Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida fors tili bo‘yicha notiqlik tanlovi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 3-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Fors tilida notiqlik san’ati tanlovi bo‘lib o‘tdi, unda universitetning Fors tilini o‘rganayotgan 2 va 3-bosqich talabalari ishtirok etdi.
Tanlov uch qismdan iborat bo‘ldi: fors tilidagi chiqishlar, o‘rganilayotgan til mamlakati tarixi, geografiyasi va madaniyati bo‘yicha testlarga javoblar. Ijodiy qismida ishtirokchilar fors tilida so‘zlashuvchi xalqlarning she’r, qo‘shiq va raqslarini ijro etish bo‘yicha o‘z iste’dodlarini namoyish etdilar.
Hakamlar hay’ati tarkibiga Toshkent davlat sharqshunoslik universitetining fors tili o‘qituvchilari va fors tilida so‘zlashuvchi ko‘ngillilar kirdi.
Tanlovda 3-bosqich talabalari Azizbek Rustamov, Sarvar Po‘latov va Marjona Turg‘unova g‘olib deb topildi. 2-bosqich talabalari o‘rtasida Sayfulla Abiyorov, Sheroz Xolov, Noilastali Pardayeva g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.

Конкурс ораторского искусства на персидском языке состоялся в Университет мировой экономики и дипломатии
3 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся конкурс ораторского искусства на персидском языке. В нём приняли участие студенты 2 и 3 курсов УМЭД, изучающих этот язык.
Состязание состояло из трех частей: выступления на персидском языке, ответы на тесты по истории, географии и культуре страны изучаемого языка. Заключительной была творческая часть, где студенты продемонстрировали свои таланты по исполнению стихов, песен, танцев персоязычных народов.
В состав жюри вошли преподаватели персидского языка Ташкентского государственного университета востоковедения, волонтеры– носители персидского языка.
Победителями конкурса стали студенты 3-го курса Азизбек Рустамов, Сарвар Пулатов и Маржона Тургунова. Среди студентов 2-го курса выиграли Сайфулла Абиёров, Шероз Холов и Ноиластали Пардаева.