyasida qiziqarli tarzda, talabalar uchun yuqori saviyada amalga oshirildi.
Mashg‘ulotlar yakunida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi “Kriminalistika va sud ekspertizalari” kafedrasi xodimlari G‘.Nabiyev va I.Karimovlar tomonidan talabalarning tergov jarayoni va kriminalistik ekspertiza faoliyati yuzasidan bergan savollariga to‘liq tushuntirishlar berildi. Kelgusida ham JIDU va Huquqni muhofaza qilish akademiyasi o‘rtasida ilmiy-amaliy hamkorlik davom etishi yuzasidan rejalar muhokama qilindi.

A practical lesson for students of the UWED was held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan
On March 24 of this year, at the initiative of the senior lecturer of the Department of International Law and Public Legal Disciplines D. Soliev and the tutor of the faculty A. Nasimzhonov, a practical lesson was organized for students of the Faculty of International Law of the University of World Economy and Diplomacy in accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan "On Education" and the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 28, 2022 No. PF-257 "On the introduction of a qualitatively new system for training qualified personnel in the field of crime investigation" in order to strengthen the theoretical knowledge of students and develop their practical skills, familiarize themselves with the activities of the existing investigative training ground and forensic laboratory at the Law Enforcement Academy and familiarize themselves with the ongoing reforms in the field of forensic science.
Practical classes were conducted by employees of the Department of Forensic Science and Forensic Expertise of the Law Enforcement Academy G. Nabiyev and I. Karimov. During the training, the experts gave students practical knowledge and understanding, starting with the concept of "Forensic Science", including the investigation process, the correct organization of the investigation process, the involvement of additional experts depending on the type of case, the search and receipt of acceptable evidence and traces through the correct work with investigation and examination materials, as well as the types of examinations used in various types of cases. Practical training of students was carried out in an interesting and high-level manner on the basis of the investigative and forensic testing ground and the forensic laboratory of the Law Enforcement Academy.
At the end of the training, employees of the Department of Forensic Science and Forensic Expertise of the Law Enforcement Academy G. Nabiyev and I. Karimov gave comprehensive explanations to the questions of interest to students regarding the investigation process and forensic activities. Plans for continuing scientific and practical cooperation between UWED and the Law Enforcement Academy in the future were also discussed.