Joriy yilning 21-fevralidan 14-martigacha Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) hamda Tokio chet tillar universiteti (Yaponiya) o‘rtasidagi hamkorlik doirasida 10 nafar yaponiyalik talabalardan iborat delegatsiyaning tashrifi amalga oshirildi.
Yaponiyaning Vaseda universiteti, Xokkaydo universiteti, Tokio chet tillar universiteti kabi nufuzli oliy ta’lim muassasalari talabalari rus tili kursini o‘tdilar. O‘z navbatida, yapon tilini o‘rganayotgan JIDU talabalari mehmononlarni o‘zbek xalqining madaniyati va an’analari bilan tanishtirish barobarida, O‘zbekiston milliy taomlarini tayyorlash bo‘yicha amaliy mashg‘ulot o‘tkazdilar.
JIDU Sharq tillari kafedrasi Toshkentning tarixiy joylariga va muzeylariga sayohatlarni o‘z ichiga olgan mazmunli madaniy dasturni tashkil etdi.
JIDU talabalari uchun bunday hamkorlik shakli ta’lim jarayonining muhim qismi hisoblanadi va so‘zlashuv tilini amalda qo‘llash, shuningdek, umuman Yaponiya haqidagi bilimlarini kengaytirish uchun ajoyib imkoniyat yaratadi.

Делегация японских студентов посетила УМЭД
С 21 февраля по 14 марта текущего года в рамках сотрудничества между Университетом мировой экономики и дипломатии (УМЭД) и Токийским университетом иностранных языков (Япония) состоялся визит делегации японских студентов, состоящей из 10 человек.
Студенты ведущих университетов Японии, таких как Университет Васеда, Университет Хоккайдо и Токийский университет иностранных языков, прошли курс русского языка. В свою очередь, студенты УМЭД, изучающие японский язык, познакомили гостей с культурой и традициями узбекского народа, а также провели мастер-класс по приготовлению национальных блюд Узбекистана.
Кафедра восточных языков УМЭД организовала насыщенную культурную программу, включающую экскурсии по историческим достопримечательностям и музеям Ташкента.
Для студентов УМЭД такой формат сотрудничества является важной частью образовательного процесса и предоставляет отличную возможность практиковать разговорный язык, а также расширить свои знания о Японии в целом.