Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida fors tili bo‘yicha notiqlik tanlovi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 3-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Fors tilida notiqlik san’ati tanlovi bo‘lib o‘tdi, unda universitetning Fors tilini o‘rganayotgan 2 va 3-bosqich talabalari ishtirok etdi.
Tanlov uch qismdan iborat bo‘ldi: fors tilidagi chiqishlar, o‘rganilayotgan til mamlakati tarixi, geografiyasi va madaniyati bo‘yicha testlarga javoblar. Ijodiy qismida ishtirokchilar fors tilida so‘zlashuvchi xalqlarning she’r, qo‘shiq va raqslarini ijro etish bo‘yicha o‘z iste’dodlarini namoyish etdilar.
Hakamlar hay’ati tarkibiga Toshkent davlat sharqshunoslik universitetining fors tili o‘qituvchilari va fors tilida so‘zlashuvchi ko‘ngillilar kirdi.
Tanlovda 3-bosqich talabalari Azizbek Rustamov, Sarvar Po‘latov va Marjona Turg‘unova g‘olib deb topildi. 2-bosqich talabalari o‘rtasida Sayfulla Abiyorov, Sheroz Xolov, Noilastali Pardayeva g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.

An oratory competition in Persian was held at the University of World Economy and Diplomacy
On May 3 of this year, an oratory competition in Persian was held at the University of World Economy and Diplomacy. It was attended by 2nd and 3rd year students of UWED studying this language.
The competition consisted of three parts: performances in Persian, answers to tests on the history, geography and culture of the country of the language being studied. The final part was the creative part, where students demonstrated their talents in performing poems, songs, and dances of Persian-speaking peoples.
The jury included Persian language teachers from the Tashkent State University of Oriental Studies and volunteers who are native Persian speakers.
The winners of the competition were 3rd year students Azizbek Rustamov, Sarvar Pulatov and Marzhona Turgunova. Among the 2nd year students, Saifulla Abiyorov, Sheroz Kholov and Noilastali Pardaeva won.