JIDU vakili yoshlar tarbiyasiga bag‘ishlangan seminar-treningda ishtirok etdi
Joriy yilning 3-4 mart kunlari Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Din ishlari bo‘yicha qo‘mita tashabbusi bilan “Yoshlar tarbiyasi: milliy qadriyat va ommaviy madaniyat” mavzusida ikki kunlik seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda oliy ta’lim muassasalarining xotin-qizlar maslahat kengashi raislari, psixologlar hamda ta’lim va tarbiya masalalari bo‘yicha mutaxassislar ishtirok etdi.
Ushbu treninglardan koʻzlangan asosiy maqsad – yurtimizda xotin-qizlarga yaratilayotgan imtiyoz va imkoniyatlarni keng targʻib etish, yoshlarni milliy qadriyatlar asosida oilaviy hayotga tayyorlash, ular oʻrtasida jinoyatchilik, zoʻravonlikka barham berishda oʻzaro tajriba almashish, taʼlim muassasalarida ijtimoiy-maʼnaviy muhitni sogʻlomlashtirish, Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi va psixologlarning koʻnikma va malakasini oshirishdan iborat.
Tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti xotin-qizlar maslahat kengashi raisi, professor E'tibor Sultonova ham ishtirok etdi. O‘z ma’ruzasida xotin-qizlarning ta’lim jarayonidagi roli, yoshlar tarbiyasida oliy ta’lim muassasalarining mas’uliyati hamda ularning siyosiy ongi, madaniyati va zamonaviy bilimlarni uyg‘unlashtirish masalalariga alohida urg‘u berdi.
Seminar-trening doirasida yosh avlod tarbiyasida milliy qadriyatlarni saqlash, ommaviy madaniyat ta'siriga qarshi turish, yoshlarning ma'naviy va ruhiy kamolotiga ijobiy ta'sir ko‘rsatuvchi chora-tadbirlar muhokama qilindi. Shuningdek, ta'lim muassasalarida xotin-qizlar bilan ishlashning yangi mexanizmlari va usullari haqida fikr almashish uchun muhokama maydonlari tashkil etildi.
Tadbir natijalariga ko‘ra, yoshlar tarbiyasi borasida tavsiyalar ishlab chiqilishi va tegishli tashkilotlarga taqdim etilishi rejalashtirilgan.

Представитель УМЭД принял участие в семинаре-тренинге, посвященном воспитанию молодежи
3-4 марта текущего года в Международной исламской академии Узбекистана по инициативе Министерства высшего образования, науки и инноваций и Комитета по делам религий прошел двухдневный семинар-тренинг на тему «Воспитание молодежи: национальные ценности и массовая культура».
В мероприятии приняли участие председатели женских консультативных советов высших учебных заведений, психологи, а также специалисты по вопросам образования и воспитания.
Целю данного тренинга является - широкая пропаганда льгот и возможностей, созданных для женщин в нашей стране, подготовка молодежи к семейной жизни на основе национальных ценностей, обмен опытом в искоренении преступности и насилия среди них, оздоровление социально-духовной среды в образовательных учреждениях, повышение навыков и квалификации председателя Консультативного совета женщин и психологов.
В мероприятии также приняла участие председатель Женского консультативного совета Университета мировой экономики и дипломатии, профессор Эътибор Султанова. В своем докладе особо подчеркнула роль женщин в образовательном процессе, ответственность высших учебных заведений за воспитание молодежи, а также вопросы гармонизации их политического сознания, культуры и современных знаний.
В рамках семинара-тренинга обсуждались меры по сохранению национальных ценностей в воспитании подрастающего поколения, противодействию влиянию массовой культуры, оказывающие положительное влияние на духовное и нравственное развитие молодежи. Также были организованы дискуссионные площадки для обмена мнениями о новых механизмах и методах работы с женщинами в образовательных учреждениях.
По итогам мероприятия планируется разработать рекомендации по воспитанию молодежи и представить их в соответствующие организации.