Joriy yilning 5-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “8-mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni” bayramiga bag‘ishlangan “Ayol — bahor fasli timsoli” mavzusida “Balli diplomat qizlar” tadbiri bo‘lib o‘tdi.
JIDU Xotin-Qizlar Maslahat Kengashi tomonidan tashkil etilgan tadbirda universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilari, talabalari va Akademik litsey o‘quvchilari ishtirok etdi.
Tadbirni JIDU yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor Odil Yusupdjanov tabrik so‘zi bilan ochib berib, ayollarning jamiyatdagi o‘rni, ularning ilm-fan, pedagogika, yoshlar tarbiyasidagi roli haqida gapirdi. Uning ta’kidlashicha, O‘zbekistonda har doim ayollarga katta e’tibor berilib kelinmoqda, bugungi kunda ular siyosat, boshqaruv, ijtimoiy va iqtisodiy sohalarda muhim o‘rin tutadi. Diplomatik kadrlar tayyorlashga katta hissa qo‘shadigan ko‘plab ayollar, yuqori malakali mutaxassislar, olimlar JIDUda muvaffaqiyatli ishlamoqda.
Tadbir doirasida “Balli diplomat qizlar” tanlovi ham o‘tkazildi. Tanlov dasturi bir necha bosqichdan iborat bo‘lib, unda JIDU talabasi bo‘lgan diplomat qizlar o‘zlarining serqirra qobiliyatlarini namoyon etdilar.
Birinchi bosqichda ishtirokchilar ijod va diplomatiya o‘rtasidagi aloqani ko‘rsatgan holda o‘z iste’dodlarini namoyish etishdi. Ikkinchi bosqich diplomatik protokol va odob-axloqqa bag‘ishlandi. Bu diplomat faoliyatining ajralmas qismi bo‘lib, madaniyatlararo muloqot an’analari va nozikliklarini chuqur tushunishni talab etadi. Yakuniy bosqichda esa bahor, madaniyat va siyosatni san’at nigohidan idrok etishni aks ettiruvchi badiiy chiqishlar namoyish etildi. Qizlar ushbu shartlarda bellashib, ijodkorlik, bilim va raqs bo‘yicha o‘z iste’dodlarini namoyon etib sertifikatlar bilan taqdirlandilar.
Bundan tashqari, tadbir qatnashchilari uchun Botir Zokirov nomidagi Milliy estrada san’at instituti talabalari tomonidan ajoyib konsert dasturi ijro etildi.

В УМЭД организовано праздничное мероприятие, посвященное Международному женскому дню
5 марта текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялось мероприятие «А ну-ка, девушки-дипломаты», в рамках программы «Женщина - олицетворение весны», посвященное празднику «8 марта - Международный женский день».
В мероприятии, организованном Женским консультативным советом УМЭД, приняли участие руководство университета, профессорско-преподавательский состав, студенты и учащиеся академического лицея.
Мероприятие открыл первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе УМЭД Одил Юсупджанов с приветственной речью, в которой он рассказал о роли женщин в обществе, их вкладе в науку, педагогику и воспитание молодежи. Он отметил, что в Узбекистане женщинам всегда уделялось большое внимание, и сегодня они занимают важное место в политике, управлении, социальной и экономической сферах. Многие женщины, высококвалифицированные специалисты и ученые, вносящие большой вклад в подготовку дипломатических кадров, успешно работают в УМЭД.
В рамках мероприятия также был проведен конкурс «А ну-ка, девушки-дипломаты». Программа конкурса состояла из нескольких этапов, в ходе которых студентки-дипломаты УМЭД продемонстрировали свои разносторонние способности.
В первом туре участницы представили свои таланты, демонстрируя связь между творчеством и дипломатией. Второй этап был посвящен дипломатическому протоколу и этикету - неотъемлемой части работы дипломата, требующей глубокого понимания традиций и тонкостей межкультурного общения. Завершающим аккордом стали художественные номера, отражающие восприятие весны, культуры и политики через призму искусства. Девушки соревновались в этих этапах, демонстрируя свои таланты в творчестве, знаниях и танцах, и были награждены сертификатами.
Кроме того, для участников мероприятия студенты Национального института эстрадного искусства имени Ботира Закирова исполнили замечательную концертную программу.