Joriy yilning 21-fevralidan 14-martigacha Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) hamda Tokio chet tillar universiteti (Yaponiya) o‘rtasidagi hamkorlik doirasida 10 nafar yaponiyalik talabalardan iborat delegatsiyaning tashrifi amalga oshirildi.
Yaponiyaning Vaseda universiteti, Xokkaydo universiteti, Tokio chet tillar universiteti kabi nufuzli oliy ta’lim muassasalari talabalari rus tili kursini o‘tdilar. O‘z navbatida, yapon tilini o‘rganayotgan JIDU talabalari mehmononlarni o‘zbek xalqining madaniyati va an’analari bilan tanishtirish barobarida, O‘zbekiston milliy taomlarini tayyorlash bo‘yicha amaliy mashg‘ulot o‘tkazdilar.
JIDU Sharq tillari kafedrasi Toshkentning tarixiy joylariga va muzeylariga sayohatlarni o‘z ichiga olgan mazmunli madaniy dasturni tashkil etdi.
JIDU talabalari uchun bunday hamkorlik shakli ta’lim jarayonining muhim qismi hisoblanadi va so‘zlashuv tilini amalda qo‘llash, shuningdek, umuman Yaponiya haqidagi bilimlarini kengaytirish uchun ajoyib imkoniyat yaratadi.

Delegation of Japanese students visited UWED
From February 21 to March 14 of this year, a delegation of Japanese students consisting of 10 people visited UWED as part of cooperation between the University of World Economy and Diplomacy (UWED) and the Tokyo University of Foreign Studies (Japan).
Students from leading Japanese universities such as Waseda University, Hokkaido University and the Tokyo University of Foreign Studies took a Russian language course. In turn, UWED students studying Japanese introduced the guests to the culture and traditions of the Uzbek people, and also held a master class on cooking national dishes of Uzbekistan.
The UWED Department of Oriental Languages organized a rich cultural program, including excursions to historical sights and museums of Tashkent.
For UWED students, this format of cooperation is an important part of the educational process and provides an excellent opportunity to practice spoken language, as well as expand their knowledge of Japan in general.