JIDUda O‘zbekistonning Fransiyadagi Elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 30-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) O‘zbekiston Respublikasining Fransiyadagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Nodir Mavzurovich G‘aniyev bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda JIDUning ilm-fan va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori G. Ismailova, tegishli kafedra va bo‘lim vakillari ishtirok etdilar.
Tadbir davomida Fransiyaning ta’lim va tadqiqot institutlari bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Xususan, yetakchi tahliliy markazlar vakillari ishtirokida ma’ruzalar va ekspert uchrashuvlarini tashkil etish, talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi hamda xalqaro tadqiqot loyihalarini rivojlantirish masalalariga e’tibor qaratildi. Shuningdek, Erasmus kabi grant dasturlarida ishtirok etish imkoniyatlari va qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish uchun hamkorlarni izlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Fransiyada JIDU professor-o‘qituvchilari uchun til kurslari va malaka oshirish dasturlarini tashkil etish, shuningdek, fransuz universitetlari professorlarini JIDUga taklif qilish masalalari ham muhokama qilindi.
Elchi taklif etilgan tashabbuslarni yuqori baholab, ularning ahamiyatini ta’kidladi hamda ularni amalga oshirishda ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi. N. G‘aniyev Fransiyaning universitetlari va tahlil markazlari Markaziy Osiyoning yetakchi ilmiy va ta’lim markazlaridan biri sifatida JIDU bilan hamkorlikka qiziqish bildirishiga ishonch bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro ilmiy va ta’lim hamkorligini yanada mustahkamlash maqsadida belgilangan tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishdilar.

В УМЭД состоялась встреча с Послом Узбекистана во Франции
30 января 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась встреча с Послом Республики Узбекистан во Франции Нодиром Мавзуровичем Ганиевым.
Во встрече приняли участие проректор по науке и инновациям Г. Исмаилова, заведующие причастных кафедр и подразделений УМЭД.
В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества с образовательными и научными институтами Франции, включая проведение гостевых лекций и экспертных встреч с представителями ведущих аналитических центров, организацию обменов студентов и преподавателей, а также развитие международных исследовательских проектов. Особое внимание было уделено возможностям участия в программах грантового финансирования, таких как Erasmus, и поиску потенциальных партнеров для реализации совместных инициатив.
Также были рассмотрены возможности организации языковых курсов и программ повышения квалификации для преподавателей УМЭД во Франции, а также готовность университета принять профессоров из французских вузов для совместной работы.
Посол высоко оценил предложенные инициативы, отметив их значимость, и выразил готовность содействовать их реализации. Он также выразил уверенность, что французские университеты и аналитические центры проявляют интерес к УМЭД как к ведущему образовательному и исследовательскому центру Центральной Азии.
По итогам встречи стороны согласовали продолжение сотрудничества и реализацию предложенных инициатив для укрепления научного и образовательного взаимодействия между Узбекистаном и Францией.